הטלפון של ראובן (המלאך) שמעון, לא מפסיק לצלצל ביומיים האחרונים. מהצד השני בעיקר מעריצים זועמים שמתקשרים לנחם, להתקומם, ללבות את הסכסוך החדש בזמר המזרחי, ויש כאלה שרק מפרגנים, מושג שראובן מאוד אוהב.

"שנים שאני עובד בתעשייה הזאת. מאייל גולן ועד שרית חדד, כולם יודעים מי זה ראובן המלאך", הוא מסביר. ראובן הגיע לאודישנים של "הכוכב הבא" כאקט של מחווה, לטענתו הוא תכנן לעבור כמה שלבים בשביל להקפיץ את הרייטינג של התכנית ואז לפנות את הדרך לכוכבים הצעירים, כי ככה הוא – טיפוס מפרגן. אבל אז הוא גילה שדווקא השופט אסף אטדגי, מי שלתפיסתו של ראובן היה אמור לפרוש בפניו שטיח אדום, בחר להעניק לו דווקא אור אדום שהשאיר את המסך למטה.

"לא איכפת לי שלא עברתי, זה לא האישיו", מנסה ראובן להבהיר את הזעם של מעריציו ובעיקר שלו, "יש פה עניין אחר לגמרי. גם אם הייתי מזייף, ולא זייפתי, עצם העובדה שאתה (אטדגי) קיבלת במה, היית אמור לפרגן לז'אנר שלך. שלושה זמרים, ביניהם מוקי שהוא הכי קיצוני בעניין הזה, העבירו אותי ואתה לא? אני לא חושב שהייתה סיבה לא להעביר אותי, אולי אם הייתי בא עם חוטיני ועם ציצי גדול הייתי עובר".

אטדגי הוא שופט אובייקטיבי, אולי באמת לא היה לך אודישן טוב?

"תראי, אם שלמה ארצי היה שופט והיה בא מישהו ששר שיר שלו, לא משנה איך הוא שר הוא היה מעביר אותו, כי הוא מכבד את מה שהוא עושה, את מה שהוא עוסק. אתה מייצג זמר שגדל על השירים שלי, ששר שיר שלי ביוטיוב. זאת אומרת שיש פה משהו - זה ניגוד אינטרסים. אני לא יודע מה היה המניע שלו, כי שלוש שניות אחרי שהתחלתי לשיר הוא שם לי אור אדום. ציפיתי ממנו שיתן לי ראשון את הכחול. כואב לי העניין הזה - תפרגן לז'אנר שלך. אם היה נגיד הראל מויאל מגיע לאודישן כמו בסיטואציה שלי, אני בטוח שהיו מעבירים אותו, שמה – בז'אנר הישראלי כביכול, יודעים לפרגן".

לזכותו של אטדגי יאמר שהוא נימק את ההחלטה בטענה שהוא "מעדיף לשמור את המקום למישהו צעיר בז'אנר".

"אני בעד לפרגן לחדשים, עזרתי להמון זמרים בתחילת הדרך, את יכולה לשאול את אייל מלכה האמרגן של דודו אהרון – הוא היה אומר לי 'תעלה דואט עם דודו אהרון', תמיד נענתי בחיוב, תמיד רציתי לפרגן לאחרים, כי אני באתי משם, אני יודע מה ההרגשה. אני באתי לשתיים שלוש תכניות, ואני בתכנית הרביעית תכננתי לפרוש על דעת עצמי. אני מאתמול בטלפונים, התגובות מפחידות, ואני מדבר איתך אנשים שמכירים אותי ויודעים שאני יודע לעשות חאפלות ואני זמר טוב. אני לא אגיד לך שאני קובי פרץ או אייל גולן, הם זמרים שגדלו איתי, תגידי לאייל גולן 'ראובן המלאך' הוא יגיד שאני זמר תותח. חברים טובים שלי. אני מכיר אנשים בתעשייה הזאת, כולם עושים לי כבוד. יודעים שאני לא מחפש את המלחמות".

