בפרק האחרון של "המתמחים" (שלישי, ב-21:40), היינו עדים להשתלת הלב שעברה שרון פידל (46), אם לילדה בת 10, שהחזיקה בלב מלאכותי עד שימצא תורם מתאים. את בעיית הלב שלה גילו יום אחרי הלידה, כך קרה שבאמצע החיים עברה תפנית משמעותית. הרצון להיות אמא יחד עם מחלת הלב התנגשו לה בחופש הפעולה, ושינו ב-180 מעלות את התדמית שהחזיקה בפני עצמה. "זה לא הסתדר לי עם האישיות שלי", סיפרה פידל, "איך פידל המגניבה קורסת? הייתי בחורה שרוכבת על טוסטוס עם סיגריה בפה, ופלאפון תקוע בקסדה".

תשע שנים חיה פידל על כדורים, עד לרגע שבו חוותה דום לב, שאירע חצי שנה לפני ניתוח ההשתלה בפרק. היא הגיעה לשיבא, ושם הבהירו לה שאין אפילו זמן לחכות להשתלה, ויומיים אחרי בית החזה שלה הכיל את האלבד (לב מלאכותי). כך במשך כמה חודשים טובים, הסתובבה פידל עם מכשיר קבוע, שמחובר מצד אחד לשתי בטריות ומהצד השני לליבה המלאכותי בתוך הגוף. "בלילה אני מחברת את זה לחוט חשמל ארוך", שיתפה ברגעים האחרונים לפני ההשתלה, "והיום אני נפרדת ממנו".

שרון פידל (צילום: יחסי ציבור, המתמחים)
"פידל המגניבה קורסת? הייתי בחורה שרוכבת על טוסטוס עם סיגריה בפה" | צילום: יחסי ציבור, המתמחים

בין היתר, גם ד"ר אילון רם השתתף בהשתלה של פידל, הוא גם זה שהיה בניתוח השתלת הלב המלאכותי חצי שנה קודם לכן. "האמנת שזה יקרה כל כך מהר?" שאלה אותו פידל, וכשענה תשובה שלילית, היא חשפה עד כמה המלחמה על האופטימיות שמשלבת בתוכה ציפייה מסמנת עבורה עצב רב. "כנראה שכבר באמת האמנתי, כי כל כך רציתי להעיף את האלבד. כל הזמן התפללתי ללב, שפועם והוא בורדו והוא בריא והוא שייך לאיזה מישהו מקסים, מקסים, מקסים. אבל אנחנו מדברים עכשיו, ואני מבינה שאם אני מתפללת ללב, זה אומר שאני גם מתפללת שמישהו ימות".

כך הסיפור הטראגי של ילדה בת 16, הפך להתחלה החדשה שלה: "היא הייתה עם חברים שלה", סיפר ד"ר רם, "עמדה במעבר חצייה, ומולה הייתה תאונת דרכים בין שני רכבים, שאחד מהם סטה ופגע בה. אמא שלה באצילות יוצאת דופן, החליטה לתרום את האיברים שלה, ולהציל חיים של אנשים אחרים". את הלב, קיבלה פידל. אבל הדיסוננס העמוק בין שני המקרים, הותיר את ד"ר רם בבעיה רגשית, שגם לאורך הניתוח לא השאיר לו מנוחה.

שרון פידל (צילום: יחסי ציבור, המתמחים)
ד"ר אילון רם: "שרון הייתה ב'היי' ובצדק" | צילום: יחסי ציבור, המתמחים

"היה שלב בהתחלה לפני שנכנסנו, שממש וילון, זה כל מה שהפריד ביניהן. מצד אחד יש את הילדה שנפטרה, מצד שני שרון שמחכה ללב של אותה ילדה. שרון לא ידעה שהיא נמצאת בסמיכות כזאת אליה, וגם שרון הייתה ב'היי' ובצדק. כלומר, שרון קיבלה מתנה, היא קיבלה חיים באותו רגע. זה היה נורא, נורא, נורא קשה, סיטואציה קשה". הקושי הגדול התבטא גם אצל פידל, שביקשה לא לדעת מי התורמת ומהו האירוע הטראגי שעבר עליה. "אני רוצה לבכות מזה, ואני לא מצליחה לבכות מזה", היא הודתה בפרק. 

אחרי שעות ארוכות, בהם ההשתלה עברה מספר רב של סיבוכים, לבסוף הלב של הנערה פעם בתוך בית החזה של פידל. עברו אמנם כמה חודשים של שיקום, אבל לבסוף פגשה את הורי הנערה ברגע שלא הותיר אף עין יבשה. "אני מרגישה אותה, את לא יודעת איזה לב קיבלת - ענק", הודתה האמא כשחיבקה את פידל, כך גם אביה החנוק מדמעות: "אם היית יודעת איזו ילדה היא, אנחנו כואבים אבל אנחנו מאושרים גם. כשהבנו שאיבדנו אותה, הבנו שזאת הדרך, אין דרך אחרת".

_OBJ

"המתמחים": ימי שלישי ב-21:40, קשת, ערוץ 2