On Becoming A God In Central Florida
מתי ואיפה: בכל שבוע ברשת Showtime האמריקאית, עדיין לא נרכשה לשידור בישראל

אחרי שבן זוגה של קריסטל, מדריכת אירובי בפארק מים עם עבר בתחרויות יופי, נטרף למוות על ידי תנין, היא מחפשת אפיק הכנסה חדש. לצערה, הוא הוריש לה בעיקר חובות אחרי שהשקיע את רוב חסכונותיהם בתרמית פירמידה. למזלה, היא חכמה ואסרטיבית מספיק בשביל להבין שתמיד יהיו אנשים במצב מחורבן יותר משלה, והיא בוחרת "לרשת" את מקומו של בן הזוג המנוח ומחליטה להשתלב בכוח במערך הפירמידה הנכלולי. היא חוברת לעסקן זעיר בשם קודי, שמפתח כלפיה רגשות מורכבים שבין הערצה, משיכה ופחד מוחלט, וביחד הם מפלסים את דרכם במעלה הסולם, כשלשניהם ברור שהם מוכרים לכפופים להם בעיקר שקרים. וכל זה קורה בסוף שנות השמונים, כשארצות הברית היתה פקעת תזזיתית של כסף וספריי לשיער.

"On Becoming A God" היא לא רק סדרה עם שם בלתי ניתן להקלדה, היא גם סדרה מעולה עם שם בלתי ניתן להקלדה. היא גרסה זוהרת ומיוזעת, ארסית אך חומלת ל"שובר שורות", שמוכיחה כמה נמוך אנשים מוכנים לשקוע מבחינה מוסרית כדי לא לאבד את ביתם ורכושם. קירסטן דנסט מעולה בתפקיד הראשי, ומגלמת היטב את החלום האמריקאי על הצלחה כלכלית (שקשורה תמיד גם לרווחה רגשית) אבל גם את השבר שלו. הרי היא נשברה הרבה לפני אותו מוות אלים במלתעותיו של תנין. יש בה גם דמויות משנה מופלאות ובגדים שבאמת צריך לראות בשביל להאמין שאנשים באמת התלבשו ככה.

לא ברור למה אנשי רשת Showtime ("הומלנד", "קליפורניקיישן") התעקשו לשדר את "On Becoming A God" בחודשים הלא זוהרים של סוף הקיץ ותחילת הסתיו ונראה שהשיבוץ התמוה הזה פוגע לה בהייפ, ואולי גם בנתוני הצפייה. וזה הפסד נוראי כי במשבצת טובה יותר, זו היתה יכולה להיות אחת הסדרות המדוברות של התקופה, ובכל מקרה שווה לבחון אותה ולהתאהב - עוד יותר - בקירסטן דנסט, שסיפקה כבר בפרק השני של הסדרה את אחת מסצנות השנה בטלוויזיה בזכות ריקוד מופלא עם בובות. Change my mind.

Undone
מתי ואיפה: כל פרקי העונה הראשונה עלו לאמזון פריים, ולא ישודרו בספקית תוכן ישראלית אחרת

שלום, היי, מה את בעצם? "Undone", מבית היוצר של "בוג'אק הורסמן", היא חלום צלול שהצופים הולכים ומאבדים בו שליטה. זה סיפורה של אלמה (רוזה סאלאזר בתפקיד ראשי מעולה), צעירה כבדת שמיעה, שעוברת תאונת דרכים קשה ואחרי שהיא מתעוררת, היא מגלה שלא באמת התעוררה. אביה המנוח מתחיל לבקר אותה ולשוחח איתה במפגשים שהם בין בדיה למציאות, והוא מבקש ממנה שתפתור את תעלומת מותו הודות לכוח החדש שהתברכה בו אחרי התאונה - קפיצה בין הזמנים. אבל אלמה לא כל כך מתעניינת בזה, הרי החיים שלה מסובכים מספיק הודות למערכת היחסים המקרטעת שלה, הקשרים הלא מספיק אינטימיים שהיא מנהלת עם משפחתה והעובדה שהיא טובה בעבודתה, אבל לא מצטיינת בה.

את כל זה, מוסרים יוצרי "Undone" באנימציית רוטוסקופ - מעין צביעה והנפשה מחדש של הפריים המצולם, שיוצרת תנועה חלקה וריאליסטית אבל גם מקושקשת ולא יציבה. מעבר לכך שזהו טריק נחמד, זה משרת היטב את הסיפור יוצא הדופן ש"Undone" מספרת, אם כי כדאי לקחת בחשבון שזו סדרה שלא ממהרת לשום מקום. היא חוקרת ומשתהה, עוצרת וממשיכה בקצב שעלול להיות איטי מדי. זה לא אומר שהיא לא שווה את הצפייה, זה רק אומר שצריך לבוא אליה בראש פתוח מאוד.