דיברת איתו אחרי הצילומים? ניסית להבין מה קרה שם?

"בחיים לא נפגשתי איתו קודם, לא מכיר אותו, וגם אחרי ההופעה לא פגשתי אותו, אני גם לא מעוניין לפגוש אותו", הוא פוסק, אבל מיד מדגיש שלא מדובר בהכללה שרלוונטית לטאלנט הגדול של אטדגי, עומר אדם: "העלתי עכשיו סרטון שבו אני מפרגן לעומר אדם, כי אנשים שלחו לי הודעות גם על עומר אדם, ואמרתי בואו נעשה לזה סטופ – עומר לא קשור לעניין, הוא זמר טוב, כבודו במקומו מונח. הוא בחור על הכיפאק עם שירים טובים, אני חושב שזה הלך יותר מדי רחוק כל העניין הזה".

"כל תוכנית ריאליטי אני בעד ונגד"

בסרטון שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו, ראובן מנסה להרגיע את הרוחות, בערך: "אחרי התכנית של הכוכב הבא, הבנתי שיש לי הרבה מעריצים בכל הארץ", הוא פותח את הוידאו שמיועד לקהל שלו, אבל בעיקר מעביר מסר חד לאטדגי, "המטרה שלי היא לא התכנית והקטע שלא עברתי, זה באמת לא מפריע לי. אני כועס על זה ששלושה זמרים שישבו בפאנל השופטים של הכוכב הבא העבירו את ראובן המלאך כי הם מבינים במוזיקה, ואסף אטדגי לא מבין כלום במוזיקה. יש שם זמרים טובים, אפילו יותר טובים ממני. מי כמוני יודע, שאם ישימו אותי בתור שופט, ואתה תבוא להיבחן באודישן, אני בטוח מעביר אותך. לא רק בגלל שאתה טוב או לא טוב, כי אני מכבד את הז'אנר שלי. אני לא יודע איך להגיד לך במילה אחת? אתה רמסת את הז'אנר. אל תשכח, אדון אסף אטדגי שעומר אדם ועוד הרבה כמוהו גדלו על ראובן המלאך". כהרגלו, ראובן בחר לסיים את הוידאו בנימה מפרגנת, כי ככה הוא – אופטימיסט: "אני מצד אחד מודה לך – עשית לי רק טוב, אני מצדיע לך. שיהיה לך המשך יום קסום".

למה בכלל תכנית שירה? מה לגבי תכניות ריאליטי אחרות? כמו דורון מירן שחזר לתודעה בזכות "האח הגדול"?

"כל תכנית ריאליטי אני בעד ונגד. בעד כי זה טוב שמגלים כשרונות צעירים, ונגד כי אני חושב שזמר צריך לעבוד מהשטח, זמר לא אמור לקבל תכנית ריאליטי כדי להיות כוכב במכה אחת. הוא צריך לעבוד קשה, שהקהל יאהב אותו. אני בניתי את עצמי לבד, אף אחד לא בנה אותי, אף אחד לא נתן לי במה. אף אחד לא אמר 'אני אהיה אמרגן שלך'".

איך באמת צמחת מהשטח?

"בשנת 99' הייתי נהג משאית, הייתי מחלק בשר בכל הארץ, יום אחד שמעתי ברדיו חיפה פרסומת שמי שרוצה להיות זמר יש את תחרות 'המלך הבא'. התקשרתי לטלפון ואמרו לי לבוא לאיזה מקום, ראיתי שם את דורון מירן. אמרתי אני נהג משאית ושאין לי זמן, אז הוא אמר לי אין בעיה - שרתי שיר אחד – הציע לי חוזה. אמרתי אני לא חותם על חוזה, נראה לאט לאט איך התעשייה הזאת עובדת. וככה עשיתי שינוי בחיים".

