מזגן (צילום: irman, Thinkstock)
צילום: irman, Thinkstock

כולנו התגלגלנו מצחוק כשחפר מ"רמזור" נמס וטפטף בציפייה האינסופית לטכנאי המזגנים האכזר, אבל כשזה קורה במציאות זה הרבה פחות מצחיק. מזגן מקולקל בקיץ זה חלום בלהות אמתי- לא רק החום המתיש וחוסר האונים, אלא גם התחושה של סחיטה באיומים - אנחנו נתונים לחסדיו של טכנאי מזגנים, ובמקרה הרע, עלולים למצוא את עצמנו מזיעים מול טכנאי לא מקצועי או שרלטן. אז איך נדע שהזמנו מקצוען אמיתי?

למרות הבהילות והדחיפות, כשהמזגן מתקלקל הזמנת טכנאי צריכה להתבצע מתוך שיקול דעת. רצוי שלא למהר וליצור קשר עם הטכנאי הראשון שנקלע לדרכנו. הנה כמה טיפים שאולי יקטינו את הסיכוי לעגמת נפש שתיגרם משירות לקוי או מחיר מופקע:

עלויות

כדאי לבדוק מחירים מראש. שואלים שכנים ומבררים לגבי עלות התקנת מזגן, גולשים באינטרנט ומאתרים מחירון תיקון מזגנים ומקבלים כמה הצעות מחיר. העלויות של תקלות מזגן נפוצות לרוב מסתכמות במחירים של מאות שקלים לפחות: על מזגן שגורם לקצר חשמלי הנובע מבעיה בכבל או מחוטים שנשרפו תשלמו כ-400 שקלים, על בעיה במדחס או במאוורר תשלמו כאלף שקלים, על מילוי גז במזגן תשלמו כ-400 שקלים, על החלפת מדחס תשלמו יותר מאלף שקלים ואם תצטרכו להחליף מאוורר תיפרדו מ- 800 שקלים.

הכנות מוקדמות

אל תדלגו על שלב שיעורי הבית: אם תעמדו מול טכנאי מזגנים שיזרוק מושגים באוויר ותראו לו שאתם יודעים בדיוק (או בערך) על מה הוא מדבר, תצמצמו את הסיכוי שהוא יעבוד עליכם. אל תחששו, זה לא כזה מסובך. קראו קצת על הרכבן של מערכות מיזוג אוויר ועל אופן פעולתן ולמדו מהן התקלות הנפוצות ואת משמעותם של כמה מושגים בסיסיים.

ניסיון

ודאו שטכנאי המזגנים מנוסה במתן שירות למזגנים מהסוג שמותקן אצלכם, וכי הוא טכנאי מורשה מטעם היצרן. טכנאי שעובר הכשרות ומתעדכן בכל החידושים האחרונים, יידע לטפל גם במזגנים מהדור החדש, כמו מזגני אינוורטר ואחרים. בדקו היטב מהי הכשרתו של הטכנאי, מהו ניסיונו וכמה שנות ותק יש לו בתחום.

תיאום

הסכימו מראש על המחיר עבור הביקור והבדיקה, כלומר, כמה יעלה לכם השירות אם תבחרו שלא לתקן את המזגן בסופו של דבר. אם עלות התיקון גבוהה באופן קיצוני בדקו אם משתלם לכם יותר להתקין מזגן חדש. עלות התקנת מזגן חדש איננה גבוהה כפי שנוטים לחשוב.

השוואות

אל תתקשרו סתם לטכנאי מזגנים. השוו בין חוות הדעת שקיבלו בעלי המקצוע בתחום של שירות למזגנים, ותוכלו לקבל מושג לגבי איכות עבודתו ולגבי מקצועיותו של טכנאי המזגנים.

 >> לטכנאי מזגנים נוספים באתר של zap דפי זהב

"יצאת צדיק", חמישי ב-21:00, ערוץ 2