כמה שחקנים בישראל מקבלים בקשות לסלפי בזמן הליכה ברחוב? כנראה שמאות, אם לא אלפים. אבל אצל כמה מהם מדובר בתפקיד שמסתכם במשפט אחד בלבד, כזה שחוזר על עצמו שוב ושוב? לא מן הנמנע שיש רק שחקנית אחת כזו, וקוראים לה ענת פטלסקי - או כמו שאתם מכירים אותה: גברת "גועל נפש" מ"קופה ראשית". פטלסקי היא אחת הדמויות הכי קטנות והכי זכורות בקומדיית הסופרמרקט של כאן 11, ולמרות שלדמות שלה קוראים גברת יצחקי, כל צופה של הסדרה מכיר אותה בתור ההיא שאומרת אך ורק "גועל נפש", בלי שום קשר לנסיבות.

"זה באמת הפך למטורף. בכלל לא חלמתי שאנשים יעצרו אותי ברחוב ויבקשו לעשות איתי סלפי", מספרת פטלסקי בשיחה עם tvbee, "בהתחלה התביישתי, כי אני לא טיפוס שאוהב להצטלם, אבל אחר כך זרמתי. כיף שאנשים אוהבים את הדמות שלי ומזדהים איתה. כנראה שהדמות שאני משחקת נוגעת בכולם ומרגשת אותם. מבקשים שאשלח ברכות מצולמות שלי לחתני בר מצווה, לזוגות שמתחתנים, לרגע הרגשתי שאני כמו נער הברכות דקל וקנין".

לפי פטלסקי, הבקשות לברכות אישיות מגיעות לפעמים מגורמים לא צפויים: "לפני כמה ימים אחות באחד מבתי החולים ביקשה ממני להקליט את המשפט 'גועל נפש' לכבוד יום הולדת של רופא במחלקה כדי להצחיק אותו, כי הוא מת על הדמות שלי. אני מסכימה בדרך כלל לכל הבקשות. אני אוהבת לגרום שמחה ואושר לאנשים".

פטלסקי מתגוררת ברמת גן, נשואה לבני ואמא לשלושה ילדים בוגרים. היא נולדה בקריית גת, ובילדותה הוריה שלחו אותה לפנימייה החלקית "עיינות". "זו אחת התקופות הכי יפות שהיו לי בחיים", היא נזכרת, "הפנימייה חישלה אותי מאוד לחיים האמיתיים". לאחר מכן התגייסה לגרעין של הנח"ל, שירתה שנה בצבא ופרשה מהשירות הצבאי. היא עבדה כפקידה בחברת לוגיסטיקה, קפצה לעבודה בחברת ביטוח גדולה ומבלי להתכוון בכלל התגלגלה להיות מפיקה מצליחה בערוץ "ביפ", שם הכירה לראשונה את היוצר והבמאי נדב פרישמן (כיום אחד מיוצרי "קופה ראשית", לצד יניב זוהר).

"תמיד אהבתי לעשות הפקות ולארגן אירועים, בין אם זה לבני משפחה או לחברים", היא מספרת, "אני טיפוס סקרן מטבעי, אוהבת אתגרים. ההגעה שלי לעבודה כמפיקה בתוכניות ב'ביפ' הרגישה לי כמו המקום שחיפשתי. זה שידרג אותי מבחינה מקצועית. עבדתי כמפיקה בתוכנית 'לילה בכיף' עם שחר חסון ובתוכניות אחרות. הכרתי שם את נדב והיינו בקשר טוב. הייתה אווירה של משפחה".

אחרי ימי "ביפ", פטלסקי המשיכה להתעסק בתחום שכל כך אהבה: היא עבדה כמפיקה בתוכניות של ערוץ 24, הייתה חלק מצוות "חי בלילה" וגם עבדה ב"ענני תקשורת". לפני כשנתיים, עם תחילת משבר הקורונה, היא עבדה בתוכנית הבישול "ישראל מבשלת יחד". בין לבין, בלי התראה מוקדמת, פטלסקי קיבלה טלפון מפרישמן - שהזמין אותה לבוא ולצלם תפקיד קטן בסדרה על העובדים והלקוחות בסופרמרקט פיקטיבי שזכה לשם "שפע יששכר". 

