מסיקי זיתים. זה לא הדבר שמישהו יזכור מבחירות 2022 - אבל במשך חלק לא מבוטל של היום, זה מה שדיברו עליו באולפני החדשות. הניסיונות לנתח את השינוי באחוזי ההצבעה בציבור הכללי ובחברה הערבית בפרט, אלה שבדיעבד התבררו כדרמטיים, נעו בין שלל הסברים על שגרת חייהם של הערבים (שאותם הציגו, כמובן, יהודים) לבין דיווחים וספינים לא מאוד אפויים ולא מאוד אמינים שהופצו על ידי עיתונאים, בעלי אינטרס ואלה שלא הבינו את ההבדל בין שני התחומים.

רק שלא מסיקי הזיתים, ולא שום ממשק מציאות רבודה שנראה כמו משחק סימס, ולא ההימור של אופירה אסייג על בני גנץ כהפתעת הבחירות, ולא הסרטון של הפעיל הפוליטי שביזה תפילין עם איבר מינו וזכה לחשיפה בלתי נגמרת, משנים. בסוף נגזר על כולם עוד ליל שידורים שבו כולם מדקלמים את אותו המשפט: "נחכה לתוצאות האמת". בקיצור, מתחילים.


19:09: מהדורות הערב יוצאות לדרך. יונית לוי עולה עם בייביליס, הילה קורח עם פן, ותמר איש שלום עם ג'קט ירוק דומה באופן מחשיד לזה ששרה נתניהו לבשה כמה שעות קודם לכן. אנא מכם, אל תשאלו אם אין משהו טוב יותר להתעסק בו בשלב הזה - עדיין מדובר בזמן שבו אין שום נתונים אמיתיים לשחק איתם, וגם עמית סגל כבר מיצה את המטאפורה על מקדם ה-R של נתוני ההצבעה שהוא רץ איתה מהבוקר. אמנון אברמוביץ' מספר על מקור שאמר לו "אנחנו מנסים להעיר את הערים הליכודיות ומגלים שהערנו את הערים הבן גביריות", ועוד לא יודע עד כמה הוא צודק. 


19:23: בעוד שעתיים וחצי זה לא יעניין אף אחד, אבל עדכון אחוזי ההצבעה הוא הבשר היחיד שמוגש ליושבי הפאנלים. עמית מנסה להיזכר איך המספרים משתווים לאלה של שנים קודמות, לא מוצא את ה"צעטאלך", וננזף על ידי יונית על כך שהתרשל. השידור מדלג בין רפי רשף ואילנה דיין במטה הליכוד, קרן מרציאנו ודני קושמרו במטה יש עתיד, ירון אברהם ועופר חדד במטה עוצמה יהודית ומעיין פרתי במטה… אה, לא, היא עדיין נמצאת בסניף סופר אקראי ומדווחת על עליות המחירים ביוחננוף ו-ויקטורי. 

בינתיים, מעבר לכביש, מיכל רבינוביץ' מתכוננת נפשית לליל הבחירות הראשון שלה בתור מגישת המהדורה המרכזית של כאן 11. אריה גולן הווטרן מרשת ב' מייעץ לה לא לשתות "מהסיבות הברורות", והיא מזכירה לעצמה ולנוכחים שפשוט "אוכלים כפול ביום שאחרי". בערוץ 14 רצה על המסך הכותרת "השאלה המרכזית: איזו מפלגה בשמאל לא תעבור" (פרובוקציה שאולי דווקא הייתה נכונה בדיעבד, עוד מוקדם לדעת), ויעקב ברדוגו מעדכן ש"פוראת Nasser מציף עכשיו תמונות מקלפיות ערביות בעוצמה אדירה". בדיקה זריזה בעמוד הטוויטר של פוראת Nassar מגלה שהוא העלה תמונת קלפי אחת מאז שעות הצהריים.


20:04: קמיל פוקס בא להדליק עם הבטחה ל"מדגם מעניין ומותח מאוד" בחדשות 13, ועמליה דואק נשלחת להביא התייחסות כלשהי ממנו גבע, הסוקר של חדשות 12. הוא מנסה לשמור על איפוק, אבל בכל זאת פולט ש"יש סיבה להיות במתח" והכותרת המשלהבת כבר יוצאת לדרך. גם דודי חסיד משתלב בשידורי כאן 11, אם כי ניכרת בעיית כריזמה (לא שמנו גבע וקמיל פוקס הם יהודה לוי), ובערוץ 14 מדובר בעד המדינה ובעלי חברת האסטרטגיה שלמה פילבר. אגב, למרות שהתיימרו להציג "מדגם" משלהם, בחברה של פילבר ביצעו איסוף נתונים באופן שונה לגמרי מזה של הרשתות הגדולות, ולכן רובן התעלמו מהם. במבט לאחור, התוצאות שלהם דווקא היו די מדויקות.


