ראש השנה כבר נוקש בדלת ובשבוע הבא יוצפו חדרי המדרגות והרחובות בריחות בישול ואפייה שיעלו מהבתים השונים, המתכוננים לארוחת החג.

אבל התמונה הזאת, שמוכרת לרובנו, זרה לאנשים רבים אחרים בישראל. לאנשים האלה ארוחה חמה, בערב חג וביומיום, היא זרה לחלוטין.

מבצע לתת בשטח. הפעילות רק תורמת לילדים (צילום: שרית זיק)
מבצע לתת בשטח. הפעילות רק תורמת לילדים | צילום: שרית זיק
זו הנקודה בה, כמדי שנה, נכנס ארגון "לתת" לתמונה. בימים אלה נמצא מבצע גיוס 10,000 ארוחות לראש השנה בעיצומו. מתנדבי לתת פרוסים בסניפי רשת שופרסל ברחבי הארץ ואוספים מזון שלאחר מכן מסודר בארגזים ומחולק למשפחות נזקקות.

המשפחה היא גם הנושא שיעמוד במרכז מופע לתת 2013, שישודר בערוץ 2 ביום שני הקרוב. במופע, אותו ינחו שני כהן ורועי בר נתן, ישתתפו אמנים רבים בליווי בני משפחותיהם: מתי כספי ובתו סויאן, קרן פלס ואחותה אלה, הפרויקט של רביבו, צביקה הדר שמצטרף ללהקה של בנו, "שטח פרטי" ועוד רבים וטובים אחרים - כל אלה ינסו לשכנע אתכם לתרום כפי יכולתכם כדי שאף אחד בישראל לא יישאר ללא מזון בערב ראש השנה.

"יש אנשים שחיבקו אותנו באהבה גדולה"

משפחות האמנים הן לא המשפחות היחידות שלוקחות חלק במבצע הזה. בארגון לתת פועלים מתנדבים רבים השייכים לאותה משפחה, כשההורים מביאים עמם את ילדיהם ומחדירים בהם את רוח ההתנדבות.

"הכל התחיל מתאונת דרכים שעברה בתי הבכורה", מספרת ירדן אורון מהישוב רעות, המתנדבת בארגון קרוב לחמש שנים. "הסוף היה טוב, אבל הרגשתי שאני חייבת לתת בחזרה וחיפשתי מקום לעשות את זה". עם הזמן החלו להצטרף אליה בתה, אז בת 10 ובנה, שהיה חייל.

את דרכה בארגון החלה בחלוקת מזון בדרום תל אביב. "היו מקרים שקיבלו אותי בשמחה והזמינו אותי לשתות. עברנו מבית לבית. זה נתן לנו פרופורציה לחיים. לא לקבל כמובן מאליו את מה שיש לנו כי ברגע זה יכול להיעלם. ואנחנו בורכנו.

איך הגיבו הנזקקים למגע הישיר הזה, של קבלת חבילות המזון?

"הרבה אנשים התחמקו, כי הם היו מאוד נבוכים. היו כאלה שהייתי משאירה להם את החבילה לפני הדלת ומחכה לראות שהם יקחו וזה בסדר, כי הם לא חייבים להגיד לי תודה. יש אנשים שחיבקו אותנו באהבה גדולה.

אלה מקומות לא קלים לחשוף אליהם את הילדים.

"לחלוקה הייתי מגיעה עם הבן הבכור כשהוא היה בצבא אז סמכתי על החוסן הנפשי שלו. את בתי, שמתנדבת מגיל 10, לקחתי לפעילויות בחגים והיא רתמה את כל הכיתה שלה לטובת המבצע. כיום היא בת 13 ומרכזת את החלוקה כמוני, כשבכל פעם מצטרפים אליה חברים".

כיום אורון וילדיה לוקחים חלק במבצעי החלוקה הנערכים פעמיים בשנה, אך את המראות מתקופת "המשאית הנודדת" של לתת, היא ממשיכה לשאת עמה.

