"יא כופרת שמאמינה בפסלים, אמן תשירי בגיהנום עם ישו", זאת רק אחת מתוך אלפי התגובות המכוערות שקיבלה שי סול לאחר האודישן שביצעה ב"כוכב הבא", בסיומו הרימה את המסך עם 76%. ותאמינו לנו שהיו טוקבקים הרבה יותר שטניים ומסיתים שחסכנו מכם. שי לא מופתעת מהדמוניזציה שנעשית לה ברשת: "לא מכירים אותנו בכלל, את היהודים המשיחיים".

 תגובות בחשבון האינסטגרם של

(תגובות מתוך חשבון האינסטגרם של "הכוכב הבא")

"מאז ההשתתפות בתכנית אני מקבלת מלא הודעות מנוער משיחי, מנערים שמפחדים לדבר על זה. הם רואים בזה מעשה אמיץ שבאתי וחשפתי את עצמי, אני רואה בזה דבר טבעי. בישראל של היום ילד משיחי מרגיש פחד בבית הספר, ישר יש תגובות אכזריות כמו 'אתה גוי'. בחברה הישראלית להיות ילד שונה זה לא פשוט, יש כאלה שצוחקים עליך, יש כאלו שמתנכלים לך".

ומה דעתך על התגובות הקשות והטוקבקים החריפים נגדך?
"קצת מצער אותי לקרוא תגובות כאלה, חבל לי שאנשים לא פתוחים לקבל אנשים ששונים מהם. אבל בסופו של דבר אני לא מצטערת, זה משמח שהעליתי את הנושא לתודעה".

ולטובת אלו שבכלל לא שמעו עליכם לפני, מה זה בעצם יהודים משיחיים?
"זה זרם ביהדות שמונה בערך כ-15 אלף יהודים משיחיים בארץ, ויש עוד מאות אלפים ברחבי העולם. בכל עיר יש מספר קהילות, באשדוד, העיר שאני גרה בה, יש 2-3 קהילות. רק אצלנו בקהילה יש לפחות 200 איש, ומתוכם כ-150 שמגיעים כל שבוע לבית הכנסת המשותף".

מה זה אומר בית כנסת משותף?
"
הכוונה לבית כנסת ליברלי, אין סידורים או חוקים מסוימים או מנהגים מסוימים - פשוט מתפללים ביחד. כמו שאני איתך בשיחה חופשית, אז ככה אני עם אלוהים".

מה זה אומר מתפללים ביחד?
"יש סדר באסיפה: מדליקים נרות שבת ומהללים את אלוהים, קוראים פסוקים, לומדים תנ"ך, שרים ביחד. לכל קהילה יש אחראי על הקהילה, מעין רב, שהוא זה שמנחה את האסיפה. יש לכל קהילה מפגשי נוער, וגם חלק מהחגים עושים ביחד, נגיד ליל סדר, אבל יש חגים שכל אחד חוגג עם המשפחה שלו".

מה זה שונה מהרפורמים או הקונסרבטיבים?
"שאנחנו מאמינים גם בתנ"ך וגם בברית החדשה".

אז עכשיו אתם חוגגים כרימס?
"לא, ממש לא. אנחנו חוגגים את כל החגים היהודיים ורק אותם, זאת לא נצרות, זאת יהדות משיחית, הרי ישוע היה יהודי, ולכן אנחנו מאמינים גם בברית החדשה".

ואיזה מנהגים יהודיים אתם מקיימים? אתם שומרים שבת? שומרים כשרות?
"כשרות זה לפי בחירה וגם שאר המנהגים. יש משיחיים שהולכים עם כיפה ושומרים עד הקצה, מה שעושה טוב על הלב, זאת בעצם כל התורה של ישוע לעשות מה שעושה לך טוב. להיות מי שאתה".

אז את מגדירה את עצמך חילונית?
"החזות שלי חילונית אבל בלב אני מאמינה משיחית, מה שבחוץ זה לא מה שבפנים זה מה שחשוב".