21:00: זמן להפוגת פריים טיים. "ארץ נהדרת" פותחת את ספיישל הבחירות שלה עם מערכון בקלפי על אהבת התיקו הישראלית - שבו מככבים שמאלנית אשכנזית וימני מזרחי (החלפת תפקידים ביניהם דווקא הייתה יכולה להיות פאנץ' לא רע) - וקליפ מושקע לצלילי השיר "סהרה". באולפן מתארחים גם החיקויים של שרה נתניהו וליהיא לפיד, הראשונה חוטפת על הקלטות קרלה ברוני שלה והשנייה על הבריחה מראיון לנריה קראוס בשבוע שעבר. בכאן 11 מקפיצים את חברי "זהו זה" שמפציצים כרגיל עם קאבר מכשף ל"דרכנו", וברשת 13 מפגישים את טל ברמן, ארי שביט ועינב גלילי באולפן אחר שנראה כאילו נתלש מהניינטיז. 


21:49: כבר מריחים את הסוף, שהוא בעצם רק ההתחלה, ובאולפנים המרכזיים אפשר לראות את דודי אמסלם, אורנה ברביבאי, מיקי זוהר ומירב כהן מתחממים על הקווים. המתח בשיאו, הכתבים לא נושמים, ומנו גבע נכנס לאולפן עם קבלת פנים של רוקסטאר. הוא מודיע שמדובר במדגם הכי קשה שהיה לו, ורינה מצליח מתקמבנת על הכיסא הכי קרוב לאיש שמחזיק במספרים המעודכנים.


22:04: המדגמים בחוץ, לליכוד יש סיבה לשמוח, ומירי רגב וגלית דיסטל-אטבריאן נורות מתוך קטפולטה לכל מצלמה אפשרית. גם דודי אמסלם ממהר לחגוג את ההישג המסתמן, על חשבונה של אורנה ברביבאי שכועסת על כך שהוא "ממש צועק לתוך האוזן". למזלה היא לא ישבה ליד שרון גל במשדר של חדשות 13, כי שם הוא התקשה להשתלט על ההתרגשות בעודו מודיע ש"קרה נס היסטורי לציונות". אמסלם ממשיך להעלות את הווליום באולפן של 12, ברמה שאפילו דפנה ליאל נאלצת לצעוק כדי לתפוס את רשות הדיבור עם דיווחים חדשותיים אמיתיים, ומי שמרגיע את העסק הוא חילי טרופר - שגם נותן את ה"נחכה לתוצאות האמת" וגם מצטט שיר של פוליקר.


22:40: אמנון אברמוביץ' ורינה מצליח חותכים הביתה, ובמקומם נכנסים לאולפן ליאור שליין - לילה גדול לפליטי "גב האומה" - ובן כספית. שליין עוד לא מדבר וכבר עושה טעות ראשונה, שהיא לסמס בטלפון ליד יונית. הוא מקונן על נסיקת בן גביר ועל העובדה שישראל הפכה לשתי מדינות לשני עמים, או כפי שהוא מגדיר זאת: "סטארט אפ שטעטל". באותו זמן מירי רגב מתראיינת לכאן 11, קוראת למרב מיכאלי "מיכאלה" ושואלת את הכתב רועי שרון אם שרת התחבורה לא קוראת לו "רועיתה". האם ממשלת הימין המסתמנת תהווה סכנה למעמד האישה? לא במשמרת שלי, מבהירה רגב, הרי "אני הבאתי את לינור (אברג'יל, אני מניח, לטקס הדלקת המשואות, ר.א) עם כל הקטע שיש לה על הראש".

כבר בתחילת הלילה ברור איזו שאלה תלווה את כולם עד הבוקר: מצבה של מפלגת בל"ד מול אחוז החסימה. נתונים עדכניים בנושא זורמים לאולפן חדשות 12 דרך יאיר שרקי, שמסביר שהם הגיעו אליו מ"גורמים בסביבתו של מוחמד מג'אדלה". יונית - בבדיחה הכי טובה של ליל הבחירות, כיאה לאישה חדה כתער שזורחת במשדרים האלה - אומרת לו, "אבל גורמים בסביבתו של מוחמד מג'אדלה זה אתה". בינתיים אצל מיקי זוהר:


23:00: "ארץ נהדרת" חוזרת בקטנה לראיון ראשון עם ראש הממשלה האמיתי איתמר "ידידי" בן גביר, ומסיימת בכיבוי האור על האולפן (והמדינה) עם זיק קטן של אופטימיות באדיבות קיציס. בין אירועי השעה אצל נציגי הימין: שמחה רוטמן מודיע שהיועצת המשפטית לממשלה צריכה לדאוג הלילה; צעקות בלתי נגמרות בין שליין לבועז ביסמוט (יונית: "אני מבטיחה שאם תהיו קצת בשקט אני אקפיא לכם את המשכנתא"); השיער של בועז ביסמוט באופן כללי; וצורת הרכבת המשקפיים המחרפנת של הח"כ לעתיד צביקה פוגל מעוצמה יהודית:


00:02: איום ראשון על פרס השנינות של יונית מגיע מכיוונו של אריה דרעי, שבזמן שהקהל במטה הבחירות של ש"ס צועק "ליברמן הביתה" משיב ש"לא צריך לצעוק, הוא בדרך לשם". הדיונים הסוערים באולפנים נמשכים, ואחרי משהו שמרגיש כמו שעה יונית נאלצת לעשות את הרגע שכולם ניסו להימנע ממנו: לחתוך את הפרשנות של לוסי אהריש לטובת הנאום של בן גביר, שבו נשמעות קריאות "מוות למחבלים". כמה סמלי.


