נתון מדאיג חושף שבכל שנה כ-100 אלף יהודים נעלמים מהעולם. בהתחשב בעובדה שמספר היהודים בעולם הוא נמוך מלכתחילה ומונה כ-14 מיליון איש בלבד, קיים חשש ממשי שבעוד מספר שנים לא ישארו יהודים כלל - כפי שיחשף הערב בתחקירו של יואב לימור (הערב, אחרי "עובדה"). 

כבר תקופה שמשרד התפוצות חוקר ובודק את המגמה המדאיגה הזו במטרה לחבר את כלל היהודים לזהות שלהם ולמנוע את היעלמותם. נתוני המשרד חושפים שמתוך כלל היהודים כ-85% אינם מרגישים משוייכים לדת שלהם. הסיבות לכך נובעות מהתבוללות, הרגשת חוסר שייכות ומריחוק פיזי ממקורות הדת ומארץ ישראל. עם הנתונים הללו יצא יואב לימור לפגוש את הקהילה היהודית בניו-יורק שמונה נכון להיום כ-6 מיליון יהודים ושמע מהם מה קורה בשטח והאם יש דרך לעצור המגמה.

>> הם משלנו: 20 היהודים הגדולים בעולם 

>> לעוד כתבות על אנשים, תפוצות ויהדות 

לימור נפגש עם מנהלי בתי ספר, מוכרי חנויות יודאיקה וראשי קהילות שמתארים מציאות שבה יותר ויותר יהודים מאבדים זהות ומתרחקים מהמורשת. "לא היו מספיק תלמידים", מספרת אחת מעובדות בית הספר היהודי "ליסה קמפנר" שנסגר השנה לאחר 47 שנות פעיולות. "פעם בית הספר היה מלא, אבל עם השנים זה הלך וקטן עד שלבסוף החליטו לסגור אותו".

למה זה קרה?
"יש כאן עדיין חיים יהודיים אבל הם שונים מבעבר. העולם השתנה ויש נישואים בין גזעיים ודברים משתנים ולכן חשוב היום, יותר מתמיד, לשמור על המסורת כי כשהיא תיעלם, היא תיעלם לנצח".

"נעלמים" - הערב אחרי עובדה, קשת, ערוץ 2