"בואי, תורידי טיפה", אומר אברי גלעד להילה קורח ומסמן לה עם הידיים במחוות רוס מ"חברים" שתרגיע את הטון שלה. הרי אי אפשר בלי קצת הסגברה לפני שיוצאים להתבטאות מילולית חסרת אחריות, לא? לתגובה המתנשאת הזאת קורח זכתה לאחר שהסתובבה בתדהמה למגיש "העולם הבוקר" שלצדה וביקשה ממנו שיסביר למה הוא מעודד תקיפה של תושבי כפר קוסרא על ידי מתנחלים מיהודה ושומרון.

להלן האמ;לק האקטואלי: ביום חמישי בבוקר טיילה קבוצה של נערים מתנחלים בסמיכות לכפר קוסרא ללא אישור צה"ל, שנדרש לטיול אזרחי באזור. תושבי קוסרא יידו לעברם אבנים, ובמהלך העימות אחד מהמבוגרים שליוו את הטיול פצח בירי והרג חקלאי פלסטיני שעיבד את אדמתו ולא היה חלק מהתקרית. בערב חמישי הגיעו מתנחלים לכניסה לכפר וניסו להתפרץ אליו. הם יידו אבנים והותירו מאחוריהם שישה פצועים פלסטינים כמו גם נזק לבתים ולרכוש. 

על האירוע האחרון גלעד סיפר בעצמו למגישות שלצדו בתכנית "העולם הבוקר" ששודרה בשישי בבוקר בקטע וידאו שהעלה בטוויטר שלו עיתונאי "ידיעות אחרונות", עינב שיף. בתגובה לאמירות של גלעד, קורח מלמלה בסרקזם ניכר: "יופי". "יופי, באמת יופי", ענה לה גלעד ברצינות תהומית, מה שגרם לה להסתובב לעברו ולדרוש הסבר. "אתה אומר שפרעות זה יופי, אז אני מנסה להבין", ענתה לו מבלי להתבלבל לאחר שניסה לגחך את התרעמותה. "רבים מתושבי הכפר השתתפו בדבר הזה, וזה לא יכול לעבור ללא תגובה", ענה גלעד. "אני חושב שלפעמים אין ברירה אלא להפגין נוכחות, גם נוכחות אלימה". "של התושבים?", התפלאה מיה זיו-וולף וגלעד ענה לה "בוודאי" ואף הוסיף: "אני אומר שלא נהיה כאלה שבאים להרוג אותם והם רק מתחבאים מתחת למיטה וחושבים שהפריץ יבוא להגן עליהם". לאמירה האחרונה הוסיף ניפופי ידיים שמגחכים את דמות הפחדנים המתחבאים. כלומר, אלה שנותנים לכוחות צבאיים לעשות את עבודתם במקום לקום וללכת לחפש נקמה בעצמם.


לפני שנתיים, בפגישה עם סטודנטים וסגל בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל, אמר גלעד ש"עמדות השמאל הן ילדותיות". והנה הוא אומר בטלוויזיה, בזחיחות אינסופית, שהתגובה לאירוע אלים מצד הפלסטינים צריכה להיות אלימות של אזרחי ישראל. מה יש לומר - פתרון של מבוגרים. בכל מדינה אחרת האמירה הזאת הייתה נחשבת להסתה לאלימות, אבל בישראל מדובר בקול שמייצג רבים - הקול הלוחמני, הקפריזי והאלים שקורא להשמיד את כל האויבים. זה לא חדש שאיבדנו כל צלם אנוש, וגם הטקסט הזה לא ישכנע את המשוכנעים. המגיבים כאן למטה יגידו ברובם שגלעד צודק, והמדינה הזאת תמשיך להתנהל כשהיא מובלת על ידי אלימות וכוחנות. זהו לא עניין של ימין ושמאל, אלא של אנשים שחוגגים אלימות ונקמנות ומעדיפים את גישת "הכל חוזר אליך וקקי בידיך". 

_OBJ

לא רק בשמאל, גם בימין תוכלו למצוא מספיק קולות שממש לא תומכים בפעילות אלימה בלתי מאורגנת ובלתי מפוקחת של אזרחים, בעוד גלעד מעודד אותה מבלי למצמץ, ומטון הדיבור שלו ניכר שהוא מאמין שזו כלל לא דעה שערורייתית. ואכן, כשמדובר בסכסוך הישראלי-פלסטיני האלימות מקבלת מעמד של כבוד שהיא לא זוכה לו במקרים אחרים. אפשר להבין איך בלהט הרגע אנשים שחווים אלימות יגיבו לה באלימות, אבל לשבת באולפן הנקי והממוזג ולעודד אלימות בשוויון נפש שכזה - זה כבר סיפור אחר. הניסיון שלו להרגיע ולהשתיק את קורח הנסערת תוך שהוא מעודד התפרעות אלימה מייצר סיטואציה כל כך אבסורדית שהיא כמעט מצחיקה. אבל רק כמעט. 

mako תרבות בפייסבוק