קורטני קרדשיאן היא אישה שיש לתת עליה את הדעת. במשך שנים היא שימשה כדמות משנה במשפחת קרדשיאן, כשהעלילה המרכזית שלה נסובה בעיקר סביב גידול ילדיה והתהפוכות הרומנטיות שזימן לה הקשר עם סקוט דיסיק. אולם מאז הפרידה הסופית-סופנית מדיסיק, ומאז שהחלה לצאת עם הדוגמן יונס בנג'ימה (ממנו נפרדה בקיץ), נראה שאין לסדרה מה לעשות עם הדמות הזו, שהיא אישה אמיתית לחלוטין ובמקרה גם שחקנית מרכזית באחד ממותגי הריאליטי הכי מצליחים בעולם.

בתחילת העונה ה-15 של משפחת קרדשיאן שעלתה בסלקום tv חזינו באימה ובאהבה בריב שהתגלע בין קים וקורטני בסוף השנה שעברה. זה קרה, כמובן, על רקע אירוע שכולנו יכולים להזדהות איתו - הצילומים המקצועיים של שבט קרדשיאן-ג'נר לכרטיס הברכה המסורתי לקראת חג המולד. יו נואו, כי גם אצלכם בבית שוכרים צלם מקצועי ומשלמים לו עשרות אלפי דולרים על כרטיס ברכה שעולה בסופו של דבר לאינסטגרם - וזהו. אבל בריאליטי טוב כמו בריאליטי טוב - הוויכוח של קים וקורטני הפך לעלילה סוחפת שעזרה להשיק עונה חדשה וטעונה במיוחד.

תקציר האירועים: בכל שנה מצטלמים הקרדשיאנים לכרטיס ברכה לרגל חג המולד, ובכל שנה עולה רף ההגזמה. ההכנות לצילומי כרטיס הברכה של 2017 תועדו על ידי צוות הצילום שמלווה את האחיות קרדשיאן לכל מקום, כך נחשפנו לעובדה שקים קיי, הדובדבן שעל הקצפת הקרדשיאנית, זימנה את בני משפחתה שיבואו קבוצות-קבוצות ליום הצילומים ויתרמו את חלקם. כלומר, שישכבו על הרצפה ויעשו פרצופים שמחים. קורטני קיי, שהיא לא ממש דובדבן אבל בהחלט יכולה לעבור כפרי יער אחר, בייסיקי יותר (אולי תות עץ?), הודיעה ברגע האחרון שתגיע באיחור.

התירוצים שסיפקה קורטני עצבנו את קים, כמו גם ההתעקשות שלה על כך שלוח הזמנים שלה - ונזכיר שמדובר באחות האחת שלא עומדת בראשה של אימפריה כלכלית עצמאית כמו חברת הקוסמטיקה של קיילי או מותג הג'ינס של קלואי - חשוב כמו לוחות הזמנים של האחיות האחרות. "קומי ופאקינג לכי", קראה קים הגנרלית, "אף אחד לא רוצה אותך בצילומים האלה… אם היה לך עסק מז***ן משלך היית יודעת על מה אני מדברת, אבל אין לך". הריב נחתם בעזיבתה של קורטני את אתר הצילומים ובמכת המחץ המילולית של קים: "היא גם ככה זו שהכי פחות מעניין לראות". תמיד מעניין לראות את האחיות קרדשיאן שוברות את הקיר הרביעי שיש בינן לבין צופיהם, והפרק הזה הוא דוגמה טובה במיוחד לתופעה. על פניו, קים תקפה את הנקודה הרגישה ביותר שאפשר לתקוף אצל משתתפת בריאליטי: את לא מעניינת. וגם אם נשים לרגע בצד את התאוריות שגורסות שקורטני לא מחפשת פרסום ומנסה להשתחרר כבר שנים מכבלי התהילה, זו עדיין מכה נמוכה מאוד. נמוכה, אבל אפקטיבית.

