החשיפה של תחפושת הדב השאירה אותנו בהלם מוחלט. אחרי ערב מלא בדו קרבים צבעוניים, שלל רמזים ופאנל מומחים שנותר עם פה פעור עד הרגע האחרון, זה קרה: המפורסם שהסיר את מסכת הדב הוא לא אחר מאשר איש התקשורת, גדי סוקניק. הוא סיים את דרכו בתחרות לאחר שהועמד להדחה בדו קרב מול מלפפון חמוץ, כששר את "Piano Man" של בילי ג'ואל.

אופירה אסייג הגדירה אותו כאגוז הכי קשה לפיצוח בתוכנית, ויחד עם חברי הפאנל, זרקו את הניחושים הבאים לאוויר: עודד מנשה, נתן זהבי, גיא פלד וחיים אתגר. מה שנקרא, לא דובים ולא יער, כי כשסוקניק הגיח מתוך התחפושת, אף לא אחד מהם ציפה לראות את הפנים של מגיש החדשות האגדי של ערוץ 2. פייר, היינו אמורים לזהות אותו דרך הקול בלבד, אבל זה לא קרה, אז קבלו את הפירוש המלא של הרמזים שלו.

גדי סוקניק הוא הדב (צילום: מתוך: הזמר במסכה, קשת 12)
גדי סוקניק ברגע החשיפה | צילום: מתוך: הזמר במסכה, קשת 12

>> לא רק הדב: מי הסתתר מתחת לתחפושת הקקטוס והקרמבו

הרמז הראשון

 1. ההיכרות הראשונה שלנו עם הדב מתחילה בחדר חקירות אפלולי במיוחד. הוא מספר על בחירת התחפושת שלו, שנובעת מהתדמית המפחידה, הרצינית והכבדה שנוצרה לשם שלו, אלא שיש שני צדדים למטבע. לכן, הוא גם מסתכל במראה שמתגלה כדו צדדית בחדר החקירה, ומתיישב על כיסא הנחקר כשהמאבטח זורק על השולחן תיקייה ועליה הכיתוב: סודי ביותר. זהו רמז למשדר אותו הגיש סוקניק בשם "סודי ביותר", שחשף פעולות וקרבות של יחידות מובחרות בצה"ל שנערכו בשנים שקדמו לשידור.
 2. הדב מודה שלאורך חייו עבר בין תחנות רבות, ומה שהניע אותו לפעולה היה האדרנלין והריגוש. בנקודה זו, המאבטח פותח את התיקייה, וכאן נחשפות התמונות, שלמעשה מתארות כמה מהאירועים הבולטים בחייו.
 3. התמונה הראשונה מציגה את הדב ליד חדר כספות גדול, מה שמחזיר אותנו אל ימיו הצעירים, עוד לפני הקריירה התקשורתית הענפה, כשעבד בתור מאבטח כספות.
  הרמז הראשון: הדב (צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12)
  התמונה של הדב בחדר הכספות. אז מה הפירוש שלה? | צילום: מתוך: "הזמר במסכה", קשת 12
 4. בתמונה השנייה אנו רואים את הדב מחובק עם שתי דוגמניות משני צדדיו, זהו רמז לרומנים בחייו של סוקניק, שסוקרו לא מעט פעמים בתקשורת. עם הרזומה הרומנטי שלו, הוא אף הוגדר כג'ורג' קלוני הישראלי, אחרי שניהל מערכות יחסים מתוקשרות רבות.
 5. אם תהיתם למה הדב חונק את המיקי מאוס בתמונה השלישית, יש לנו את הפיצוח. המיקי מאוס מציין את מיקי חיימוביץ', שבתחילת שנות ה-2000 הגישה את המהדורה המרכזית לצדו של סוקניק. אלא שאז חיימוביץ' עזבה לטובת ערוץ 10, וסוקניק, עמו הייתה ביחסים טובים עד לרגע העזיבה, כעס על שנטשה ללא התראה ואף עקץ אותה בטקס "מסך הזהב", מה שהוביל לחילופי דברים מתוקשרים.
 6. בתמונה הרביעית והאחרונה, הדב מנגן בגיטרה חשמלית אדומה, רפרנס לגיטרה שסוקניק מחזיק ברשותו. אז תגיד דובי דב, באביב הבא נשמע איזה קטע? סתם, עכשיו אנחנו לגמרי מקדימים את זמננו, ואנחנו ממשיכים.

