ככל כותב שמכבד את עצמו, יש לי רגשות לא פתורים כלפי תקופת התיכון. למדתי בבית ספר ליברלי למדי, אבל גם טיפ-טיפה מוזנח, ובטח שלא עשיר או יוקרתי. לא היו לנו נבחרוֹת ספורט מתוקצבות או מגמות אמנות שהרימו הפקות מושקעות בסוף שנות הלימודים, אבל כן הזמינו לנו פעם משטרה אחרי שכמה תלמידים, לא יודע, אולי אחד מהם הוא אני, פרצו לכיתה בשישי בערב, הפכו בה את כל השולחנות ושברו בה חלון. לא משנה. זאת בשונה מהתיכונים בטלוויזיה, שתמיד היו זוהרים יותר, עם תלמידים שנונים ויפים יותר. 

זו אחת הסיבות לאהוב את אליטה, אגב. דרמת הנעורים הספרדית העסיסית שחוזרת בקרוב (6.9) לעונה שנייה בנטפליקס לוקחת את כל מה שצופה טלוויזיה יכול לאהוב בסדרת נוער - אנשים יפים, חכמים ומסוכנים שמתמרנים זה את זה על רקע מסדרונות רחבים עם לוקרים - ונותנת יותר. עונת הביכורים של אליטה עסקה בפרשת רצח של מרינה (מריה פדרצה מבית הנייר), תלמידת תיכון יוקרתי במדריד, שקרה זמן קצר אחרי שבית הספר נאלץ לפתוח לראשונה את שעריו גם לתלמידים שבימים כתיקונם לא היו מתקבלים אליו. שזו, אגב, הדרך המנומסת יותר לומר עניים (סמואל השקט שמתאהב מיד במרינה וכריסטיאן, הנסיך המקסים והטמבל) ומוסלמים (נדיה המבריקה שצריכה להוכיח את עצמה בתוך קליקה חברתית חדשה).

וזו באמת עונה משגעת וממכרת, ששואבת השראה מיידית מאחת שיודעת הודות למדי בית הספר ולעיסוק בכסף ובכוח, אבל גם משקרים קטנים גדולים הודות למבנה התסריטאי המזגזג שלה ומשקרניות קטנות כיוון שהיא מעלה בכל פרק את מדד הטירוף. אין לה בעיה עם עירום ומדיון מורכב במין ומיניות, והיא לא שופטת את גיבוריה כשהם משתמשים בסמים או מבצעים עברות מוסריות בשם האהבה או סתם טמטום טינאייג'רי טיפוסי. אה, כן, ויש בה גם את חיימה לורנטה מבית הנייר בתפקיד אינטנסיבי שימיס גם את הלב הקפוא ביותר. שוב, אולי ואולי לא מבוסס על חיי האישיים. לכן כשנטפליקס הציעו לעיתונאים לבקר על סט הסדרה במהלך צילומי עונה 2, אמרתי מיד "כן, בבקשה". או כמו שאומרים אצלנו במדריד: "סי, פור פאבור".

כל הכיתות בבית הספר האליטיסטי לאס אנסינס וכן חלק נכבד מסצנות הפנים שמתחרשות בבתיהם של הגיבורים נבנו כולם בתוך האנגר ענק, מרחק כשעה נסיעה ממדריד. מתאמת ההפקה של אליטה קראה לזה בחיבה (ובהתנצלות) "סט קטן ודינמי", אבל האמינו לי שכל הפקה ישראלית היתה חותמת בשתי ידיים על הגודל הלא-מאוד-צנוע הזה. כדי ליצור את הכיתות השונות והמסדרונות השונים, צוות ההפקה מוריד קוליסות ומעלה אותן, מושך קירות מלאי חלונות - ודוחף אותם החוצה מהפריים כדי ליצור מגוון רחב של חדרים באותו החלל. מסדרונות לאס אנסינס הם מסדרון אחד שמצולם מזוויות שונות, וללוקרים שבו אין גב. "קוקו!", בוקע לפתע ראשה של דנה פאולה, שמגלמת את לוּ, "אתם עדיין פה?". היא תוחבת את ראשה לתוך לוקר ריק ותופסת על חם את צוות הכתבים, שעד אותו רגע צפו בה במוניטור בזמן שצוות השחקנים צילם סצנה שכוללת בעיקר הליכה דרמטית במסדרונות.

