אם יש סדרה אחת שראויה למילה "תופעה" בעשורים האחרונים, הרי שמדובר ב"חברים". הסדרה, שרצה במשך עשר עונות, הפכה במהרה למוכרת כמעט בכל בית ברחבי הגלובוס, והעניקה לששת שחקניה הראשיים לא מעט כסף, כבוד ומעמד של כוכבים ענקיים בתעשייה. בנוסף, היא העניקה לשחקניה גם מועמדויות לפרסים הנחשקים ביותר בתעשיית הטלוויזיה - ובראשם פרס האמי היוקרתי. לכולם, מלבד לקורטני קוקס שגילמה את דמותה של מוניקה.

במהלך תקופת שידוריה של הסדרה קיבלו כל חמשת חבריה מועמדויות לאמי, וקורטני קוקס נותרה מקופחת. עכשיו, סוף כל סוף, זה השתנה: כשהאיחוד החגיגי של "חברים" זכה למועמדות לאמי בקטגוריית תכנית הספיישל הטובה ביותר, כל ששת השחקנים קיבלו מועמדות לפרס, בזכות העובדה שהם רשומים כמפיקים בפועל של הפרק. כלומר, בפעם הראשונה בקריירה שלה, שהחלה לפני 37 שנים, קורטני קוקס קיבלה את המועמדת לאחד הפרסים הנכספים בתעשייה. אבל, וזה אבל גדול - המועמדות לא הגיעה בשל יכולות המשחק שלה.

"בכנות, אני שמחה שהאיחוד הזה זכה להכרה בגלל שאני חושבת שהוא מצוין", אמרה קוקס בשבוע שעבר למגזין Entertainment Weekly. למרות זאת, קוקס הודתה כי "זה לא בדיוק האמי שחיכיתי לו". וזו לא הפעם הראשונה שקוקס מדברת בכנות על ההתעלמות של האקדמיה לטלוויזיה מהופעתה כשפית חולת הניקיון: בחודש שעבר עלתה קוקס לשידור בתכניתו של שדר הרדיו הווארד שטרן והתייחסה לנושא.

"כן, זה תמיד פגע ברגשותיי. כשכל חבר קאסט מלבדי היה מועמד, זה פגע בי. תמיד שמחתי בשביל כולם, אבל בסוף זה היה כזה, 'אה, אני היחידה?'. זה כאב". יש לציין שמתוך חמשת השחקנים הראשיים שהיו מועמדים, רק שתיים זכו: ליסה קודרו, בתפקיד פיבי (או רג'ינה פילנג'י, תלוי מתי תשאלו אותה), זכתה ב-1998 בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר, וג'ניפר אניסטון, בתפקיד רייצ'ל, זכתה בפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר. בנוסף אליהן, זכו רק עוד שני שחקנים על הופעתם ב"חברים", כשחקני אורח: ברוס וויליס, שגילם את אבא של אליזבת', סטודנטית צעירה שיצאה עם רוס, וכריסטינה אפלגייט, שגילמה את איימי, אחותה של רייצ'ל.

מועמדותה של "חברים" כספיישל הטלוויזיוני הטוב של השנה היא המועמדות הראשונה של קוקס לאמי, שתפקידה ב"חברים" לא הביא לה מועמדות לאף אחד מהפרסים הבולטים בתעשיית הטלוויזיה: לפרס גילדת השחקנים הייתה מועמדת רק לפרס על אנסמבל השחקנים הטוב ביותר, אותה חלקה עם שאר החמישה, ולגלובוס הזהב לא הייתה מועמדת מעולם על תפקידה כמוניקה. רק ב-2010, שש שנים אחרי ש"חברים" ירדה מהאוויר, הייתה מועמדת לגלובוס הזהב על תפקידה ב"קוגר טאון", בה כיכבה.

חברים (צילום: Warner Bros. Television; HBO max)
כולם שחקנים ראשיים - או שאף אחד לא. הקאסט של "חברים", 2021 | צילום: Warner Bros. Television; HBO max

ייתכן שהיעדר המועמדויות של קוקס נובע מהחלטה שהתקבלה בקרב ששת השחקנים בתחילת ימיה של הסדרה: כדי שמקומו של כל שחקן בצוות יהיה שווה, השישה הגישו את עצמם למועמדויות לאמי לאותה קטגוריה. כלומר: לא יצא מצב שבו דיוויד שווימר וג'ניפר אניסטון יוגשו על תקן שחקנים ראשיים כששאר הקאסט יסווג כשחקנים משניים. כך יצא שבשנים מסוימות הכוכבים היו מועמדים באופן גורף לפרסי השחקנים הראשיים או לפרסי השחקנים המשניים, אך לא גם וגם. חלוקה אחרת הייתה עשויה להועיל לקוקס, שכאמור לא הועמדה באף אחת משתי הקטגוריות. 

טקס פרסי האמי ייערך השנה ב-19 בספטמבר, ובניגוד לשנה שעברה, בה הטקס נערך כשחלק ניכר מהמועמדים נמצאים בביתם, השנה הוא ייערך כסדרו. אם האיחוד של "חברים" יזכה, המועמדות הראשונה של קוקס תהיה גם הזכייה הראשונה שלה - אבל התחרות השנה קשה במיוחד, והיא כוללת את סרט ההופעה של להקת ה-Talking Heads, "אמריקן אוטופיה", שביים זוכה האוסקר ספייק לי, בנוסף לגרסה המצולמת של המחזמר "המילטון" (משיאני המועמדויות לאמי השנה), מופע הסטנדאפ הניסיוני של בו ברנהאם, "בפנים", ועוד ספיישל איחוד של סדרת טלוויזיה אהובה במיוחד - "הבית הלבן". ובכן, קורטני - אף אחד לא אמר לך שהחיים יהיו כאלה.