והבחירה להיות זמרת ולנסות להתפרסם, ובעצם להיחשף. איך מקבלים אותה?
"תלוי מי, המשפחה שלי מאוד תומכת. אמא שלי תמיד האמינה בי ודרבנה אותי לעסוק במוזיקה, מגיל צעיר היא תמיד דוחפת אותי לעשות רק מה שאני אוהבת – היא לא הקפידה איתי על לימודים ולא דרשה ממני ללכת כל יום לבית ספר, היא ידעה שרק המוזיקה זה מה שמניע אותי".

ואיך בקהילה מקבלים את זה?
"יש המון תגובות חיוביות, הם ממש שמחים שזה עולה לתודעה. יש שחוששים מזה גם, טוענים שאולי זה יצור לי בעיות ובגלל האמונה לא יקבלו אותי, אבל בגדול הם שמחים שמישהי משיחית קמה ואומרת את זה".

שי סול (צילום: תומר ושחר צלמים)
"החזות שלי חילונית אבל בלב אני מאמינה משיחית" | צילום: תומר ושחר צלמים

שי מדברת הרבה על הרצון שלה להיות חלוצת הקהילה, האוונגרד המשיחי, זאת שבונה את הגשר בין החברה הישראלית והיהדות המשיחית. גם בתחילת האודישן שלה היא עוררה ויכוח בין שני המנחים כאשר התעקשה לא להסתיר את הזהות שלה - אסי עזר המליץ לה שלא לספר לשופטים על האמונה שלה: "כגבר שהוא חלק ממיעוט (אני כהומו), החברה שלנו היא אמנם ליברלית בהמון צדדים, אבל  יש בה גם המון צדדים לא ליברליים". רותם סלע לעומתו דווקא טענה ש"זאת מי שהיא, ואם יש אנשים שלא מקבלים אותה הבעיה אצלם לא אצלה".

בסופו של דבר שי החליטה ללכת עם העצה של אסי ולא לספר לשופטים. ואם הבחירה שלה נשמעת לכם כמו השתפנות, שי לא מבינה מה הבעיה: "לא סיפרתי לשופטים כי זה לא היה רלוונטי, באתי לשיר והם היו צריכים לשפוט אותי על פי השירה שלי נטו. כן קיוויתי להעלות את הנושא וזה מה שעשיתי לפני האודישן, אבל כשעליתי לבמה האמונה שלי לא הייתה קשורה לשירה שלי".

שי היא בת יחידה לזוג הורים החיים בנפרד, הם מעולם לא נישאו אך מגדלים את בתם באהבה ובקבלה הדדית. האב גר בתל אביב ואילו שי חיה עם אמה באשדוד: "אבא שלי מקבל את היהדות המשיחית בהבנה והוא תומך בנו".

מאיפה התחלתן להאמין בזה?
"אמא שלי גידלה אותי ככה, זה משהו שהיא הגיעה אליו בעצמה. אנחנו לא בקשר עם שאר המשפחה, רוב העניין הוא בגלל האמונה שלנו - הם לא מקבלים את זה באהבה".

כשאמרת שאת יהודייה משיחית, מיד זה התקשר אצלי, ואני בטוחה שלעוד רבים, לקבוצת עדי יהוה.
"עדי יהוה לא קשורים אלינו", היא מוחה מתוך הרגל, "הטייטל 'יהודים המשיחיים', תמיד מעלה קונוטציות שליליות של נוצרים, של כת, של מיסיונריים. והאמת שאני אפילו לא יודעת מה האג'נדה של עדי יהוה. אני כנראה צריכה ללמוד מה הם עושים כדי לדעת לענות לאנשים כמוך ששואלים אותי, זה בושה שאני לא מכירה אותם".

יש סלבס בקהילה שלכם?
"ואוו, אין לי מושג, אם כן אני לא יודעת אם הם היו רוצים שדווקא אני אחשוף אותם", היא משאירה מקום של ספק.

