עונת הקיץ החמה מביאה משפחות רבות לחפש פתרונות לבלות עם הילדים ולהצטנן מהחום. בריכות פרטיות וגיגיות משחק הפכו לפופלריות, על אף שאלו טומנות בחובן סכנות רבות. במקרה טביעה שהתרחש בשבוע שעבר בירושלים, תינוק בן שנה טבע בדלי בביתו, ולאחר ימים ארוכים בהם נלחם הפעוט על חייו הרופאים נאלצו בצער רב לקבוע היום (רביעי) את מותו. מספר ימים לאחר הטביעה בירושלים, תינוקת בת חמישה חודשים טבעה באמבטיה בתל אביב ופונתה במצב קשה לבית החולים.

מאז תחילת השנה הוכפל מספר טביעות הילדים מאשתקד, כשבתקופת הקיץ בלבד נרשמו 16 מקרים. לפי נתוני ארגון בטרם, מתחילת השנה טבעו למוות 27 ילדים. לשם השוואה, בשנת 2017 כולה טבעו למוות 15 ילדים.

הבוקר (ד') ב"פאולה וליאון", שיתפה חגית מלול באירוע הטביעה המצמרר של בנה, איתמר, שטבע לפני שלוש וחצי שנים בסמוך לבריכה הביתית ומאז הפך לצמח. "איתמר שלי היה בן שנה וחודשיים. בנינו בריכה, בית חדש. אחרי ארבעה חודשים שנכנסו לבית כיסינו את הבריכה בכיסוי בטיחותי. הבריכה הייתה סגורה בנובמבר ואותו כיסוי התמלא ממי גשמים", שיחזרה חגית את הפרטים. "נוצרה שלולית ומצאנו את איתמר שלי הקטן בשלולית הזו צף. היום מצבו מוגדר צמח, עיניים פקוחות אך לא מגיב. הנס הקטן שקרה לאיתמר זה שהוא נושם בכוחות עצמו והוא לא מונשם, אבל הוא הרבה בבתי חולים".

מיכל בר דורון, מנהלת אגף קהילה בארון "בטרם" לבטיחות ילדים, הסבירה אודות קמפיין להעלאת המודעות שבימים אלו מתפרסם. "מספיק גובה של עשרה סנטימטרים של מים כדי לכסות את הפה של הילד. שטפנו את הרצפה, לא רוקנו את הדלי אחרי ששטפנו, הילד סקרן. ראש של ילד כבד הרבה יותר מהגוף. הם רק מציצים וכל הגוף בתוך המים", הסבירה מיכל את אחד מהתרחישים המסוכנים שיכולים לקרות בכל בית. בר דורון הדגישה שני כללים חשובים שעשויים במידה רבה למנוע את האסון הבא.

רוקנו בריכות או גיגיות לאחר השימוש - וגם בהפסקות

בבילוי בבריכות משחק אישיות, או בגיגיות רחצה, חשוב מאוד להקפיד לרוקן את הבריכה או הגיגית בסיום השימוש, וגם כשרק יוצאים להפסקה לטובת ארוחת צהריים או פעילות אחרת. בזמן הזה שבו הבריכה עדיין מלאה מים אך אין מבוגר שמשגיח, ילד יכול בקלות למעוד פנימה או להשתעשע במים לבד ולהימצא בסכנה גדולה. גם אם יצאתם מהמים רק לכמה דקות, רוקנו את הבריכה או אבטחו את הגישה אליה כך שילדים לא יוכלו להגיע אליה לבדם.

מינוי מבוגר שמשגיח על המתרחצים בבריכה

כשם שממנים נהג תורן כשיוצאים לבילוי, כך בדיוק צריך למנות מבוגר שמשגיח על המתרחצים ולא מתעסק כלל בדברים אחרים. מי מהמבוגרים שרוצה להתפנות לגלישה בסמארטפון או לקריאת ספר יכול לעשות זאת, כל עוד יש מבוגר אחד שעסוק רק בלהשגיח על הילדים והבוגרים הרוחצים בבריכה. ההשגחה הזו עשויה להיראות כברורה מאליו לעיתים אך בכל הקשור לרחצה בבריכה או אפילו שעשוע בגיגית מים קטנה, העין הפקוחה של המבוגרים תציל חיים.