פאולה היא אחת מנקודות המשיכה המרכזיות של הסדרה, ואחת השחקניות המפורסמות בה. למדריד היא היגרה ממקסיקו, שם היא עובדת מילדות כשחקנית וזמרת. לוקרציה (לוּ) בגילומה היא ביץ' עם לב זהב בסגנון בלייר וולדורף, ופאולה עצמה היא מרואיינת קולחת ומשעשעת שפותחת את הראיון במחמאה לאחת העיתונאיות בסיור: "אומייגאד, אני מתה על הנעליים שלך". אנחנו מראיינים אותה ואת אסתר אקספוסיטו, שמגלמת את קרלה היפהפייה וקרת הלב בכיתה נטושה, רגע לפני שהן יוצאות לארוחת צהריים. קרלה העבירה את רוב העונה הראשונה כחלק ממערכת יחסים מינית ורומנטית עם שני בני כיתתה - פולו המיוחס וכריסטיאן הצ'ארמר (מיגל הרן, גם הוא בוגר בית הנייר).

"דברים יהיו מאוד רציניים ואפלים מאוד, אבל תהיה גם המון אהבה. אני חושבת שזו עונה חזקה מאוד", מסבירה פאולה על העונה הממשמשת ובאה, ואקספוסיטו מרחיבה: "קודם כל, תכירו שלוש דמויות חדשות  שידהימו אתכם. הן ממש שונות מאיתנו, והם יגרמו לדמויות הוותיקות להרגיש דברים חדשים, והם ישתלבו במהרה בסיפורים ובעלילות שלנו".

איפה העונה השנייה תופסת את הדמויות שלכן?

אסקפוסיטו: "הקבוצה מגוננת על עצמה - ואני חושבת שזה נושא שקורה כל הזמן, שעשירים מגנים על עצמם. קרלה, למשל, גדלה בתוך משפחה מאוד מוגנת, והיא רוצה להגן עליהם ועל הקבוצה החברתית שלה, וזה משהו שקורה בחיים האמיתיים".

אחרי פתרון התעלומה, נראה שגם קרלה וגם לו היו חייבות להתמתן. הן לא רעות כמו שהן היו בהתחלה

פאולה: "כחברות בגיל הזה, יש הבדל בין להיות מרושעות ולהיות סתם נערות שרוצות להגיע למעמד חברתי מסוים. מבחינתי, לוּ תלמד שלהיות מרשעת זה לא... טוב, אני לא רוצה לספיילר שום דבר. כמובן שלגוזמן, נדיה וללוּ יש מערכת יחסים נהדרת, והיא תלמד מה זו אהבה, מה לא נחשב כאהבה ומה זה משפחה".

אקספוסיטו: "קרלה היא דמות מאוד מחושבת, ואני מזדהה עם זה. היא לא מגיבה לאינסטינקטים, היא מנתחת הכל, וגם אני כזאת. היא לא מנסה לפגוע באף אחד, היא רוצה להגן על פולו, שהיא מכירה אותו שנים, אבל היא לא רוצה להיות רעה. היא מתמרנת אנשים ושולטת בהם, אבל לא בשביל לפגוע. אני לא כל כך מזדהה עם זה שהיא נהנית לשלוט באנשים. ככה היא למדה לעבוד עם אנשים בגלל המשפחה שלה, ואני לא כזאת. אני אומרת מה שאני חושבת, ולא מתמרנת בשביל להשיג את מה שאני רוצה".

מה באמת מבדיל אתכן מהדמויות שאתן משחקות באליטה?

פאולה: "כמו לוּ, אני פרפקציוניסטית ואני אוהבת אופנה. אבל אני ממש לא בחורה בלי פילטרים, זה משהו שאני ממש שונאת בה. ברור שהייתי רוצה להיות חברה שלה, היא מדהימה, אבל אני נזהרת מאוד במה שאני אומרת לאנשים ואני מתחשבת בחברים שלי, וגם היא, אבל היא רואה את מה שהיא רוצה להשיג - וזה מבחינתה במקום הראשון. בגלל זה אני אוהבת לשחק את הרעה. זה לא רק להיות מרשעת ומהממת. זה יותר מזה - הדמות הזו מתפתחת ".

אליטה הפכה לאחת הסדרות הכי נצפות בנטפליקס בשנה האחרונה, עם יותר מ-20 מיליון צפיות בחודש הראשון

פאולה: "ממש הופתענו מהתגובה לאליטה מסביב לעולם... (נשענת לכיוון הטלפון בו מוקלט הראיון ואומרת בהטעמה יתרה) תודה, נטפליקס".

אקספוסיטו: "זה לא מובן מאליו שהם ראו את התוכנית ואהבו אותה, אבל גם התחברו לדמויות. בטח ביחס לדמויות שלנו, שיכולות להיות קצת, אה... אפלות".

