אם יש תעלומה אחת שחברי הפאנל של הזמר במסכה ממש לא הצליחו לפתור, היא שאלת הזהות של המפורסם מתחת לתחפושת השור. זה התחיל מניחושים כמו בן זיני והגיע עד לזמר אדם, אבל הערב (שלישי) סוף סוף יש לנו תשובות כי הסוד יצא לאור. מי שהסתתר מתחת למסכת השור הוא לא אחר מאשר הזמר, המלחין והישראלי הראשון שזכה באירוויזיון, יזהר כהן, שהצליח לגרוף דוז פואה מוחץ בהסתתרות. רק השבוע שאלנו אותו אם הוא האחד שמסתתר מתחת לתחפושת, והפוקר פייס שלו לא גילה דבר. אז אחרי כל זה, אתם בטח רוצים לדעת איך הרמזים קשורים אליו? הנה הפיצוח המלא.

יזהר כהן הוא השור (צילום: מתוך: הזמר במסכה, קשת 12)
יזהר כהן ברגע החשיפה | צילום: מתוך: הזמר במסכה, קשת 12

>> רוצים עוד רמזים? היכנסו עכשיו לאינסטגרם או לפייסבוק של הזמר במסכה

הרמז הראשון

 1. את ההיכרות שלנו עם השור פתחנו בזירת השוורים, כשכהן הפך בין רגע למטאדור שמנופף בסדין האדום לשוורים שסביבו, הלוא הם המאבטחים עם קרניים. אך אל דאגה, השור האמיץ המשיך לנופף וכך למעשה גילינו כמה פרטים שמוטבעים על הסדין. הראשון מביניהם הוא תמונה של הנסיך הקטן. מה הקשר, אתם שואלים? אז ככה, הנסיך מתייחס לאביו, שלמה כהן, שידוע בכינויו כסולימן הגדול ונחשב למלך המשפחה המזמרת. השיער הבלונדיני אגב, קשור לעובדה שעד גיל ארבע טיפח כהן תלתלים בלונדיניים מושלמים. איפה הם היום, איפה?
 2. המטאדור המשיך לספר לנו שלכל מקום אליו הגיע תמיד בלט מעל כולם, ותוך כדי שהסדין מתנפנף לו ברוח גילינו עוד פרט חשוב – הדפס של אמן הפופ ארט האמריקאי, אנדי וורהול. זה ממש לא סתם, כי אחרי שכהן סיים את שירותו הצבאי הוא טס לייצג את ישראל בפסטיבלים בינלאומיים, מפה לשם התגלגל לברנז'ת בילויים של מפורסמים כמו דיאנה רוס, פרדי מרקורי וכן, גם אנדי וורהול. הטופ של הטופ, כבר אמרנו?
 3. התמונה הבאה שנחשפה על הסדין היא של כלה, שמתייחסת לשיר הפריצה של כהן, "ליל כלולות", שנים אחורה כשהקריירה הענפה שלו רק התחילה.
 4. בזמן שכהן הבהיר שהוא ההוכחה לכך שיש עשן בלי אש, בובת הכלב שעל הסדין תפסה את העיניים שלנו. אם תהיתם מה היא מסמלת, נספר שהיא קשורה לכלבה המפורסמת של כהן, שענתה לשם "בובה".
 5. אחרי בובת הכלב הגיע הכינור, מה שלוקח אותנו ישירות אל שנת 1970, בה זכה כהן בפרס כינור דוד שהוענק בשנים אלה ליוצרים בתחומים שונים בתרבות הישראלית. שאפו.
 6. הרמז נסגר עם העובדה שהזהות של השור היא הדבר הכי חזק שיש לו למכור, תוך כדי שמופיעה לה הספרה 12 על הסדין. זהו רפרנס ברור לדוז פואה שכהן זכה לו באירוויזיון 1978, ובכך הפך לישראלי הראשון שהביא את הגביע הביתה.

>> לא רק השור: מי הסתתר מתחת לתחפושות הקרמבו, הקקטוסהדב והכריש?

