הצצה לתחקיר החשמל
צביקה אגוזי וחיים הכט | תמונת AVI: mako
כשמכונת הכביסה מתקלקלת, כולנו ממהרים לקרוא לטכנאי, אבל מסתבר שלא תמיד צריך. צביקה אגוזי ממכון התקנים, שמלווה את הפקת "יצאת צדיק", מספר לנו אילו תקלות אפשר לתקן לבד, ומה כדאי לעשות כדי להאריך את חיי מכונת הכביסה שלכם:

התקלה: מים נוזלים מתא הסבון
את התא אליו מכניסים את נוזל הכביסה, האבקה או המרכך יש לשלוף מדי פעם ולנקות. שאריות סבון שהתייבש עלולות להיתקע שם, והמים שעוברים דרך התא לא מצליחים לזרום באופן חופשי. אם הכביסה לא יוצאת נקייה או שמים מתיזים החוצה מאזור התא – אין צורך להזעיק טכנאי. נסו קודם לנקות את התא משאריות הסבון שיבש.

התקלה: המכונה לא מוציאה את המים בתום הכביסה
שאלתם את עצמכם לאן מגיע כל הכסף הקטן שאנחנו שוכחים בכיסים? מסתבר שבתחתית המכונה, בדרך כלל בחזית, ישנה דלת קטנה שמסתירה פילטר. הפילטר מונע משאריות לכלוך וחפצים קטנים להיכנס למשאבת המים הסמוכה אליו, כי כשנכנס למשאבה לכלוך היא נעצרת. ניתן ורצוי לפתוח את הפילטר מפעם לפעם, לנקות ולהחזיר. שימו לב, בזמן פתיחת הפילטר יצאו מהמכונה מים, אז היו מוכנים עם סמרטוט ומגב. 

התקלה: רעש מוזר וזרימה חלשה של מים למכונה
בחיבור של צינור כניסת המים עם הברז מותקן מסנן קטן. כשהמסנן מתחיל להיסתם לא נכנסים מספיק מים למכונה. אפשר בקלות לפתוח ולנקות את המסנן, רק אל תשכחו לסגור את הברז לפני שמנתקים את הצינור.

גבר מסתכל על מכונת הכביסה בתסכול
לפני שמזמינים טכנאי, יש דבריפ שאפשר לתקן בקלות | צילום: GlobalStock, Istock

התקלה: גומייה סדוקה או קרועה
את הגומייה שאוטמת את דלת המכונה כדאי לנקות מפעם לפעם מלכלוך שדבק בה במטלית לחה, ןלשים לב שהיא במצב תקין. במידה והיא סדוקה או קרועה – כדאי להחליף אותה. ניתן להחליף גומיה בלבד, אך לצורך כך יש להזמין טכנאי.

 מתי לתקן ומתי להחליף מכונה?

התקלות השכיחות במכונות כביסה הן גוף חימום או משאבה שמתקלקלים. במקרים כאלה, טכנאי יכול להחליף את החלק במקום. גם הצינורות שמוציאים ומכניסים מים למכונה עלולים להינזק, מה שמתבטא בנזילות, וכדאי להחליף אותם ולא את המכונה כולה.

אם מדובר על המנוע או על התוף (הדוד) של המכונה – בדרך כלל לא שווה לתקן וכדאי להחליף מכונה.

תקלה אפשרית נוספת היא תקלה במערכת האלקטרונית של קביעת תכנית העבודה של המכונה. תיקון כזה הוא בדרך כלל יקר, ושווה לשקול להחליף, תלוי בגיל המכונה.

ועוד כמה טיפים לסיום:

מכונת כביסה, בדומה למקרר, תנור ומדיח, צורכת הרבה חשמל. חברו אותה לשקע אחד ולא למפצלים למיניהם שעלולים לא לעמוד בעומס ולגרום לקצר ואפילו לשריפה.

בזמן התקנת המכונה הקפידו שצינור הניקוז יהיה בגובה של כ-60 סנטימטר מעל הרצפה, כדי למנוע מצב בו המים המלוכלכים חוזרים אל תוך המכונה.

>> מחפשים בעלי מקצוע? היכנסו למתחם הצדיקים

>> הפרק המלא לצפייה ישירה ב-makoVOD