ואיך התעשייה הזאת עובדת?

"בגיל 27 התחלתי לשיר, לפני זה שרתי בבית, אבל מי חשב שאקח את זה כמקצוע לחיים. היום אני חי רק מזה".

איך התפרסמת?

"אז לא היה אינטרנט, היה יותר קל".

יותר קל?

"כן, אתה מוציא דיסק, אנשים קונים. לא כמו שהיום אנשים מוציאים שיר ולא צריך תחנה מרכזית וכל זה".

ראובן המלאך – " רוח ים" (תמונת AVI: מתוך הכוכב הבא, שידורי קשת)
"כולם יודעים מי זה ראובן המלאך" | תמונת AVI: מתוך הכוכב הבא, שידורי קשת

"אני אוהב את הפרגון"

ולמרות שהצליח לכבוש את התחנה המרכזית עוד לפני עידן היוטיוב, לראובן המלאך זה לא מספיק, הוא שואף רחוק יותר: "אני מוכן להתערב איתך על מה שאת רוצה, אם אני מקבל היום תכנית ריאליטי אני מבטיח לך שיש רייטינג של 80 אחוז. אני זמר של העם, של האנשים שאין להם יכולת תקציבית להביא זמר גדול. אני לא לוקח 40-50 אלף להופעה, כי אני יודע שיש אנשים שאין להם את זה, אני מופיע ב-3,000, ב-4,000 שקל, ואני יודע שאני משמח את האדם המסכן הזה שאין לו את הכסף להביא. גם אם אהיה בין החמישייה הראשונים בארץ אני לא אקח 40-50 אלף כי לפשוטי העם אין, זה לשחוט אנשים".

רוב הקולגות שלך לא חושבים כמוך.

"שיבושם להם, אני לא מרגיש לא בנוח עם מה שאני אומר. לפני שהתפרסמת היית כלום והיית מוכן להופיע בחינם. עכשיו קיבלת במה ואתה רוצה לשחוט אנשים? זה לא עובד ככה. קח מחיר סמלי, אפילו עשרת אלפים. אני שומע מחירים אני נגנב. על מה? על 45 דקות הופעה? אני מוכן לקחת להופעה 50 אלף ולשיר לבנאדם יום שלם, שיהנה ממני עד הסוף, עד שיצא לו ראובן המלאך מכל חור בגוף".

אמרת להם את זה פעם?

"לא, כי זה הדעה האישית שלי. מי שמצליח לקחת ולוקח שיהיה לו לבריאות".

ואם כבר הדעה האישית שלו, ראובן מנצל את הבמה כדי לשטוח שוב את הפנטזיה שלו: "החלום שלי לקבל תכנית ריאליטי אחת, שאני אהיה שם או שופט או מנחה. כמו 'אייל גולן קורא לך' כזה. או בעצם לעשות תכנית 'שישי שמח' כמו ירון אילן, אבל לא כזאת, שתהיה 'ראובן המלאך מארח' ולעשות עם הזמרים שבאים דואטים".

מה ההבדל?

"לא כמו ירון אילן שמביא 40 זמרים, ואחד רוצה לאכול אחד את השני כדי לשיר. הייתי שם פעם או פעמיים וזה לא בשבילי. אני רוצה להתבטא, לא רוצה לשמוע אחרים. אם מביאים אותי אני רוצה להראות מה אני יודע באמת".
לסיום לראובן חשוב להדגיש שוב לשם מה התכנסנו: "אני אוהב את הפירגון, תפרגן? יפרגנו לך. תשאלי כל אחד יגידו לך ראובן המלאך הוא זהב, בנאדם גדול, לא יגידו מילה רעה".

אטדגי בתגובה: "אני מאחל לראובן המלאך המון הצלחה בהמשך הדרך".

האודישנים של הכוכב הבא ממשיכים גם בראשון ובשלישי, ב- 21:00

לכל כתבות המגזין