>>רוצים עוד רמזים? היכנסו עכשיו לאינסטגרם או לפייסבוק של הזמר במסכה

הרמז השני

 1. אם ברמז הראשון ראינו את הדב בחדר חקירות, הפעם השתנה לו הנוף לגמרי. כתב החידה נפתח כשסוקניק יושב על בול עץ באמצע היער, וברקע מספר על הילדות בין העצים הירוקים. מי שמכיר את איש התקשורת יודע שהוא גדל בקריית טבעון, ורק מהשם של המועצה האזורית הזו אפשר להבין עד כמה היא מוקפת בטבע סביבה.
 2. בזמן שכולם ביער היו עסוקים בהישרדות היומיומית, סוקניק מצא את התשובה במוזיקה ובספרים. יש כאן רמז עבה יותר מהתחביבים שלו, בדגש על המילה "תשובה". כך למעשה, אם נקרא בין השורות, נגלה שהוא היה היועץ של איש העסקים, יצחק תשובה.
 3. ואם כבר נגענו במוזיקה, כדאי שנדבר על הרדיו שהדב מניח על בול העץ. ברקע, אנחנו שומעים את שיר הילדים, "איך יודעים שבא אביב", וזהו רמז למבצע "אביב נעורים" בו השתתף סוקניק בשנות ה-70.
 4. הדב ממשיך לשמוע את שיר הילדים, ופותח ספר בשם שמוליקיפוד. מי מאיתנו שגדל עליו, יודע שהעלילה מגוללת את סיפורו של ילד בשם גדי שנשאר לבד בבית, וזוכה לביקור מקיפוד חביב. כן, הבנתם נכון, שמה של הדמות הראשית בספר הוא גדי, והכוונה כאן היא כמובן לשמו הפרטי של סוקניק.
  הרמז השני: הדב (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  שמוליקיפוד אומר לכם משהו? | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 5. בהמשך, הדב מספר שהיה במעמקים אבל כבש גם פסגות, רמז לכך ששירת בשייטת 13, שפעילותה המרכזית היא בים ונחשבת ליחידה מובחרת בצה"ל.
 6. הדב חקר את הרוח אבל עסק בחומר, וברקע אנו רואים אותו משליך מטבעות זהב. כאן המשורר התכוון לכך שסוקניק אמנם למד פילוסופיה באוניברסיטה, אבל היה גם כתב כלכלי שהתעסק בחומר, מה שמצביע לנו על הניגודים בחייו.
 7. בהמשך, הדב טוען שהסתיר לא מעט בחייו אבל חשף אמת של אחרים, וכאן נכנס מכשיר הנוקיה הישן לתמונה. זהו רפרנס לחשיפה שלו על יעקב פרי, מנכ"ל סלקום לשעבר, שהודה כי שיקר בנוגע לשירותו הצבאי.
  הרמז השני: הדב (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12)
  מה מסמל טלפון הנוקיה הישן? | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת 12
 8. אם ניסיתם להבין מה פשר הכוסברה שהדב שלנו מלחך, נגלה לכם ששמה הנרדף הוא גד השדה, רמז נוסף לשמו הפרטי של הדב.
 9. לסיום, הדב מספר שכל מה שהוא רוצה זה לחזור למאורה ולישון את שנת החורף שלו. לצורך ההדגמה, הוא שם את כיסוי העיניים עם לוגו אל על, מה שזורק אותנו אחורה אל הימים בהם עבד כמאבטח בחברה. כל הכבוד דב, העפת אותנו באוויר.