הדברה כימית יכולה לגרום ללא מעט אסונות, מה שממלא אותנו בחששות בכל פעם שאנו נדרשים לסלק אורחים בלתי רצויים ממקום מגורינו. השיח סביב הנושא הפנה זרקור לפתרון הפופולארי של הדברה ירוקה. מי שמחפש הדברה שלא תזיק לבני הבית ושלא תפגע בסביבה, שוקל לבצע הדברה אקולוגית והמדריך הזה נרקח במיוחד עבורו. 

מה זה הדברה ירוקה?

הדברה ירוקה מכונה גם הדברה אורגנית או הדברה אקולוגית. הכוונה לפעולת הדברה שנעשית תוך שימוש בחומרים אורגניים טבעיים, שאינם עלולים לסכן את בריאותם של בני הבית ואינם מסכנים את הסביבה. חומרים אלה מופקים מצמחים שונים ומשבשים את בריאותם של אוכלוסיית מזיקים ספציפית, בעוד אינם מסוכנים לבעלי חיים אחרים, כמו חיות המחמד שאנחנו מגדלים בבתינו.

 למה צריך הדברה ירוקה?

  1. כי החומרים שבהם נעשה שימוש בהדברה כימית עלולים לפגוע בבריאותם של בני הבית וחיות המחמד, ומזיקים לאיכות הסביבה.
  2. משום שאחרי הדברה ירוקה אין צורך לשהות מחוץ לבית.
  3. כי הדברה ירוקה שמבוצעת כנדרש יעילה מאוד ומרחיקה את כל המזיקים מהבית. לרוב היא תותאם לסוג המזיקים הספציפי ויירקחו חומרים טבעיים מתאימים שירחיקו אותם מהבית והגינה.

 איך תדעו שההדברה אכן ירוקה?

  1. בחרו רק חברה שמתחייבת להדברה ירוקה, ואשר ברשותה רישיון מטעם המשרד להגנת הסביבה. ודאו כי המדביר  מיומן ומקצועי, וכי יש בידיו היתר הדברה.
  2. ודאו כי המוצרים הם אכן מוצרים אורגניים. בקשו לראות את המוצרים, קראו את שכתוב על התוויות שלהם ואל תהססו לבדוק את ההרכבים של החומרים וללמוד אותם. אם אין סימנים מזהירים על גבי האריזות; אם יש תו תקן מחמיר ואם רשום שיש אישור לשימוש, סביר שבחרתם נכון. בסיום ההדברה בקשו רשימה המפרטת את כל החומרים שהיו בשימוש.
  3. בצעו סקר שוק: בררו אצל מכרים ושכנים עם מי הם עבדו, ועד כמה הם מרוצים מהתוצאות. אתם גם יכולים לבקש מהחברה המציעה שרותי הדברה אורגנית פרטים של לקוחות, ולהתקשר לכמה מהם כדי לוודא שהם אכן מרוצים.
  4. שימו לב כיצד המדביר פועל, ואם לא ילבש מסיכה בעת ההדברה דעו שבחרתם בחירה נכונה.

לסיכום, יותר ויותר אנשים ברחבי העולם עוברים להדברה ירוקה, וזונחים את ההדברה הכימית שהייתה נפוצה מאוד עד לפני כמה שנים. היתרונות שבהדברה הירוקה השומרת על בריאותנו וגם מחסלת את המזיקים, מביאים אט-אט לדחיקתה של  ההדברה המסוכנת הוותיקה, וכיום גם אתם יכולים ליהנות מהדברה בטוחה וידידותית לסביבה.

>> לבעלי מקצוע נוספים העוסקים בהדברה ירוקה באתר zap דפי זהב