ענת פטלסקי (צילום: פרטי)
"לא הסכמתי להגיד משפט כזה". פטלסקי על סט "קופה ראשית" | צילום: פרטי

"הוא אמר לי, 'אני מצלם סדרה קטנה על סופר ואני רוצה אותך לצילומים. אני צריך אותך לשני משפטים. שתגידי: 'גועל נפש''", היא נזכרת, "בהתחלה סירבתי. לא הסכמתי להגיד משפט כזה. מבחינתי זה היה 'חשומה' (בושה במרוקאית, ש.א) אבל נדב שכנע אותי להגיע לאודישן. אחרי כמה פעמים שאמרתי 'גועל נפש' זה הפך אצלי לטבעי והוא התלהב. סיימתי את ימי הצילום וחזרתי הביתה. לא ידעתי מתי בכלל תעלה הסדרה. הבנתי שזה בכאן 11, ושום דבר מעבר לזה".

"בחיים לא האמנתי שמשפט כזה שולי ישנה לי את החיים ויגרום לי להתפרסם", היא מודה, "הצטלמתי כמה פעמים ושכחתי מזה, עד שהתחילו הפידבקים מהאנשים ברחוב, מבני משפחה ומחברים שאהבו את הדמות שלי". "אני בכלל לא ידעתי שהסדרה עלתה. לא הבנתי למה ילדים ברחוב, נכדים, נכדות וסבים וסבתות מבקשים להצטלם איתי. אנשים הצביעו עליי. החברים ובני משפחה לא מפסיקים להתקשר ולהתמוגג מהדמות המצחיקה שלי. כולם באמת פרגנו. הטלפון שלי היה מוצף בהודעות אוהדות. הבנתי שנדב צדק - גם אם הדמות קטנה, וכוללת אמירה של שני משפטים, היא תעשה מספיק רעש ותצחיק את הצופים". 

אבל ההצלחה של גברת "גועל נפש" היא כבר גדולה הרבה יותר מכמה אנשים שמבקשים ממנה סלפי. הדמות של פטלסקי מפרנסת אין ספור חיקויים, ממים ומחוות ברשת, רק שהיא עצמה כבר פחות ופחות מופתעת. "ב'קופה ראשית' יש המון סלנגים ומטבעות לשון, כמו במערכונים של שלישיית הגשש החיוור שאנשים אימצו והם יישארו איתנו שנים רבות. זו סדרה טובה שאין לה גיל. וזה מה שמייחד אותה יותר מהכל. כולם אוהבים אותה. ילדים, צעירים ומבוגרים מכל המגזרים ושכבות האוכלוסייה". 

אחרי שטעמה מעט מהחיים של אדם מפורסם, פטלסקי לא פוסלת חזרה למסך בתפקידים אחרים.  "אם יפנו אליי לעשות פרסומת, או להשתתף בסדרה או בסרט קולנוע - אני מוכנה לזה", היא מודיעה, "הלוואי שיפנו אליי". אבל עד שזה יקרה, פטלסקי מבטיחה כמה הפתעות בהמשך העונה הנוכחית של "קופה ראשית" ("יש למה לחכות. אני מבטיחה שאנשים יצחקו") ונהנית מעשייה גם בעולם הרוחני ("רייקי, תקשורים. אני לומדת כל הזמן ומחפשת משמעויות לחיים דרך התורה, המיסטיקה והיהדות. אני מאוד מחוברת לעולמות האלה"). ומה לגבי קצת יותר טקסט, שיגדיל את הדמות שלה מעבר למחוזות ה"גועל נפש"? פטלסקי בעניין. "הייתי רוצה עוד טקסט", היא אומרת, "אני סומכת על נדב עם זה".