אחרי שקיבלה ארבעה כחולים משופטי "הכוכב הבא לאירוויזיון 2018" (ראשון ב-21:00, ערוץ 12), רוית בטאשוילי עדיין מנסה לעכל. לא רק שהקשוח בחבורה, אסף אמדורסקי, הסתקרן מהביצוע המיוחד שלה לשיר של שלמה ארצי – "איסלנד", הראל סקעת הכריז שהיא המתמודדת שלו לאירוויזיון. "אם הראל חושב שאני מתאימה לשם אז אולי זה באמת הזמן שלי", היא מספרת בריאיון ל-mako, "אני ממש רוצה להאמין שאני יכולה לעשות את זה, אני רוצה לזכות באירוויזיון".

הכל כבר מתוכנן, למקרה ששאלתם. אם בטאשוילי באמת תגיע לבמה הגדולה בעולם, היא יודעת בדיוק איך תראה ההופעה שלה – איזו תפאורה היא רוצה ברקע, מה היא תלבש ואפילו כיוון לשיר כבר יש לה. "אולי אני אכתוב אותו, אין לדעת. אני יכולה לומר שהז'אנר יהיה מזרחית אחרת. לא בטוחה שזה המזרחי שאנשים מכירים, אני עדיין מנסה להביא את עצמי לתוך המוזיקה הזאת כדי לשמור על עצמי מקורית ולא להישמע כמו אחרים. אני מקווה שהביצוע באירוויזיון יהיה ישראלי, שיבינו שהוא ישראלי עם נגיעות מזרחיות ועדיין מאוד מקורי".

נראה שמקוריות מאוד חשובה לך. זה משהו שנזכה לראות ממך גם בהמשך העונה?
"ממש חשוב לי לקחת שירים ולהפוך אותם לשלי, זה הרבה יותר מעניין, וזה גם יעניין את הקהל. וכן, לגמרי חשוב לי לשמור על מקוריות, ולקחת שירים שהם לאו דווקא מזרחיים ולהביא להם טוויסט. גם אם נאמר שאני אבחר לשיר במזרחית, כי אני לגמרי מאוהבת בז'אנר הזה וצריך להכיר את המקום שלו, אני אחשוב איך אני מביאה את עצמי לכל הדבר הזה".

"אמנים חיים מאישורים, אנחנו צריכים לקבל את אהבת הקהל"

בטאשוילי גדלה על האהבה למוזיקה, אבל רק בגיל מאוחר יחסית הבינה עד כמה הקול שלה מיוחד. היה זה המעבד המוזיקלי בתיכון שהתרגש ממנה, וסימן אותה כמישהי שתצליח בעתיד בתחום השירה. "עד אותו רגע הבנתי שאני יודעת לשיר", היא נזכרת, "אבל לא חשבתי שזה ברמה הזאת. ברגע שקיבלתי אישור ממישהו מקצועי, הבנתי שיש שם משהו שכדאי לטפח. אמנים חיים מאישורים, זה כיף לקבל את הפידבק הזה. בסוף אנחנו צריכים לקבל את אהבת הקהל, וזה חשוב לכל אמן, כי זה לגמרי נותן את הביטחון והגושפנקא שאתה בסדר".

רוית בטאשוילי (צילום: רונן אקרמן, פרטי)
"הקהל נותן את הביטחון והגושפנקא שאתה בסדר". רוית בטאשוילי | צילום: רונן אקרמן, פרטי

עם הביטחון שהעניק לה המעבד המוזיקלי בגיל 17, היא הלכה לאודישנים של "כוכב נולד 8". שם בטאשוילי עברה את האודישנים, מחנה האימונים, כל הדרך עד לנבחרת עד שהודחה. "הייתי כל כך ילדה, הייתי ילדה שיודעת לשיר, עם קול יפה, ומה שהיה חסר לי שם זה המון אישיות. אני כבר בת 25, לא זקנה אבל לא מאוד צעירה, ועדיין אני תמיד מחפשת. גם בלהקות צבאיות חיפשתי המון, ופתאום נכנסתי ללהקה מזרחית, צהלולים, ושם זה נפתח לי. קיבלתי המון השראה מעמיר בניון, יש לו רמה מטורפת של שירה ויצירה. כשאתה מחפש, אתה לוקח קצת מפה וקצת משם, ובסוף יוצר לעצמך איזושהי אישיות".

ואיך התמודדת עם ההדחה מ"כוכב נולד"?
"הלכתי ללמוד ברימון, המוזיקה הייתה מאוד חסרה לי בחיים, והגעתי למצב שהייתה לי שנה שלמה בלי מוזיקה. זאת אומרת כתבתי והלחנתי, אבל לא הייתי מופיעה ומשמיעה, וזה היה חסר. אני מציעה לאנשים שמקבלים לא, לא משנה איפה, בין אם בכוכב נולד או באודישנים אחרים, קודם כל לעשות מוזיקה ואת מה שבוער בך. גם אם תצא מזה קריירה וגם אם לא, אם זה עושה לך טוב לנפש – תעשה. צריך כמובן להיות מודעים ולהבין איפה המקום שלך, אבל אם אתה יודע שהמקום שלך במוזיקה אסור לוותר עליו. אני בחיים לא אוותר על המוזיקה, לא משנה מה יקרה ב"הכוכב הבא" בשלבים מאוחרים יותר, אסור לוותר על החלום".

