ביום רביעי האחרון, קצת לפני השעה אחת לפנות בוקר (שעון ישראל), האדמה רעדה: בפוסט שעלה במקביל בכל חשבונותיהן בסושיאל, הודיעו האחיות והאֵם לבית קרדשיאן כי הריאליטי בכיכובן עומד להסתיים, לאחר 14 שנים ולא פחות מ-20 עונות. יותר משינויים כאלה ואחרים בזכאות לאוסקר, למשל, נראה שדווקא הביטול של "משפחת קרדשיאן" הוא הידיעה התרבותית החשובה של השבוע - או לפחות זאת שגרמה להכי הרבה רעש.

ולמרות שהעונה האחרונה בהחלט תגיע למסך רק בתחילת 2021, מאות מיליוני העוקבים של בנות המשפחה כבר מנסים להבין מה בדיוק קרה כאן, ובעיקר למה. הרי "משפחת קרדשיאן" היא לא רק אבן דרך משובצת יהלומים בתולדות ז'אנר הריאליטי, אלא גם המקום אליו התנקזו כמה מהכוכבות הכי גדולות של השנים האחרונות - וכל עוד נתוני הצפייה עומדים בעינם ותשומת הלב לא מוסטת למקום אחר, למה שמישהו ינסה לוותר על זה?

כמו כל אירוע שווה ערך בחשיבותו - הנחיתה על הירח, למשל - גם הביטול של "משפחת קרדשיאן" הוליד אינספור תיאוריות קונספירציה. ובזמן שהצופים ממקדים את הכעס שלהם באחות הבכורה קורטני, מקורות שונים ומשונים משוחחים עם אתרי הרכילות בחו"ל וטוענים שהם, ורק הם, יודעים את הסיבה האמיתית למהלך. אז אמנם מוקדם לקבוע מה בדיוק קרה מאחורי הקלעים, אבל כן אפשר לבדוק מה עומד בבסיס כמה מהדיווחים המובילים כרגע, שמנסות לענות על השאלה למה זה קורה, ולמה עכשיו.

View this post on Instagram

To our amazing fans - It is with heavy hearts that we’ve made the difficult decision as a family to say goodbye to Keeping Up with the Kardashians. After what will be 14 years, 20 seasons, hundreds of episodes and numerous spin-off shows, we are beyond grateful to all of you who’ve watched us for all of these years – through the good times, the bad times, the happiness, the tears, and the many relationships and children. We’ll forever cherish the wonderful memories and countless people we’ve met along the way. Thank you to the thousands of individuals and businesses that have been a part of this experience and, most importantly, a very special thank you to Ryan Seacrest for believing in us, E! for being our partner, and our production team at Bunim/Murray, who’ve spent countless hours documenting our lives. Our last season will air early next year in 2021. Without Keeping Up with The Kardashians, I wouldn’t be where I am today. I am so incredibly grateful to everyone who has watched and supported me and my family these past 14 incredible years. This show made us who we are and I will be forever in debt to everyone who played a role in shaping our careers and changing our lives forever. With Love and Gratitude, Kim

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

הכל בגלל קניה

בעולמה של משפחת קרדשיאן, הראפר המצליח והמועמד לנשיאות מטעם עצמו הוא קודם כל בן זוגה של האחות קים ואב ארבעת ילדיה. אבל בשאר העולם, מירב הכותרות סביב קניה ווסט עוסקות לאחרונה פחות במפגשים משפחתיים עם הגיסות ויותר בענייניו הפרטיים - כמו תמונות שלו בכניסה לבית החולים או פפראצי של קים בוכה בזמן שיחה אמוציונלית עמו במכונית. על פי חלק מההערכות, שפורסמו גם במדור הרכילות הניו יורקי Page Six, הדיווחים סביב מצבו הנפשי של ווסט והטענות על משבר ביחסיו הזוגיים הם אלה שהובילו את קים לקבל את ההחלטה על סיום הסדרה. קים, כזכור, הייתה חשופה מאוד בעבר בכל הנוגע להתמודדות של בן זוגה, ולפי כמה ממקורביה היא הרגישה שאם תחליט להוציא את קניה לחלוטין מהתכנית, כדי לשמור עליה, יהיה מדובר בצעד לא הוגן כלפי הצופים.

הקשיים בערוץ E!

הביטול של "משפחת קרדשיאן", למי שהספיק לשכוח, מגיע חודש בלבד לאחר פרידה מעוד עוגן מרכזי בלוח השידורים של ערוץ הבידור האמריקאי: "חדשות E!". כמו גופים רבים בעולם, גם חברת NBC-יוניברסל, בעלת הערוץ, נקלעה לקשיים כלכליים בעקבות התפרצות הקורונה - וביטול המהדורה המיתולוגית, ששודרה במשך קרוב לשלושה עשורים, היה חלק משורת קיצוצים נרחבת. כיאה לטאלנט עם חוש עסקי, גם בנות קרדשיאן ידעו למנף את עצמן כלכלית כשהגיע הצורך לחדש את החוזה, ועל פי חלק מההערכות ייתכן שדרישה חדשה מצד המשפחה לקבל העלאה נענתה הפעם בשלילה - ומכאן הדרך לביטול התכנית כבר הייתה קצרה. 

שאיפות פיננסיות חדשות

עדיין בענייני כסף, אבל מזווית מעט אחרת: קורטני, קים, קיילי ושות' יהיו הראשונות לספר לכם עד כמה המסך הראשי בחיינו הוא כבר לא זה של הטלוויזיה, אלא זה של הטלפון, רצוי עם האינסטגרם פתוח. לפי מקורבים ששוחחו עם Page Six והאתר TMZ, במהלך ארבע השנים האחרונות תכנית הריאליטי כבר נעשתה פחות ופחות רלוונטית כפלטפורמה לחשיפה עבור המשפחה, וחשוב לא פחות - עבור החברות שמשלמות להן על שירותי הקידום והפרסום שהן עושות למוצריהן. כל פוסט ממומן או שיתוף פעולה מסחרי של אחת האחיות יגיע לכמות הרבה יותר גדולה של אנשים מאשר עוד פרק בתכנית, וייתכן בהחלט שהצילומים הן כבר לא השאיפה מבחינתן, אלא רק עוד מטרד בדרך להגדלת העובר ושב.

האחיות נטשו את קלואי וסקוט

דיווח שצף במהלך השבוע בסאן הבריטי מציג תיאוריה מעט אחרת: קים חווה קשיים עם קניה, זה נכון, אבל היא ממש לא האחות היחידה שהביעה את רצונה לעזוב. קורטני, כזכור, כבר הודיעה בעבר כי היא לא תחזור לעונה החדשה של הריאליטי, וגם האחות הצעירה קיילי עומדת בראש אימפריית מוצרי איפור וטיפוח, ולא באמת צריכה את כל המצלמות האלה סביבה. למעשה, נטען כי רק שניים מבני המשפחה המורחבת מעוניינים באופן אקטיבי להמשיך לצלם את הסדרה: קלואי קרדשיאן וסקוט דיסיק, בן זוגה לשעבר של קורטני, שמוביל גם סדרת בת משלו בה הוא משפץ ומעצב בתים. לפי אותם מקורות, מי שקיבלה את ההחלטה לבטל את הסדרה היא אם המשפחה, קריס ג'נר, שהבינה כי כמעט לא נותרו לה קרובי משפחה מעניינים לצלם. על קלואי וסקוט נכתב בסאן שהם "הרוסים" מההחלטה.