דודי שמש - כרומגן (צילום: צילום מסך, אתר כרומגן)
על כל גג יש אחד, אבל איך הוא עובד? | צילום: צילום מסך, אתר כרומגן

כולנו משתמשים בו, מבררים אצל כל מכר שעובר דירה אם יש לו שמש או חשמל וכועסים על בן הזוג שתמיד, אבל תמיד, שוכח לכבות אותו, אבל האם אתם יודעים באמת איך עובד דוד? לקראת פרק הדודים של יצאת צדיק החלטנו לברר את העניין. אורן יוגב, טכנאי ראשי של חברת כרומגן באזור הצפון, התגייס לעזרתנו וגילה לנו שהעסק דווקא די פשוט:

אז איך עובד דוד שמש?
על קולטי שמש. קולטי שמש הם לוחות בצבע כהה שבהם עובר צינור מים. בגלל צבעם הכהה הלוחות קולטים את חום השמש ובגלל החומר שממנו הם עשויים הם מעבירים את החום שהם קולטים, כך שצינור המים שעובר בהם מתחמם ומעביר מים חמים לדוד עצמו.

ומה עם החשמל?
לכל דוד שמש יש גם חימום חשמלי, וכמובן – ישנם גם דודים שהם חשמליים בלבד. בשעות או בעונות בהן אין שמש, אנחנו מדליקים את המנגנון החשמלי של הדוד ובעצם מפעילים גוף חימום שמחמם את המים.

דודי שמש - כרומגן (צילום: צילום מסך, אתר כרומגן)
קולטי שמש ודודים | צילום: צילום מסך, אתר כרומגן

ממה מורכב דוד:
בתוך כל דוד יש תמיד תרמוסטט, גוף חימום ופלאנג'. מעבר לכך - הדוד מחובר למערכת המים הביתית, ממנה הוא מקבל מים, שעוברים גם בצינור שיושב בקולט השמש, ואליה הוא מעביר את המים החמים דרך צינור נוסף. מעבר לחלקים הבסיסיים האלה ישנן גם תוספות שונות כמו מאיצי חימום למיניהם ותוספים שנועדו להגן על הדוד.

מה זה פלאנג'?
פלאנג' הוא שמו של חלק עשוי מתכת אליו מחוברים גוף החימום והתרמוסטט. כשטכנאי אומר שצריך להחליף את הפלאנג' בדרך כלל הבעיה היא לא בפלאנג' עצמו אלא בחלקים אותם הוא מחזיק. ניתן להחליף גם את גוף החימום בלבד, אך אם הדוד הוא כבר בן כמה שנים, נהוג להחליף את הפלאנג' כולו.  

גוף חימום ותרמוסטט:
גוף החימום מופעל על ידי חשמל ומחמם את המים. התרמוסטט עוצר את פעולת החימום בטמפרטורה של 65 מעלות.

באיזה טמפרטורה אנחנו מתקלחים? רוב הגברים מתקלחים בטמפרטורה של 39 מעלות. נשים בדרך כלל מתקלחות במים חמים יותר במעלה או שתיים.

מהם ההבדלים בין חברות הדודים השונות ואיך הם משפיעים על איכות הדוד?
ההבדלים הם בעיקר בחומרים מהם עשוי הדוד ובהם הוא מצופה. ציפוי אמייל למשל נחשב איכותי יותר מציפוי אפוקסי. בחלק מהדודים יש גם שימוש באנודת מגנזיום העוזרת להגן מפני קורוזיה.

עכשיו, כשגם אתם מבינים איך העסק עובד, אתם מוזמנים להצטרך אל חים הכט שיצא לחפש טכנאי דודים צדיקים. האם הוא ימצא?

יצאת צדיק. שני ב-21:00

>> מחפשים צדיקים? כל צדיקי התכנית במקום אחד