את בוודאי מכירים אותו בתור פזיק, הענק העדין מסרט הפולחן "הנסיכה הקסומה", אך אוהדי היאבקות מכירים אותו בתור אנדרה הענק - "פלא העולם ה-8". אנדרה רנה רוסימוף, נולד באביב 1946 והפך לאורך השנים לאחד האנשים המפורסמים, המוערכים והמכובדים בעולם ההיאבקות. הוא אומנם הלך לעולמו בעשור החמישי לחייו אך הוא הותיר אחריו מורשת לא פחות מאשר אגדית בתרבות של ימינו.

רשת הטלוויזיה האמריקאית HBO הולכת לשדר בימים הקרובים סרט דוקומנטרי ראשון מסוגו, אשר נותן מבט מעמיק על אורח חייו של המתאבק הצרפתי הנודה: מההתמודדות שלו עם אקרומגליה (גידלון) מגיל צעיר, אל פריצתו הגדולה בסצינת ההיאבקות המקצועית בשנות ה-70 ועד מותו המצער במלון פריזאי בתחילת שנות ה-90. על פי הביוגרפיה שלו באתר ה-WWE, עוד כשהוא היה בן 12 אנדה נישא לגובה של מעל ל-1.8 מטרים ושקל כ-100 ק"ג. מהבחינה הזאת, כמעט שלא הייתה לו ברירה אלא להיכנס לזירת ההיאבקות - ואכן כך הוא עשה בגיל 18.

 

A post shared by Jayjay \[T]/ (@lower.level.lowlife) on

בשנות ה-60 המוקדמות, היאבקות מקצועית הייתה ענף אזוטרי למדי. אף על פי כן, אנדרה הצליח לשבות את ליבו של הקהל בצרפת בזכות ההופעה היוצאת דופן שלו. מאוחר יותר, הוא עבר להופיע גם במופעי היאבקות בקנדה ויפן, עד שהוא תפס את תשומת ליבו של וינס מקמהון - הבעלים של ה-WWF (לימים, ה-WWE). בשנת 1973, רוסימוף חתם על חוזה בארגון ההיאבקות של מקמהון, הבית המקצועי שלו ל-20 שנים הבאות ועד למותו.

פועלו של אנדרה בארגון, כמו גם אורח החיים השערורייתי שלו, מוכר עוד בימינו. ישנם אינספור סיפורים, שלא לומר מיתוסים, על האופן שבו אנדרה "חינך" מתאבקים אחרים. בראיון לפודקאסט של כריס ג'ריקו, טרי 'האלק' הוגאן נזכר בזוּבּורים של אנדרה בחדר ההלבשה וסגירת החשבונות שלו בזירה עם מתאבקים חצופים. "אני זוכר פעם אחת שהגעתי למופע עם דיילת בלונדינית של Eastern Airlines", מספר הוגאן, "רציתי לעשות עליה רושם, אז עבדתי קשוח יותר בזירה עם אנדרה - רעיון גרוע. הוא הרים אותי מהתחתונים כמו חסידה ולקח אותי לחבלים. הוא הניח את הצוואר שלי על החבל התחתון, שם את הרגל הענקית שלו על העורף שלי וחנק אותי, תוך כדי שהוא צועק לי: 'לעולם אל תביא חברות!'. הייתי בטוח שהוא הולך לשבור לי את המפרקת".

כמה שנים מאוחר יותר, השניים נלחמו שוב בקרב אחד מול אחד ב-Wrestlemania 3 - שם הענק הצרפתי רשם את ההפסד הראשון שלו בקריירה, אחרי 15 שנים. הוגאן הרים את אנדרה באולם ה-Silver Dome אשר במישיגן, עשה לו Power Slam מול 93 אלף צופים וקרע לעצמו את שריר הגב הרחיב כתוצאה מזה. בזכות הניצחון שלו על אנדרה, 'האלק' הוגאן הפך למתאבק האגדי המוכר של ימינו.

אנדרה היה מוכר כאישיות גדולה מהחיים בזירה ומחוץ אליה. מכרים וחברים של המתאבק הצרפתי נהגו לספר על המפגשים איתו, אשר עם הזמן הפכו למיתוסים של ממש. מסיפורים על התיאבון האדיר שלו (טים ווייט, שופט היאבקות, סיפר שהוא פעם ראה אותו אוכל 12 סטייקים ו-15 לובסטרים במסעדה), על ההומור יוצא הדופן שלו (כמו הפעם שבה הוא הרים את ארנולד שוורצנגר מהכיסא שלו במסעדה, אחרי שגילה שהבודיבילדר האוסטרי שילם את החשבון של הארוחה) ועד ליכולת העל-אנושית שלו לצרוך אלכוהול (המתאבק מייק גרהאם סיפר שהוא ראה אותו שותה 156 פחיות בירה בלילה אחד). בספר הביוגרפיה של המתאבקת מארי "פביולס מולה" אליסון, היא סיפרה שפעם אחת הוא שתה כל כך הרבה שהוא התעלף בלובי של בית מלון. העובדים המסכנים של המקום ניסו לפנות אותו לחדרו, אך אף אחד לא יכול היה לסחוב את המתאבק הצרפתי. בסופו של דבר, הם שמו עליו כיסוי של פסנתר ופשוט נתנו לו לישון שם.

ישנם אנשים שטוענים כי אנדרה נהג לצרוך אלכוהול בכמות מופרזת בשביל למסך את הכאבים האיומים שהוא התמודד איתם כתוצאה מאקרומגליה. ג'ייסון ההיר, במאי הסרט הדוקומנטרי "Andre the Giant", התייחס להרגלי השתייה של המתאבק הצרפתי בראיון לאתר האינטרנט NY Post. "אנשים נוהגים להיזכר בסיפורי השכרות שלו בצורה הומוריסטית", הוא אמר, "אבל אם אתם חושבים על זה לעומק, זה הגיע ממקום מאוד עצוב". לאורך חייו, אנדרה התמודד עם כאבים נוראיים ושורה תופעות אשר נלוו אל הבעיה הרפואית שלו, כולל: איברים מוגדלים, תנועה מוגבלת, כאבי ראש איומים ועוד.

בשלב מאוחר יותר בחייו, ניתנה לו הזדמנות לעבור ניתוח מיוחד להסרת גידול האדנומה בראשו (אשר בעצם גרם לאקרומגליה), במטרה להפחית את תופעות הלוואי של המחלה - אך הוא סירב לעבור את הפרוצדורה. בראיון איתו, שמופיע בדוקומנטרי של ההיר, אנדרה התייחס להחלטה הרת הגורל. "אין לי כוחות על-טבעיים, אני פשוט עצמי", הוא אמר, "מה שאלוהים נתן לי, בזה אני משתמש בשביל להתפרנס".

ב-27 לינואר 1993, אנדרה נפטר בשנתו, בארץ הולדתו, כתוצאה מכשל לבבי. שנה מאוחר יותר, הוא זכה להיות האדם הראשון בהיסטוריה שהוכנס אל היכל התהילה של ה-WWE. כיום, ארגון ההיאבקות נוהג לשמר את המורשת שלו בקרב ה-Andre the Giant Memorial Battle Royal, הכולל עשרות משתתפים באירוע Wrestlemania שמתקיים מדי שנה באפריל.

A post shared by The brooklyn tornado (@the_brooklyn_tornado) on