אולם כמו בלא מעט צעדים של בנות משפחת קרדשיאן, שווה לחשוב על העלילה שמתרחשת במקביל לתוכנית: המציאות. זאת אומרת, כשצופים ב"משפחת קרדשיאן" צריך לקחת בחשבון שכל מה שקורה בפרק הוא תוצר של מחשבה ותכנון. וכשקורטני וקים רבות, כאילו אאוט אוף שום מקום, הן בעצם מקדמות עלילה, כמו בכל תוכנית מתוסרטת. לא, אנחנו לא טוענים שמשפחת קרדשיאן חיה באיזו גרסה מוגזמת של "המופע של טרומן", אבל אנחנו כן ממליצים לכם לחשוב מה כל אחת מהן מרוויחה - או מפסידה - מהאופן בו היא מוצגת בסדרה.

כי בעונות האחרונות של הריאליטי, שלוש האחיות המרכזיות קים קורטני וקלואי הקפידו על מצג אחיד של תפקידים דומסטיים. ובמילים פחות פלצניות, כל אחת מהן היתה בשלב אחר של הקמת משפחה, והיחסים בין השלבים האלה נשמרו באופן מתמטי כמעט: קורטני היתה האמא הלוהטת והמסורה, קים היתה הכלה הטרייה ואז האמא הטרייה שלומדת איך לאזן חיי משפחה וקריירה עסקית וקלואי היתה הנאחסית. שוב, סליחה על הניסוח אבל בגדול זה היה הטיקט של קלואי: זאת שלא הולך לה, שהגברים שהיא אוהבת (אהמ-למאר-אודום-אהמ) מתגלים עם הזמן במלוא אלימותם, בוגדנותם או לוזריותם. אם זה מזכיר לכם סדרה אחרת, דומה אבל שונה לחלוטין, תרשו לנו להדליק את הנורה הזאת מעל הראש שלכם ולהגיד: רמזור.

כזכור, היחסים בין גיבורי רמזור היו עקביים: אמיר היה הנשוי הטרי, איצקו הנשוי הוותיק והעייף, וחפר היה הרווק ההולל. כשהסטטוס המשפחתי/רומנטי של אחת הדמויות ברמזור התחלף - שתי הדמויות האחרות השילו את עורן ובנו את עצמן מחדש: נישואיו של איצקו התמוטטו בדיוק כשאמיר הפך לאבא וכשחפר נכנס למערכת יחסים רצינית. המתח תמיד נשאר: מישהו הוא תמיד הרווק, מישהו תמיד הנשוי ומישהו תמיד הנשוי הוותיק שאשתו גמרה אותו.

וכך גם נשות קרדשיאן: כשאחת מהן משנה את עמדתה באופן מהותי, האחרות מגיבות לכך ומתאימות את עמדותיהן. הריב של קים וקורטני מסמן לנו ששינוי כזה מתחולל לנגד עינינו. עם ילד שלישי בדרך (בזמן צילומי העונה, קים שכרה פונדקאית שילדה בתחילת 2018 את הבת שיקגו) ומותג קוסמטיקה משגשג, קים כבר לא היתה אמינה בעינינו כ"אמא טרייה", והיתה צריכה לעבור פוזיציה לתפקיד האמא המנוסה. אנחנו יודעים, גם אנחנו חושבים על שנות הפורח שלה ומאחלים לה בהצלחה עם החיים. זה קרה במקביל להחלטה הלא-לגמרי-מודעת של קלואי להפוך את הקשר הרומנטי שלה עם טריסטן תומפסון למשמעותי, להרות לכדורסלן ולהפוך לאמא. כלומר, במקביל להפיכתה של קים למבוגר האחראי בבית, קלואי השתדרגה לתפקיד האמא הצעירה. ואיפה זה משאיר את קורטני? נכון מאוד, בתפקיד הלוזרית.


ובואו נדבר על טיימינג. כי קרוב מאוד למועד עליית העונה ה-15 לשידור, קורטני קרדשיאן ויונס בנג'ימה נפרדו. גם אם ניתן לה את הקרדיט הבסיסי ונאמין שמדובר במקרה אותנטי ובפרידה אמיתית, התזמון שלה היה נהדר, וצופי משפחת קרדשיאן קיבלו מופע של מציאות רבודה: הלוזריות של קורטני, הנאחסיות שהיא קיבלה במתנה מקלואי לא קרתה רק על המסך אלא גם בחיים עצמם. וזו כבר חדשנות טלוויזיונית אמיתית.

משפחת קרדשיאן משודרת בערוץ E, בסלקום tv וב- VOD של סלקום tv