שני השבטים החדשים של "הישרדות VIP" עמדו זה לצד זה, חצי מלאים, ופתאום קובי מאור ביקש להחליף מחנה. "אני מרגיש שיש שם אנשים שהם בני אדם כמוני, שחיים את החיים", הוא הסביר, וערק לשבט השני. ב"אנשים כמוהו" הוא התכוון לדודו אוואט, ג'קי אזולאי ואוהד בוזגלו. האנשים שלא "כמוהו" ולא "חיים את החיים": לייה גיל, הנרי דוד ודנדן בולוטין. יכולים לנחש מה המכנה הגיאוגרפי המשותף של אלה ש"כמוהו" ואלה שפחות?

כמובן שזכותו של מאור להרגיש פחות נוח עם אנשים שלא נראים כמוהו, אין להם את הטמפרמנט שלו, את הסגנון שלו, את ההוויי התרבותי שלו. אחרי הכול, זו תכונה אנושית די בסיסית: תמיד נוח לנו יותר עם מי שדומה לנו, תמיד נבקש את חברתו של מי שמכיר את השירים האהובים שלנו ומספר את הבדיחות שמצחיקות אותנו, מדבר בווליום שלנו ובניואנסים שלנו. תמיד נרגיש שלא בנוח, ואולי אפילו נירתע, ממי שלא משדר על התדר שלנו. זה פיצ'ר שלצערנו טבוע לנו ברקמות, ואין לו קשר למוסר או קידמה או חינוך.

את מה שמאור ניסח במילים מכובסות ועדינות, הנרי דוד ביטא למחרת במילים פרובוקטיביות. אחרי שבמועצת השבט דיברו על גזענות, וכמה קשה להילחם בה, הוא ביקש להתוודות: "אני יכול להעיד על עצמי, אני באופן טבעי יש לי דחייה מבן אדם שהוא לא דומה לי", אמר, וכדי להמחיש תיאטרלית את הדחייה המופשטת עשה קול של הקאה, ומיהר להסביר: "אני מגזים, כן? ואני מרגיש פרימיטיבי בגלל זה. כולם פרימיטיביים, ורק מנסים להלביש על עצמם מסכות של אנשים נאורים. בואו נכיר בטבע המכוער שלנו וננסה לתקן אותו מאפס". חבריו ההמומים ניסו להטיח בו את מילת הקסם: "אתה גזען", אבל דוד, בניגוד לגזענים שמיד היו מזדעקים "אני??? גזען??? יש לי חבר תימני ואכלתי פעם לחוח!", לא התרגש והכריז: "נכון, אני גזען אחושילינג".

View this post on Instagram

A post shared by הישרדות - ערוץ 13 (@survivor.israel)

בום. השבט התעלף. עם ישראל השתנק. פעמון החירום צלצל בבית של מירי רגב והיא קפצה החוצה עם נאום צ'חצ'חים מוכן וחבילת סטיקרים "גם אני (השלם את החסר) גאה". מישהו אמר שיש לו דחייה ממי שלא דומה לו, ששומע מוזיקה שונה, שיש לו ווליום אחר. הייתם מאמינים שיש אנשים כאלה ב-2021?

ובכן כן, יש הרבה אנשים כאלה, ודקה לפני הווידוי המזעזע כולם במועצה פטפטו בגזענות מכובסת בלי בעיה. אמרו שאשכנזים הם קרים ובלי שמחת חיים, שמרוקאיות הן עצבניות, שרוסיות אללה איסתור. ערב לפני זהר שטראוס, שמנסה לתקן את הרושם האשכנזי שהותיר בעונה הקודמת, כינה את השבט היריב "חונטה מזרח אירופאית". כל אחד ואחד בתכנית רואה לנגד עיניו עדות ושושלות, טמפרמנט ומבטאים. כשגיא זו-ארץ שאל את דוד מה ספציפית דוחה אותו בעדות מזרחיות ממנו, הוא אמר דברים כמו מוזיקה, ווליום דיבור, נושאי שיחה. אתם באמת חושבים שאודליה או ג'קי לא בוחרות את החברים שלהן לפי נושאי שיחה משותפים? לא מעדיפות לבלות עם מי ששם מוזיקה מזרחית ועושה שמח בווליום גבוה? אלה לא קריטריונים לגיטימיים לבחירת אנשים? בוודאי שכן, אבל אסור להגיד את זה, מקסימום אומרים "אנשים שהם בני אדם כמוני, שחיים את החיים" ועם האמירה הסתומה הזאת מדדים בביישנות לשבט שאליו אתם באמת מרגישים שייכים. 

הנרי דוד לא באמת דיבר על מזרחים. כל המונולוג שלו היה על עצמו: אני פרימיטיב, אני גזען, אני עם דחייה מהשונה. יש גזענים שיעטפו את ההעדפה התרבותית-חברתית שלהם באידיאלים מזויפים, דוד פשוט אמר בקול רם: אין אידיאלים, אין תירוצים, זאת נטו גזענות. אני גזען, אתם גזענים, כל השיח המכובס הזה שלכם הוא גזעני, ועד שלא תבינו את זה, לא נוכל לתקן כלום. כל אלה שעד עכשיו חפרו על ההבדל בין מרוקאיות ואוקראיניות ותימנים ורוסים נבהלו מההצהרה הפתאומית וזרקו את דוד מהתכנית לאלתר. זהו, אין גזענות, הדחנו אותה, הכול בסדר. אפשר להמשיך לבלות עם אנשים כמונו.