איך הופכים להיות יהודי משיחי?
"אנחנו לא מיסיונרים שהולכים ומשכנעים אנשים. אם היית מעוניינת לשמוע הייתי מספרת לך על ישוע ומקריאה לך פסוקים מהתנך. הייתי מזמינה אותך למפגש בקהילה, ואז אני בטוחה שהיית אוהבת וממשיכה להגיע לעוד אסיפות. הרי כל האמונה המשיחית זה יותר עניין הומני, לא משהו כופה. הרי מה התורה של ישוע? להפיץ אהבה, הוא ריפא חולים, עשה הרבה דברים סוצאליים, בזה אנחנו מאמינים".

זה יפה שאתם מאוד הומניים ומקבלים את כולם אליכם, אבל מה היהדות האורתודוקסית חושבת עליכם?
"מבחינת המדינה אני נחשבת יהודייה לכל דבר. יש על זה סוג של ויכוח כי יש יהודים שחושבים שאנחנו לא באמת יהודים, ואני בטוחה שהרבנים האורתודוקסים לא מקבלים אותנו, אבל זה בדיוק כמו שהם לא מקבלים חילונים שאוכלים לא כשר ונוסעים בשבת".

ומה לגבי חתונה? הרי בישראל כדי להתחתן עוברים דרך הרבנות.
"החתונה כרגיל לכל דבר, יש כאלה שבוחרים לעשות את זה דרך הרבנות, ויש כאלה שכל כך נכוו מהדרך של הרבנות שמחליטים לעשות חתונה אזרחית בחו"ל, אבל אני חושבת שזה משותף להרבה צעירים במדינה".

שי סול (צילום: תומר ושחר צלמים)
"באתי לשיר והם היו צריכים לשפוט את השירה שלי נטו" | צילום: תומר ושחר צלמים

שי היא בת 20, השתחררה לא מזמן מצה"ל שם שרתה כמקפלת מצנחים בצנחנים, לצערה בשל פציעה בגב נאלצה להשתחרר לפני הזמן. בניגוד לשאר בני גילה שלרוב מחפשים את עצמם בשלב הזה בחיים, חוסכים לטיול הגדול בחו"ל ועובדים בעבודות מזדמנות, היא דווקא בחרה בעבודה די לא שגרתית, או כמו שמוקי כינה אותה: "עבודה של צדיקות".

"אני עובדת בצהרון של אקי"ם, של ילדים מוגבלים. הם מגיעים מבית הספר ואנחנו מכינים איתם שיעורי בית. אני ממש לא צדיקה, אני נהנית מכל רגע", היא מצטענת וקולה המתרגש מסגיר שמדובר בהנאה אמיתית.

איך בחורה בגילך מגיעה לעבודה כזאת בכלל?
"הגעתי לזה די בפוקס למען האמת. ידעתי שאני רוצה להתעסק בחינוך וחיפשתי עבודה, לא היה לי ידע או ניסיון, אבל הגעתי והרגיש לי טבעי ונכון. הילדים והנערים מאוד מחוברים למוזיקה שזה ממש כיף ליצור איתם ביחד".

ומה החלום שלך? לאן את רוצה להגיע בקריירה?
חצי השנה האחרונה עבדתי על אלבום ראשון עם המפיק רונן הרונין. אנחנו עכשיו מתחילים להקליט תופים ויש הרבה חזרות".

שי סול (צילום: תומר ושחר צלמים)
עובדת על אלבום ראשון | צילום: תומר ושחר צלמים

כדרכם של פולנים, רצינו לברר האם השאלה על הרבנות ועסקי החתונות רלוונטית גם עבורה: "לא כרגע", היא משיבה בחיוך מובך, "עכשיו אין לי בן זוג, אבל אני אשמח ביום מן הימים שיהיה. כשזה יבוא זה יבוא".

הכוכב הבא: האודישנים החדשים ממשיכים בראשון ובשלישי ב-21:00