"ראינו דברים מזעזעים. בנאדם שגר על גג של בית ומתכסה בניילונים, שלא התקלח שנים. אנשים רעבים שפתחו לידינו את הקרטון והתחילו לאכול. אלה דברים שאתה לא רוצה שיהיו במדינה שלך".

המראות האלה אומנם היו חוזרים עם בני המשפחה הביתה, אבל גם הביאו להרבה דברים חיוביים בתא המשפחתי: "היינו חוזרים עם הרגשה מאוד כבדה הביתה", מספרת אורון, "תוהים על זה שיש כאלה להם כל כך הרבה וכאלה שלא. זה מסדר את העדיפויות בחיים וזה מאוד מלכד גם כמשפחה. היינו מדברים על זה, על כמה צריך להעריך את הבריאות וזה שלא צריך להעמיד את החומרי במקום הראשון".

לקראת ראש השנה, לאורון יש מסר חשוב להעביר: "רמת המצוקה במדינה היא לא תיאמן. אם לא הייתי יוצאת מרעות לא הייתי יודעת בחיים שיש מצב כזה גרוע. שכל אחד יעשה מאמץ וייתן מה שהוא יכול, אבל שפעם בשבוע ייתן משהו. אל תפחדו לקחת אתכם הילדים, זה רק יתרום להם".

מתנדבים לקראת החג. כל אחד מוזמן לבוא ולסייע (צילום: שרית זיק)
המתנדבים במבצע החג של לתת בכניסה לאחד הסופרים | צילום: שרית זיק
"עוד לא מאוחר להתנדב השנה"

שרית זיק מפתח תקווה, מתנדבת בארגון לתת זה עשר שנים, כשבנותיה הקטנות מצטרפות אליה במבצעים. אחת לחודש היא מביאה חבילת מזון והמחאה לטובת קניית תרופות לניצולת שואה שלא מוכרת ככזו מטעם המדינה ופעמיים בשנה, בפסח ובראש השנה, מרכזת ואחראית על שני סניפים במהלך המבצע לאיסוף מזון.

"מבחינתי זו סיטואציה מנצחת שבה גם אני מרוויחה לטובת עצמי. זה גורם לי להרגשה טובה. זה מאפשר לי לעזור בצורה מאוד מוחשית לאנשים אחרים. אני מרוויחה וגם הסביבה שלי נהנית מזה.

למה בחרת דווקא בלתת?

"זה ארגון שמשלב כמה אופני עשייה. מעבר לאיסוף ולמתן מזון ישנן גם הרבה פעילות חינוכית ומשפטית לשינוי המצב. מאוד אהבתי את ההתייחסות ההוליסטית הזאת וגם את זה שזה ארגון נקי כפיים. מסודר ועם שקיפות".

הבנות שלך, בנות שבע וחמש וחצי, מבינות למי הולכות החבילות שהן מחלקות?

"בגדול הן מבינות. זה נושא שמדובר אצלנו בבית, שיש כך וכך משאבים ואנשים שיש להם יותר ופחות. לא בטוחה שאני יודעת שהן מבינות אתה משמעות. ברמה הכללית יותר כן, הן יודעות.

הבנות שלי באות אתי מגיל אפס. מאז שהן היו במנשא ועכשיו הן כבר ממש פעילות. זה משהו שהוא חלק מהחיים שלי והן נחשפו לזה מעצם זה שאנחנו ביחד והן מאוד אוהבות את זה. הן מחכות למבצעים האלה".

אם גם אתם מעוניינים להתנדב, עוד לא מאוחר מדי, אומרת שרית: "יש לנו השנה מצוקה במתנדבים ואני ממליצה בחום. זה נותן הרגשה טובה למתנדב עצמו וגם מביא תועלת ממשית ומוחשית למי שנדרשת לו העזרה הזאת.    

מופע ההתרמה "לתת באהבה", 2.9, 21:00, ערוץ 2

עזרו לנו להגיע לעשרת אלפים ארוחות