00:52: טלי גוטליב, פריצת השנה של הליכוד, צורחת על רפי ואילנה בעד ביטול עבירת הפרת האמונים כאילו זה תלוי במישהו מהם. הלילה הגדול של המפלגה הוא בהחלט גם הלילה הגדול של חובבי הראיונות המוגזמים (ולא של ניצן הורוביץ). באולפן של חדשות 13 קמיל פוקס חוזר עם הבטחה לעדכון דרמטי - מרצ עומדת על 3.3% וקרובה לנפילה תחת אחוז החסימה - אבל לפני שהוא אומר את ה"וּז" של ה"אחוז" הילה כבר שולחת את הצופים להפסקת פרסומות שיעצימו את המתח וישמרו על המומנטום. "אבל בל"ד!", פוקס צועק רגע לפני חסות לקלאב מד כלשהו. זמן טוב לזפזפ לכאן 11 ולמצוא שם את עקיבא נוביק, שמצטט את איילת שקד ומזכיר לחבריו ש"הייתה פעם פוליטיקאית כזו".


01:01: עמית סגל קוטע את הדיונים הפוליטיים כדי לציין שאנחנו נמצאים בעיצומו של עוד אירוע דרמטי - ליל הבחירות העשירי של יונית, שבחודש הבא תציין 20 שנה על כס מגישת המהדורה המרכזית. יונית מקבלת קליפ עם מיטב הרגעים ממיטב המדגמים, כולל כל "הנה זה בא" אפשרי. היא גם זוכה לסבב פרגונים מתוק ושיר של יהודה עמיחי ומעניקה לעמית נשיקה חפוזה על הלחי.


02:00: רפי ואילנה מעדכנים שנותרה חצי שעה עד הנאום של בנימין נתניהו - שזה אומר שעה-שעה וחצי - ואודי סגל והילה קורח תוהים האם השעה היא 2 בבוקר או 2 בלילה. בין לבין גם היה נאום של יאיר לפיד, אבל הוא נפל על הפסקות הפרסומות בערוצים המרכזיים. 12 ו-13 משדרים אותו באיחור, ובשידור הציבורי כבר מתקדמים לראיון עם שלמה קרעי שמודיע שאין צורך בשידור ציבורי. עד שנתניהו יעלה, רפי ואילנה מעבירים את הזמן בראיון עם אבא של אליאב זוהר, שמסרב להגיד איזה תיק ידרוש בממשלה הבאה (למרות שהם ממש מתעקשים), ועמית סגל מבריק עם רפרנס לשיר המצליח "התגעגעתי למחל".


02:37: הכתב גל חן מציג את מיטב סרטוני הלילה מהרשת, ומעדכן את הנוכחים בכך שהדר מוכתר 1. עדיין איתנו 2. מחכה לתוצאות האמת 3. קיבלה דו"ח על עבירת תנועה. יונית מתלבטת למי להעניק את זכות הדיבור, כי נראה שכולם כבר קצת סיימו את מה שיש להם להגיד, ובוחרת בשרקי. הוא עונה לה "לא יודע", ועמית סגל ממהר להיחלץ לעזרתו עם עוד פיסת מידע ארכיונית. קצת אחר כך מתפתח גם עימות מהנה (לצפייה) ומדכא (להכלה) בין עופר כסיף מחד"ש ואלמוג כהן מעוצמה יהודית, שגולש די מהר למחוזות ה"עוכר ישראל" וה"ניאו-נאצי".


03:25: אחרי נאום ניצחון שבו נאלץ להבהיר שהוא לא מלך ישראל ושהוא מרחק אלפי קולות לבל"ד מירידה ל-60 מנדטים - קרי, לא ניצחון - נתניהו יורד מבימת בנייני האומה ונהנה משיירת שב"כ משודרגת. גם רפי ואילנה מתקפלים (הוא עוד יעבור נסיעה ארוכה, היא טרחה לציין לכל אורך הערב שהבית שלה ממש קרוב לעמדה), ואחרי ארבעה סבבים שבהם משכה עד השעות הקטנות של הלילה, אפילו יונית בשלה לשמוע על הגבלת כהונה. היא, בניגוד ליועמ"שית, כבר לא תצטרך לדאוג הלילה.