יצאת צדיק, ראשון, 21:00 (צילום: מתוך יצאת צדיק)
גנדי וחיים הכט מחפשים צדיקים | צילום: מתוך יצאת צדיק

"כמו שחשבתי, רוב טכנאי המחשבים הם אנשים הגונים וישרים, וסוף סוף מישהו עושה כבוד למקצוע", מספר לנו גנדי גרינברג (58), טכנאי המחשבים של "יצאת צדיק", מרצה ומנהל מערכות המחשוב של המכללה למנהל. "זה ממש שימח אותי כל פעם מחדש לראות טכנאי הגון וישר שלא מנסה להרוויח על חשבון הלקוחות", עידכן גרינברג, אך לא שכח גם לציין את אותו טכנאי סורר שניסה בכל זאת להרוויח כמה שקלים: "הוא ניסה למכור דברים מיותרים לחלוטין, בלי קשר בינם לבין התקלה, לא ראיתי את זה בעין יפה - זה אמנם לא פלילי אבל זה ממש לא אתי".  

ועכשיו, לפרקטיקה: גנדי מספר לנו שהתקלות הנפוצות ביותר במחשבים הביתיים הן בעיות בהגדרות ובתוכנות עוינות שמשתלטות על המחשב כאשר מורידים קבצים ממקור לא אמין: "הרבה פעמים כשמורידים מוזיקה או סרטים, יורדות גם תוכנות שמאטות את מערכת ההפעלה כולה, ולפעמים פשוט מדובר בוירוסים שמחבלים גם בחומרה". 

מה טווח המחירים שלוקח טכנאי על תיקון תקלות?

"קודם כל, המחיר של הגעה לבית הלקוח נע בין 180 ל- 250 שקלים. אחר כך זה כבר תלוי האם מדובר בעניין של הגדרות או ששיש צורך ממשי להחליף חלקים פגומים", הוא מסביר, "בדרך כלל טכנאי לוקח בין 100-150 שקלים על שעת עבודה, כשגם התקלה הכי קיצונית לא אמורה לקחת לו יותר משעתיים וחצי עבודה, אפילו אם צריך לפרמט את המחשב ולהגדיר הכל מחדש". 

איש מחשבים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
" לדאוג שפתח המאוורר יהיה לפחות במרחק של 30 ס"מ מהקיר" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
יש דרך בה נוכל למנוע תקלות במחשב הביתי?

"מחשבים הם כמו כל מוצר חשמל, ודבר ראשון כדאי לשמור עליהם נקיים מאבק, במקום בטוח ומוצל, והרחק מהישג ידם של פעוטות. אם נרצה לשמור עליהם לטווח הרחוק ולהימנע מתקלות ככל האפשר ישנם כמה כללים שנוכל להקפיד עליהם, והפירוט לפניכם".

1. לא לפתוח מיילים ממקור לא ידוע, כדי להימנע מוירוסים ותוכנות זדוניות.

2. להרחיק את המחשב מגורמים שעלולים להזיק לו כמו אוכל, שתייה וכדומה.

3. לא להיכנס לפרסומות "פופ-אפ", ועדיף גם לא להוריד תוכנות ממקורות לא ידועים.

4. לדאוג שפתח המאוורר יהיה לפחות במרחק של 30 ס"מ מהקיר.

5. אם יש ריח שרוף, יש לנתק מיד את המחשב מהחשמל - מדובר בתקלה שיכולה לגרום לשריפה, וחשוב להיות ערנים לכך. 

יש תחושה כללית שעולם המחשבים הנייחים הולך ונעלם, זה נכון?

"דוגמה טובה להלך הרוח היום היא הבת שלי שלא מוכנה בכלל שיהיה לה מחשב בחדר - הוא תופס לה מקום מיותר, ומספיקים לה האייפד והאייפון", צוחק גנדי ומוסיף: "היום עולם המחשבים הולך ונעלם, סמארטפון מתפקד כיום כמחשב נייד לכל דבר, ואנשים כבר לא רוצים להשקיע כסף מיותר במחשבים - העניין הוא, ואת זה לא רבים יודעים, הוא שלתקן סמארטפון עולה הרבה יותר".

יצאת צדיק, הערב (ראשון), 21:00