יש הרבה סדרות מהניינטיז שלא היו עוברות היום, במרחק של 20 שנה ממועד עלייתן. למרות ששמש חזרה להיות משודרת בערוץ קשת 12, לכולנו ברור שהיא חזרה בקטע נוסטלגי, והרי הנוסטלגיה גוברת על היותה של הסדרה גזענית, סטריאוטיפית והכי לא פוליטיקלי קורקט שיש. שלא תבינו לא נכון, אני אוהבת את שמש היום כמו שאהבתי אותה כילדה, אבל ברור לי שאם היא הייתה משודרת עכשיו בפריים-טיים היו קוטלים את הסדרה בביקורות, על "אימפריית השמש" היו מטנפים ב"טריפ אדווייזר", ולשמש עצמו (צביקה הדר, בתפקיד שהפך אותו למגה-סטאר) היו עושים שיימינג בפייסבוק.

ולמה לנחום שמש מגיע לקבל דיס ברשת שלא ברא השטן? נתחיל בזה שהוא מתעלל בעובדים שלו. עם אתי המלצרית שלו בקפה (גלית גיאת), שמש נע בין שני מצבים: הטרדה מינית והתעמרות. או שהוא צוחק עליה ועל המוצא שלה ("ג'חנון") - או שהוא מנסה להשכיב אותה (עד שהשניים מתחתנים בעונה האחרונה, כי לאתי, מתברר, אין סטנדרטים). ולא רק עם אתי הוא מתחיל: נראה כאילו שמש שכח שהוא הקים עסק כדי להתפרנס ממנו, ולא כדי לעשות בו הנחות לבחורות יפות בתמורה למספר הטלפון שלהן. "החשבון שלך הוא 15 ש"ח והטלפון שלך בבית", הוא אומר ללקוחה אנונימית על הבאר, "אבל היא אכלה ב-30!" מפצירה אתי. שמש לא מפסיק להתחיל עם כל בחורה שמגיעה לאימפריה - בין אם זו קרן פלס, דורית בר-אור או קרובות המשפחה של אתי. שנות ה-90, תקופה יפה למחלות מין.

את ששי, הטבח רפה השכל של האימפריה, הוא משפיל עד עפר בכל הזדמנות: שמש צוחק על המראה שלו, על הגובה שלו, ועל היותו, בהשאלה למקצוע, הסכין הכי קהה במטבח. פעם אחת הוא אפילו עבד עליו ועל עוגן, וגרם להם לחשוב שנשאר להם יום אחד לחיות לפני שמטאור פוגע בכדור הארץ. האם זה הגיוני להפחיד עד מוות אדם מוגבל בשכלו? לא, אבל להגנתו של שמש זה היה ה-1 באפריל.

טנצר המניאק

מילא העובדים, אבל ב"אימפריית השמש" שבפינת הרחובות יהודה הלוי ונחמני בת"א (פריים-לוקיישן לכל הדעות) גם לא שמעו על "הלקוח תמיד צודק". וב"לקוח" אני מתכוונת ללקוח החוזר ישעיהו טנצר המניאק. נרקומן הפסטרמות שממשיך לפקוד את בית הקפה באופן יומיומי, למרות התבריינות הבעלים והצוות. שני המאפיינים שהכי בולטים בטנצר הם כמובן היותו א. שמן ו-ב. מניאק, שילוב קטלני ושמנופובי, שמאפיין לא מעט דמויות שמנות בקומדיות - כמו קרטמן בסאות'פארק, ניומן בסיינפלד או פאט באסטרד (שם שהוא תואר) באוסטין פאוורס.

יותר מהכל, מערכת היחסים בין שמש לטנצר מזכירה לי את זו של טוני סופרנו ובובי בקלה מהסופרנוס, כשטוני, כמו שמש, לא רואה את הדבשת של עצמו (ובדבשת אני מתכוונת למשקל עודף) ומשפיל את בקלה בשל בעיית ההשמנה שלו - שהוא עצמו סובל ממנה. ובאמת, בדיחות על חשבון המשקל של של טנצר, שרק נעשו יצירתיות יותר ויותר ככל שהסדרה התקדמה, ("יש מידה L, יש מידה XL, אבל אתה לובש D - דונם!", "קרה לי מה שקרה למוחמד - בא אלי הר!") נורו מהפה של שמש אחת ל-5 דקות.

הבטן הרכה

אז אוקיי, טנצר שמן, אבל איך זה שמכל הדמויות בשמש הוא נחשב להכי "מניאק"? טנצר הרי רק רוצה קצת ממה שיש לשמש: תשומת לב, מקום שהוא כמו בית שני, ובחורות (ע"ע אילנה, בת הדודה של אתי, איתה גנב דייט כי חשבה שטנצר הוא שמש). טנצר הוא לא באמת מניאק, הוא פשוט עורך דין. זאת אומרת מניאק עם תעודות, אבל גם דמות מנומקת. וכיאה לסטיגמה על המלומד האשכנזי היחיד בין הפרחחים טנצר לא מורגל בהפגנת רגשות, אבל זה לא אומר שהוא נהנה ממעמדו כפרסונה נון-גרטה ב"אימפריה". שלא לומר "פסטרמה נון-גרטה".


בפרק הסיום של עונה 4, שמש מואשם לשווא בקניית הניצחון של הפועל באר שבע (שמש הוא אוהד שרוף, כזכור) על ידי כך שהעביר מזוודה מלאה בשטרות לשוער של הקבוצה היריבה. בעקבות השוחד-כביכול, הוא נשלח למאסר של 3 שנים בפועל. כמובן שכל האימפריה עומדת על הרגליים ומנסה להצילו מגזר הדין, אבל מי שיוצא מגדרו כדי לסייע לשמש הוא עורך הדין טנצר, שסופג מהלומה בבטן הרכה (סליחה על זה) ושובת רעב. והכי חשוב - טנצר הוא זה שמוצא בפח הזבל של ערוץ הספורט קלטת שמוכיחה שחלה טעות, ומזכה את שמש. אבל כבר בפרק הראשון של עונה 5 הכל חוזר לקדמותו: עוגן מוצאת דירה עם שני בני זוגה (ששי וחמי), בר הקטן קורס תחת נטל המבחנים בבית הספר, וגם טנצר נכנס ל"אימפריה" במצב רוח טוב במיוחד כדי להעמיס פסטרמות - רק כדי לשמוע את שמש אומר לו: "איזה דיכאון זה שאתה נכנס לי בדלת ואני צריך לראות אותך כל יום". ככה אומרים תודה למי שהציל אותך? קיצור - מניאק.