איך הגעת לכתוב לרוני דלומי?
"האמת, שאחרי כוכב נולד פנה אלי אחד המנהלים, והציע לי לכתוב טקסט. הוא שלח לי פלייבק אז כתבתי, ויום אחרי רוני התקשרה אליי. היא ממש אהבה, ואמרה שהיא לוקחת, אז אמרתי לה 'ברור, שלך באהבה'. זה מדהים. אני כותבת המון מאז 'כוכב נולד' וגם הרבה לפני, אני יודעת שאני הולכת להוציא את החומרים שלי החוצה בוודאות, ואני מקווה שהם יתקבלו באהבה כי הם נכתבו באהבה".

רוית בטאשוילי (צילום: רונן אקרמן, פרטי)
"הגעתי למצב שהייתה לי שנה שלמה בלי מוזיקה". רוית בטאשוילי | צילום: רונן אקרמן, פרטי

מאיפה את שואבת השראה לכתיבה?
"השראה זה טוב ויפה, אבל יש רגעים שאתה ניגש לפסנתר, מנסה לכתוב ולא יוצא כלום. אני יכולה לכתוב שיר אהבה של געגועים מטורפים על חבר שלי, שהיה בחו"ל רק שבועיים, כאילו הוא עזב אותי לנצח. אפשר למצוא השראה בכל דבר, אפילו חבר שזורק משפט, ואני יכולה להידלק עליו ובתוך זה לבנות סיפור. כתבתי שיר אהבה על סיפור שהוא בכלל לא שלי, אלא של חברה שלי. אני חושבת שבשביל לכתוב שירים צריך לעבוד בזה, גם אם ההשראה לא מגיעה, ומוזה זה לא משהו שתמיד מגיע, אז לשבת ולנסות, העיקר שיצא משהו".

"עומר הוא האהבה הראשונה בחיי, והבסיס לזוגיות זו המוזיקה"

בסופו של דבר העבודה הקשה של בטאשוילי השתלמה. היא הפתיעה את השופטים והקהל בבית עם ביצוע שגרף הרבה תגובות מפרגנות. "האמת שהופתעתי מאוד מאמדורסקי, יש לו ביקורות על אנשים, והייתה לו גם ביקורת עליי, שאני לגמרי אקח לתשומת ליבי. אבל בגדול הוא ממש פרגן לי, והופתעתי כי זה אמדורסקי. נהניתי לשמוע את הביקורת שלו, וגם את זה שאמר שהבאתי משהו אחר, ושהוא מצפה לשמוע אותי בהמשך. זה לא מובן מאליו".

לא רק השופטים פרגנו לבטאשוילי, גם ברשת התגובות מאוד תומכות בה, ואפילו ברחוב אנשים מחבקים אותה. "זה ממש כיף, אני משתדלת לענות לכולם, לעשות לייק ולהגיב. היו לי עכשיו כמה ימים מטורפים ואני מתרגשת בטירוף. זה ברמה של ללכת לישון והטלפון מהבהב כל הזמן, אז אני אפילו לא מסוגלת להירדם. אין שעות שינה, אבל זה כיף, כיף, כיף, ובגדול אני די מרוצה מהביצוע".

רוית בטאשוילי (צילום: רונן אקרמן, פרטי)
"אני לא יכולה ללכת לישון מרוב שהטלפון מהבהב כל הזמן". רוית בטאשוילי | צילום: רונן אקרמן, פרטי

איך בן הזוג שלך מתמודד עם כל התגובות?
"יש לי בן זוג מהמם, קוראים לו עומר והוא הכי מפרגן לי בעולם. לפני שנייה הוא שלח לי הודעה שהוא ממש גאה בי, ממש מתוק. הוא גם מוזיקאי, אז אנחנו עוברים את התהליך הזה ביחד, והוא ממש עוזר לי לבחור שירים ולעבוד עליהם, הוא לגמרי שם בשבילי".

אז למה הוא לא בא להיבחן ל"הכוכב הבא"?
"אני לא יודעת, תשאלי אותו. עומר שר מוזיקה לועזית בלבד, אם אני הכי ארץ ישראל ופטריוטית, הוא רק לועזית. הוא גם ממש טוב בזה, ואני מאמינה שתהיה לו קריירה מהממת בחו"ל. הוא רוצה להגיע לשם, הוא יכול ומסוגל, יש לו שירים מדהימים. אולי עוד יהיה לנו מופע משותף, שירים שלי ושלו, זה יכול להיות מעניין כי זה עולמות שונים לגמרי".

את מרגישה שהמוזיקה מקרבת ביניכם?
"לגמרי. עומר הוא האהבה הראשונה בחיי, האמיתית, והבסיס לזוגיות, ומה שמשמר אותה זאת גם המוזיקה. יש הבנה מאד גדולה ותקשורת, המוזיקה זה לגמרי מה שמחבר בנינו. מוזיקה מחברת בין כל כך הרבה אנשים ויכולה לעשות פלאים".

עוד ב"הכוכב הבא לאירוויזיון 2018":

לוח שידורים קשת 12. כל הפרטים

"הכוכב הבא לאירוויזיון 2018": ראשון ב-21:00, קשת, ערוץ 12