המרוץ לדראג - UK
מתי ואיפה: בכל שבוע ב-BBC 3, תעלה בחודש הבא ב-yes

האם יש עדיין צורך להציג את "המרוץ לדראג"? גם אחרי 11 עונות, 4 עונות אולסטארס ו-9,000 פרסי אמי? אוקיי: רופול מנצח על תחרות ריאליטי קלאסית בהשתתפותן של דראגיסטיות, שמתחרות במקצים הקשורים למלאכת הדראג, ומדי פרק אחד מהן מודחת. הצלחתה הגדולה של הסדרה הולידה לה גרסה מקומית בתאילנד (ראינו, היא מעניינת מאוד), ונוסף לעיבוד הבריטית מתוכננות גם סדרות מקבילות באוסטרליה ובקנדה.

הגרסה הבריטית, שפרק הבכורה שלה שודר בסוף השבוע ויעלה בעוד כחודש ב-yes, היא במובנים רבים העתק נאמן למקור. המנחים אותם מנחים (רופול ויד ימינו, מישל ויסאז'), האתגרים דומים למדי והפרקים מתנהלים בדיוק כמו אלה שבגרסה המקורית. גם הטרמינולוגיה המדויקת של "המרוץ לדראג" משוחזרת כמעט אחד לאחד, רק שהפעם היא נמסרת בשלל מבטאים אנגליים ואיריים, אז בהצלחה למתרגמים. עוד קשה לשפוט, אבל כרגע נראה שמפלתה העיקרית של "המרוץ לדראג - UK" היא הפער שבין התרבויות. רופול איננו בריטי, וניכר שהוא לא מבין חלק מהרפרנסים שהמלכות המקומיות משתמשות בהם - לכולם הוא מגיב בבדיחות די עבשות על המלכה אליזבת או על תה ורקיקים. אחת ממעלותיה הגדולות ביותר של "המרוץ" היא סדרת החינוך שהיא מעבירה את צופיה, והשיעורים שהיא מלמדת אותם בהיסטוריה להטב"קית ותרבות קווירית, וכל עוד רופול ומפיקיו מתעקשים להפוך את הגרסה הבריטית לכמה שיותר אמריקאית, האלמנט החשוב הזה אובד, וחבל.

Evil
מתי ואיפה: בכל שבוע בספקית הסטרימינג CBS All Access, עוד לא נרכשה לשידור בישראל

יוצרי "האישה הטובה" השיקו לפני שבועיים את הסדרה החדשה שלהם, דרמת אימה בלשית עם טוויסט על טבעי. זהו סיפורה של קריסטן, פסיכולוגית שמתפרנסת, בין השאר, ממתן עדויות כמומחית לנפשם של פושעים מסוכנים בבתי המשפט. אחרי מקרה שמסתבך, היא מפוטרת ממשרתה וזוכה להצעת עבודה חדשה, הפעם בשירות הכנסייה (ונציגם הלוהט, דיוויד אסוקטה, בגילומו של מייק קולטר מ"לוק קייג'"). במקום לראיין פושעים ולקבוע אם הם באמת בעלי מבנה נפשי מעורער או סתם מנסים להתחמק ממעצר, קריסטן ודיוויד חוקרים, וול, פושעים וכו', רק בניסיון לגלות אם שדים מרושעים מהגיהנום השתלטו על נשמותיהם. זה קורה במקביל לשורת סיוטים נוראית שפוקדת את קריסטן, במהלכם מבקר אותה יצור מבעית בשם ג'ורג', שמנסה להזיק לה אבל גם מספק לה רמזים למקרים שהיא פותרת. בערך.

"Evil" היא תמהיל עשוי היטב של דרמת משטרה, דרמת בתי משפט (אלא מה, בכל זאת מדובר במישל ורוברט קינג) ודרמת אימה על טבעית שהיא גם איכשהו סיפור משפחתי. כל האלמנטים הטכניים בה מבוצעים לעילא, והיא מפחידה במידה, אבל גם נעימה ומותחת מספיק לצפייה בלי להיות מגעילה או זולה מדי. היא נראית כמו להיט פוטנציאלי, ומוזר כמעט שרשת CBS בחרה לשדר אותה דווקא בשירות הסטרימינג שלה (שאכן מתגאה בשורת סדרות איכותיות ויקרות כמו "הטובות לקרב" ו"מסע בין כוכבים: דיסקאברי") במקום לשדר אותה בטלוויזיה ולעשות ממנה ים רייטינג.