במשך שמונה חודשים ליווה דני קושמרו מחלקה של צעירים חרדים מגדוד 'נצח יהודה', הוא עקב אחריהם משלב ההתייצבות בבקו"ם ועד לרגע קבלת הכומתה. קושמרו הניח בצד את הוויכוח הציבורי -פוליטי בסוגיית השוויון בנטל ויצא אל השטח ללוות את הגדוד היחיד שבו מתקיים ניסוי אמיתי של חרדים ההופכים ללוחמי חי"ר. בסרטו מתעד קושמרו מסע שבו הופכים חרדים, שהם לרוב היחידים והראשונים במשפחתם ובין חבריהם להתגייס, ללוחמים לכל דבר. כולם נפלטו מהישיבות שבהם למדו. הם יהפכו ללוחמים בגדוד שבו משרתים רק הם - ללא חילונים ולא נשים.

"אני יכולתי להשתמט אבל בחרתי להתגייס מבחירה שלי. הייתי פרופיל 82 ובהתחלה לא נתנו לי להיות לוחם", מספר יוסי, "אבל בבקו"ם הלכתי לקצין מיון ואמרתי לו: 'תשמע, אני באתי לתרום את עצמי, ולא להיות ג'ובניק ולא לשטוף כלים. אז הוא אמר לי: ברוך הבא לצה"ל". יוסי מספר שתמיד רצה ללכת לצבא אך ידע שמצופה ממנו "להעביר את הזמן" בישיבה עד גיל 22-23, ואז להתחתן. "הם רואים בי שבאבניק, אחד שפורק עול, כלשונם", מסביר יוסי את הריחוק שלו מהקהילה, "הם חושבים שאם אתה חייל אז אתה לא דתי אבל אני יהודי מאמין לא פחות מכל חרדי שתראה ברחוב".

דרך סיפורו של יוסי וסיפורים נוספים, בוחן קושמרו האם צה"ל מסוגל לקלוט אלפי חרדים לשורותיו ולהעניק לכולם אותם תנאים ׳סטריליים׳ ויקרים כמו בגדוד החרדי. חשוב מזה - האם החברה החרדית שמתקשה לשלוח לצבא אפילו את מי שנפלטו מהישיבות אל הרחוב - תוכל אי פעם לשאת יחד באותו הנטל כפי שהחברה החילונית תופסת אותו?  "לפעמים שאני בשמירות אני נזכר בחיילים שהייתי רואה פעם בחברון והייתי אומר לעצמי "מה אני לא אהיה כזה?" ופתאום אני רואה את עצמי בעמדה ככה עם הנשק ואני אומר וואו", אומר יוסי.

הסרט מתעד את כל שלבי הטירונות- מההשבעה לדגל ולהמנון דרך מטווחי ירי, מסעות מפרכים ושדאות לצד לימודי תורה קפדניים. הוא מתעד את הדרך שבה ביחידה המיוחדת הזו חייל חייב למלא אחר פקודות הצבא אך חייב באותה מידה לשמור מצוות- מי שלא ממלא אחר שתי מערכות חוקים אלו נפלט מהגדוד. "למשל ביום כיפור הייתי בבסיס", נזכר יוסי, "כיפור זה יום כיפור לא משנה איפה אתה. בהתחלה זה היה קצת קשה מצפונית אבל אחרי זה אתה מבין שזה חשוב ואי אפשר למנוע את זה".

"אני מצהיר", הערב ב-21:00