התות, או התותית אם תרצו, כבשה אותנו בזכות ביצועיה המרגשים, החיוך המתוק ושמחת החיים שלה, אלא שהערב (שלישי) זה לא הספיק והיא קיבלה את מספר הקולות הנמוך ביותר מהקהל ומחברי הפאנל. רגע לפני שחשפה את זהותה, חברי הפאנל עדיין לא היו בטוחים: האם זאת ג'ודי שלום ניר מוזס, ציפי שביט או בכלל אילנית? אלא שמי שבאמת הסתתרה בתוך התחפושת והדהימה את כולם זאת השחקנית המוערכת סנדרה שדה, שהיא כמובן ריקי רוזן האגדית ב"סברי מרנן". איך הרמזים הובילו אליה? הנה הפיצוח המלא.

סנדרה שדה ב"הזמר במסכה" (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
שיחקה אותה בענק. סנדרה שדה | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12

הרמז הראשון

 1. ברמז הראשון התות נכנסה ברוב הוד והדר לחדר המלכותי שלה והכריזה, "אני התות, או בשמי המלא - הוד רוממותה תות השדה". לא היה לנו מושג שהתות למעשה רומזת לשם המשפחה האמיתי שלה - שדה. מתוחכם מאוד מצידך, סנדרה.
 2. התות התיישבה על כיסא המלכה, בעוד שכיסא המלך נותר ריק. היא סיפרה, "אני מאוד נהנית לשלוט ביד רמה על הממלכה, אבל לא תמיד היה קל להיות אשתו של המלך". ב-44 השנים האחרונות סנדרה נשואה לשחקן מוני מושונוב. ברמז, היא שיתפה אותנו בקושי בלנהל מערכת יחסים עם בן זוג שנמצא באותו המקצוע כמוך.
 3. מאחורי התות, על הקיר בחדר המלכותי, תלויה תמונה גדולה ממוסגרת בזהב עם סמל אוניברסיטת הרווארד. לא רבים יודעים זאת, אבל שדה הייתה אמורה לנסוע לעשות דוקטורט באוניברסיטת הרווארד, תוכנית שלא התממשה מעולם.
  מכתב בקלף (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  בקשת החנינה שהסגירה את האמת | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 4. המאבטח הגיש לתות קלף לחתימה. בקלף היה כתוב באותיות מסולסלות ומסוגננות: "בקשת חנינה. העבירה - גניבת תות בגרמניה". אז באיזו עבירה מדובר? אביה וסבה של סנדרה ישבו בעבר בכלא ברומניה, ארץ מולדתם. באשר לברלין - זו העיר שבה מתגוררת בתה של שדה, זמרת האופרה הישראלית אלמה מושונוב.
 5. המאבטחת הגישה לתות קופסת שוקולדים שעל אריזתה כתוב BB Truffettes De France. התות שמחה מאוד מהמחווה הזאת, ולא סתם - שדה כיכבה בפרסומת לממרח השוקולד "השחר העולה" והיא דוברת צרפתית שוטפת. באשר ל-BB: מדובר כמובן בכינוי שבו הייתה ידועה שחקנית הקולנוע הצרפתייה בריז'יט בארדו.
  שוקולדים מצרפת (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  שוקולדים מצרפת לדוברת הצרפתית | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 6. את הפרלינים התות שמה על השולחן שעליו היו מונחים כוסות תה, קנקן תה ומטילי זהב. שם משפחתה הקודם של סנדרה, לפני שעלתה לישראל והשם עוברת, הוא גולדשטיין. פירוש השם גולדשטיין, אתם בטח כבר מנחשים - זה אבן זהב.

הרמז השני

 1. התות נכנסה לזירת הדו-קרב יחד עם מאבטח שעל חולצתו, מאחורה, היה כתוב "שומר". שדה השתתפה בעבר בקמפיין "שומרת אחותי" של ארגון נעמ"ת.
 2. התות התיישבה על ספה מלכותית ולידה שני מאבטחים עם פאות לבנות. המאבטחת ריססה לתות ספריי של פנינה רוזנבלום בשיער. בין הפרסים הרבים שבהם זכתה שדה בגין תפקידיה השונים, גם פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה.
  ספריי פנינה רוזנבלום (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 3. המאבטח הוציא מכיס החליפה צנצנת ויטמינים שעליה נכתב "מזון מלכות ישר מהכוורת". בשנת 1977 שיחקה סנדרה לצד בעלה מוני מושונוב בסרט "קשר הדבש". היה זה סרט הקולנוע הראשון שבו השתתפה.
 4. רגע לפני שהדו-קרב עם הסוס יצא לדרך, נשמע הגונג ולזירה נכנס השופט שעל גלימתו הייתה תמונה של אריאל, בת ים הקטנה. סנדרה שיחקה את בת ים הקטנה במחזה "מלך האלמוגים", תפקיד שבגללו נשארה בארץ ולא נסעה להרווארד.

הרמז השלישי

 1. בספיישל שנות השמונים סיפרה התות כי, "שנות השמונים היו שנים חשובות עבורי ברמה האישית, שנים בהן הייתי יותר מ'התות', הייתי גם אמא ורעיה". בשנות השמונים שדה הביאה לעולם את ילדיה.
 2. התות פתחה את אלבום הבולים שלה והדביקה בו בול שעליו מצויר ים. בין עשרות ההצגות שבהן שיחקה שדה לאורך השנים, היא כיכבה גם בהצגה "אותו הים" בתיאטרון הבימה, שמבוסס על ספרו של עמוס עוז.
  הרמז השלישי: התות (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
  סודות בין הגלים | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12
 3. התות סיפרה כי, "בשלב הזה בחיי הייתי אחרי הפריצה הגדולה שלי". שדה החלה לשחק בתיאטראות ישראל במהלך שנות השבעים, לפני שהפכה לאמא.
 4. התות הדביקה בול נוסף באלבום, הפעם של נעמי שמר. סנדרה שיחקה במחזמר "סימני דרך" שרץ בתיאטרון הבימה והיה מבוסס על שיריה הגדולים של המשוררת והפזמונאית האהובה נעמי שמר.
  הרמז השלישי: התות (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
  סימני דרך - שלא שמנו לב אליהם | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12
 5. התות רמזה לנו כי, "הצופים הצעירים יזכרו אותי דווקא מדברים שקרו עשרים שנה ויותר אחרי". היא הדביקה באלבום בול של "הזמר במסכה", אבל הכוונה הייתה כמובן לסדרה המצליחה "סברי מרנן" שבה היא משחקת את ריקי רוזן האגדית.