באתר "פוליטיקלי קוראת" התפרסם אמש (רביעי) תחקיר שחושף לכאורה עדויות של ארבע נשים צעירות מעולם התיאטרון על הטרדות מיניות שיטתיות של הבמאי והשחקן ארז דריגס, שפרץ השנה בסדרה המצליחה "חזרות" (כאן 11). 

העיתונאית אופיר סגרסקי פרסמה לפני כשבועיים פוסט בפייסבוק, בעקבות הראיון של דריגז בשבעה לילות. "שרופה על 'חזרות', אבל הגיע הזמן לומר שכל נוכחות של ארז דריגס בציבור טריגרית לי לאללה", כתבה. בהמשך, מספרת סגרסקי כי דריגס נהג לשלוח לה בעבר "הודעות סליזיות". "מסתבר שעשה את זה להרבה נשים, ובראיונות הוא אומר שזה לא פלילי, ויש מצב שהוא צודק", היא ממשיכה. "הוא אומר גם שזה סתם סליזי ופתטי, אבל לא רק – זה גם פוגעני".

בעקבות הפוסט הוצפה סגרסקי בתגובות של נשים, אשר סיפרו על מקרים דומים של הטרדות. בתחקיר פורסמו עדויות של ארבע נשים, אולם לדברי המערכת מדובר ב"מספר גבוה בהרבה".

אחת העדויות היא של דר (שם בדוי), אשר הכירה את דריגס, שהיה אז בן 30, במהלך סיור כיתתי בבית הספר למשחק "יורם לוינשטיין", מטעם מגמת התיאטרון שבה למדה. לאחר הביקור הוסיפה אותו בפייסבוק והחלה להתכתב עימו. כבר בתחילה ההתכתבות עם תלמידת התיכון, שהייתה אז בת 16-17, הייתה בעלת אופי מיני. בין היתר, מתעניין דריגס האם היא בתולה, האם יש לה חבר ומה היא עשתה איתו, ומספר שההתכתבות איתה גורמת לו לזקפה.

מתוך ההתכתבות עם דר:

דריגס: "ראית לו את הזין כבר"?

דר: "לא".

דריגס: "אה".

דריגס: "הוא ראה לך את הציצים?"

דר: "ארז אל תשגע אותי".

דריגס: "הוא ראה אה?! למה לו מותר ולי אסור?"

מתוך "חזרות" (צילום: כאן 11)
מתוך "חזרות" | צילום: כאן 11

עדות אחרת היא של ענבר, שהוטרדה על ידי דריגס ב-2016, שהייתה שוחרת תיאטרון אדוקה. "הייתי בת 24 מטומטמת שמעריצה כל מי שאיכשהו קשור לתיאטרון", היא מספרת. ענבר מספרת כי דריגס פנה אליה בפייסבוק. ברגעים הראשונים, התרגשה מהפנייה של היוצר המוערך. הוא הציע "לפנק" אותה בשלל דרכים. "בשלב מסוים פשוט התחלתי לסנן אותו כי הבנתי שהניסיונות שלי להסיט את השיחה להיכרות לא ממש עובדים", היא אומרת.

מתוך ההתכתבות עם ענבר:

דריגס: "הייתי מפנק אותך עכשיו, כדי לעזור לך להתרכז".

דריגס: "לא משנה, סתם חושב בקול רם".

ענבר: "לא אמרת שאני צעירה מדי"?

דריגס: "נכון, מצד שני מתחשק לי לרדת לך, וזה לא שהגיל באמת כזה משנה לזה".

נעה וגנר, במאית וחברה בפורום יוצרות התיאטרון, מספרת כי עם כניסתה לעולם התיאטרון נחשפה לתרבות ההטרדות והשתיקה סביבן. "נשים אמרו לי, 'תיזהרי מהשחקן הזה', 'ההוא לפעמים שולח ידיים' ואפילו 'ככה זה פה והיה עוד יותר גרוע'", היא מספרת. "זה היה הדיבור. אומרות את זה בשושו כדי שתדאגי לעצמך, ויודעות שאם תגידי בקול רם זה לא יעזור לך".

מארז דריגס נמסר בתגובה: "הפוסט שכתבה אופיר סגרסקי בעקבות הריאיון שלי בידיעות אחרונות, הציף התנהגות שלי, התנהגות שפגעה בה, התנהגות שפגעה גם באחרות. אני מודע לכך, אני מבין זאת היטב ולכן עוד לפני הדברים שהיא כתבה עשיתי כל מה שדרוש כדי להשתנות.

חלק מהשינוי הזה היה כתיבת הסדרה חזרות, שהציבה בפריים טיים צדדים מביכים ולא ראויים שעליהם אני מצטער ומתבייש. במסגרת השינוי הזה גם חשפתי באותו ראיון בידיעות את ההודעות, שהפירוט שלהן מובא בחלקו כאן.

התהליך הזה הוא אישי, הוא עדיין לא הסתיים ואני מקווה שאוכל בבוא העת להתנצל בפני אלו שפגעתי בהן, אבל חשוב לי להדגיש שמעולם לא נתתי לשום עניין אישי להשפיע על החלטות מקצועיות. לעולם גם לא אתן ואני דוחה על הסף כל רמיזה שטוענת אחרת".