פאולה: "ומרושעות!".

סדרת הנוער "אליטה" (צילום: יח"צ באדיבות נטפליקס)
אין בתי ספר כאלה - מתוך העונה השנייה של "אליטה" | צילום: יח"צ באדיבות נטפליקס

בואו נדבר רגע על ההשוואה לאחת שיודעת. גם היא וגם אליטה מתרחשות בבתי ספר יוקרתיים, ובודקות מה קורה כשהמארג החברתי בהם מתערער

אקספוסיטו: "ברור שיש ביניהן קווי דמיון, אבל הן גם שונות".

פאולה: "כשקידמנו את העונה הראשונה אמרנו שאליטה היא כמו כל סדרות הנוער, פלוס מותחן".

אקספוסיטו: "עם יותר סוגיות חברתיות".

פאולה: "בדיוק. היא עוסקת בסוגיות חברתיות. היא מזכירה הרבה סדרות נוער, אבל עמוקה יותר מאחת שיודעת".

הלחץ להצליח שוב בעונה השנייה כמו שהצלחתם בראשונה - קיים?

אקספוסיטו: "ראינו את העונה הראשונה ואנחנו יודעות מה עבר על הדמויות שלנו מאז, אז... אני רגועה".

פאולה: "סיימנו את העונה ופתאום זו הסדרה מספר אחת מסביב לעולם אז אוקיי, עכשיו אנחנו חייבים להגיע שוב למספר אחת".

הגברים של אליטה - מיגל ברנרדו שמשחק את מלך השכבה ואחיה של מרינה, גוזמן; ארון פייפר שמשחק את הספורטאי המצטיין אנדר, שבמהלך העונה הראשונה מפתח מערכת יחסים סוערת עם עומאר (עומאר עיוסו), הדילר המקומי ואחיה של נדיה, ואלווארו ריקו, שמשחק את בן הטובים חמום המוח פולו - התגלו גם הם כחבורה פטפטנית, אם כי הרבה פחות ממולחת ביחסי ציבור ממקבילותיהם הנשיות. הם צוחקים, מחליפים כיפים ונכנסים זה בדבריו של זה, כמעט כאילו שכחו שתיכף נשאל אותם איך זה - זהירות, ספוילר לעונה הראשונה - לרצוח מישהי ולהתחמק מעונש.

"הנושאים שאנחנו מדברים עליהם - אנחנו מדברים עליהם בצורה ריאליסטית, וזה עוזר למשוך צופים צעירים, כמובן", מסביר ברנרדו את הצלחת הסדרה, "אבל גם למבוגרים כיף לחשוב על עצמם מחדש. הם רואים את הדמויות האלה, שהן טיפוסיות כביכול, ואז הם רואים אותנו מפרקים אותן לגורמים".

הבנות לא הסכימו לגלות לנו יותר מדי. מה אתם יכולים להגיד על הדמויות שלכם בעונה 2?

ריקו: "זו תהיה עונה מורכבת מאוד בשביל פולו. הוא צריך לבחור בין שתי דרכים - לשרוד ולהמשיך לחיות עם הסוד שלו, או להבין שהסוד הזה הוא יותר מדי בשבילו ושהוא יכלה אותו. הוא יבין את זה, אבל הוא ממש לא שמח מזה".

ברנרדו: "גוזמן מתמודד עם המוות של אחותו, מרינה, והוא נמצא בעמדה חדשה. הוא מוותר על כל מה שההורים רצו ממנו. הוא רוצה לבנות משהו חדש, ובשביל זה הוא צריך לפרק את שכבות ההגנה שהוא בנה לעצמו. הוא גם מבין שמי שהיו אאוטסיידרים בהתחלה - נדיה, סמואל וכריסטיאן - עכשיו הם אינסיידרים. הוא הבין גם שהוא הפך לאדם שאחותו לא היתה אוהבת, והוא מתחיל לבנות את עצמו מחדש".

איך אנדר ימשיך את הקשר שלו עם עומאר?

פייפר: "אני לא חושב שאבא שלו יהיה מכשול רציני השנה, אבל יהיו להם בעיות אחרות, גדולות יותר".

עיוסו: "עומאר סיים את העונה במצב יציב, אבל עם סוד. מערכות היחסים שלו, הנטייה המינית שלו - אלה לא דברים שהשתנו בסוף העונה, אבל הם עדיין סודיים, וזה סוד שקשה לו לשמור, ובסופו של דבר הכל יתגלה. הוא יצטרך לצאת מאזור הנוחות שלו".