הרמז השני

 1. ברמז השני אנחנו מוציאים את השור בשעת לילה מאוחרת אל מול המדורה, יחד עם שאר המאבטחים בקומזיץ אינטימי שכזה. גם הלוקיישן הוא רמז עבורנו, שכן בצעירותו המשפחה של כהן הייתה ידועה בהפעלות שירה בציבור וקומזיצים. איך אנחנו לא הוזמנו?
 2. ממשיכים. את שני הסמלים הבאים כנראה שהייתם צריכים לזהות, בטח כשהשור סיפר לנו ברקע על הוריו שהיו ידועים בשליחותם להקמת המדינה. כך למעשה, על חולצת החאקי של אחד המאבטחים התנוסס לו סמל האצ"ל, ועל השני סמל ההגנה. זהו רפרנס להוריו של כהן – אימו שירתה באצ"ל ואילו אביו בהגנה.
 3. ואם כבר אהבת הארץ, השור קרא מסביב למדורה את הביוגרפיה של בן גוריון. כאן כוונת המשורר הייתה לרמוז לנו על הלחן של המוזיקה בסרט על בן גוריון, אותה תאמינו או לא הלחין כהן.
 4. לאחר מכן, השור הוציא ספר חדש בשם "שירים" מאת נתן אלתרמן, בעוד המאבטחים שלצידו התחילו לנגן ולשיר. למעשה, כהן גדל על ברכי הבוהמה התל אביבית בקיטון (בתרגום חופשי: תא קטן), מסעדה ופינה בה החבורה של אבא כהן נהגה להתארח. מי שהיה חלק מאותה חבורה הוא לא אחר מאשר אלתרמן, שאפילו כתב שיר על מלך המשפחה המזמרת.
  הרמזים של השור (צילום: מתוך: הזמר במסכה, קשת 12)
  אז מה הקשר לאלתרמן? | צילום: מתוך: הזמר במסכה, קשת 12
 5. ביוגרפיה אחת לא הספיקה לשור שלנו, והוא המשיך גם עם הביוגרפיה על שמעון פרס ז"ל. זהו רמז שמתייחס לקשר בין נשיא המדינה לשעבר לכהן, שכתב לו שיר בשם "תפילה בדרך".
 6. אחרון חביב בספריית הקומזיץ הניידת של השור, הוא ספר השירים של לאונרד כהן. מעבר לשם המשפחה הזהה, כהן הופיע מול הזמר והיוצר הקנדי בפעם הראשונה שהגיע לארץ. שוב, איפה אנחנו היינו?
 7. זהו, סיימנו עם הקריאה, ורגע לפני שממשיכים אל הרמז השלישי, השור שלנו החל להתאפר. הטאצ' אפ שהמאבטח עשה לו, מתייחס בעצם לעובדה שכהן היה מהגברים הראשונים שנהגו להתאפר בארץ. חלוץ או לא חלוץ, אה?

הרמז השלישי

 1. ומהקומזיץ הסולידי היישר אל מסעדת היוקרה, שם השור התיישב לו לארוחה. ברקע, אם תחדדו את האוזניים, תשמעו את השיר "Dirty Diana" של מייקל ג'קסון. כהן, שכונה בעברו מייקל ג'קסון הישראלי, מעריץ את דיאנה רוס, וזה פשר המשמעות מאחורי השיר שמתנגן במסעדה.
 2. אחרי שהתיישבנו, אפשר להזמין. השור לקח את התפריט עליו מוטבע שם המסעדה – "due olle" ומעליו ציור של קשת בענן. השם מתקשר לנו לשירו המוכר של כהן, "עולה עולה", ולמזמזמים הקשת בענן הן חלק ממילות השיר.
 3. הקלוש הראשון שהגיע לשור נפתח, ועל הצלחת מצאנו יחד איתו חטיף שומשום. נשים את הבטן המקרקרת בצד, ונסביר שכהן דיבב חלק מהדמויות בתוכנית הטלוויזיה החינוכית לילדים "רחוב סומסום".
 4. אחרי שכהן סירב למנה ושלח אותה היישר למטבח, הגיע המאבטח עם הקלוש השני, ושם גילינו צנצנת של דבש שמונחת על חלוקי נחל, או בשפתה של מירי מסיקה – אבנים חמות. אז לא, הכוונה כאן היא לא למסאז' (למרות שלא היינו מתנגדים), אלא לשני דברים אחרים לגמרי. הדבש מתייחס לסדרה "הדבורה מאיה", בה כהן ביצע את שיר הפתיחה, וחלוקי הנחל קשורים לשירותו הצבאי בצוות ההווי של הנח"ל.
 5. גם ממנת הדבש וחלוקי הנחל השור לא היה מרוצה, וכשהמנה האחרונה נחשפה, המאבטח פיזר עליה עלי שלכת. מעבר לעובדה שהסתיו מתחיל לתת את אותותיו שם בחוץ, זהו רפרנס לשירו המוכר של כהן "שלכת".
 6. בסופו של דבר הגיע הזמן לחשבון, וכשזה הגיע אפשר היה להבחין במספר 273 לצד ורד אדום. הפרח מתייחס לאחותו של כהן, ששמה בישראל הוא ורדינה, ואילו המספר לכתובת של חנות התכשיטים בבעלותו שנמצאת ברחוב דיזינגוף 273. אז מה עם איזה תכשיט קטן? לדעתנו מגיע לנו איזה פרס ניחומים קטן על שלא הצלחנו לזהות את השור בשום צורה.