אתה גיי, מוסלמי, סוחר סמים -

עיוסו: "הדמות שלי (צוחק)"

נכון, רק על הנייר. לְמה מאלה היה לך הכי קשה להתבר?

עיוסו: "כשחקן, המשימה הכי מורכבת שלי היתה להתחבר לדמות, כי זאת עבודת המשחק הראשונה שלי. מה שקשה לי זה לא המיניות, או המוצא או מכירת הסמים, אלא העובדה שהוא כל כך מופנם. הוא מרחף ליד הכל ולא תמיד מתערב. כל השאר זה שטחי. אני חצי מרוקאי, אז המוצא שלו לא היה מורכב מבחינתי, אבל העובדה שהוא כל כך מופנם וכל כך בתוך עצמו - זה היה האתגר".

"אליטה"  (צילום: יח"צ באדיבות נטפליקס)
זוגיות לוהטת -עומאר ואנדר | צילום: יח"צ באדיבות נטפליקס

איך משחקים נערים כשאתם בעצמכם לא כאלה?

פייפר: "אנחנו לא כל כך רחוקים מזה! (צוחקים)".

ריקו: "ואלה לא דברים שקורים רק לנערים"

מה, אתם בעצמכם סבלתם מבריונות?

ריקו: "לא, אבל ראיתי את זה. בשביל לשחק את פולו, חשבתי על בריונות שקטה. המשפחה שלו והחברה שלו מקרקעים אותו, ומשדרים לו שהוא אף פעם לא במקום הראשון. הלחץ הזה נצבר, כמו סיר לחץ, וזו הסיבה שהוא מתפרץ".

ברנרדו: "יש לבריונות הרבה פנים. זו סוגיה עמוקה ומורכבת, ובאליטה אנחנו מתמקדים ברגעים שונים ובפרשנויות שונות שלה: מרגעים קטנים ופרטים קטנים, ועד לתהליכים ארוכים של שחיקה והשתקה. אני חושב שאנחנו עושים את זה בצורה מעניינת. אני בעצמי חוויתי בריונות כזאת - קטנה ושקטה".

אליטה היא גם קצת סדרת פנטיזה, במובן הזה שבית הספר שמתואר בה לא לגמרי ריאליסטי

View this post on Instagram

A post shared by @unrincondepolvo on

ברנרדו: "לא, אני לא חושב שבתי ספר כאלה קיימים באמת".

ריקו: "בטח לא בצורה בוטה כל כך. אני למדתי בבית ספר ממלכתי".

ברנרדו: "אין בתי ספר בהם התלמידים שולטים במנהל, למשל. זה מה שנחמד - שלתלמידים פה יש המון כוח".

איך החיים שלכם השתנו בעקבות ההצלחה של העונה הראשונה?

ברנרדו: "הם לא ממש השתנו. ואנחנו בטח לא חושבים שהשתנינו כבני אדם, אבל איך שרואים אותנו - זה השתנה. כשחקן, אחד הדברים שאתה הכי אוהב לעשות זה לצפות באנשים, וזה משהו שאני כבר לא יכול לעשות יותר".

קיבלתם הודעות משונות, פניות יוצאות דופן ברחוב?

ריקו: "כן, הרבה דברים. חשבתי שאנשים ישנאו אותי, אבל זה להפך. הם מראים לי יותר אהבה משנאה למרות שיש הרבה אנשים ששונאים אותי. אני מקבל הרבה הודעות משונות וארוכות באינסטגרם".

כפי שהבנתם, צוות השחקנים הושבע לשמור על סודיות ולא יכול לחשוף כמעט כלום על עונתה השנייה של אליטה. "אם רואים שלקחנו את התסריטים מחוץ לסט, כועסים עלינו",  הסביר לנו עיוסו בסוף הראיון וצחק. מה שידוע הוא שלאס אנסינס יקבל לשורותיו תלמידים חדשים. חורחה לופז יצטרף בתפקיד ולריו, אחיה ההיפסטר וחובב המריבות של לוּ, וכן ג'ורג'ינה אמורוס (כחברה חדשה בסקוואד הבנות של לוּ) וקלאודיה סילאס בתפקיד רבקה, עליה לא הסכימו לגלות לנו שום דבר. בכל מקרה, בנטפליקס מבטיחים עונה אפילו ג'וסית יותר מקודמתה, אם זה דבר אפשרי בכלל מבחינה טכנית.

העונה הראשונה של "אליטה" זמינה לצפייה בנטפליקס. פרקי העונה השנייה יעלו ב-6.9