גיל: 37

התמחות: אף אוזן גרון בבית החולים בילינסון

להיות מתמחה זה... שאין לך שנייה לעצמך. אתה לא יכול להרשות לעצמך לשבת לרגע, מדלג בין חדר ניתוח, למחלקה, למרפאה, למיון ושוב לחדר ניתוח. מישהו תמיד צריך אותך בדחיפות ובכל הטירוף הזה, אין לך שום מרווח לטעויות.

הרגע שבו הבנת שאתה רוצה להיות רופא: אין רגע ספציפי, אספתי הרבה חוויות לאורך הדרך וכולן הובילו אותי למסקנה שאני בדיוק במקום שבו אני צריך להיות.

הכי הרבה שעות ברציפות שלא ישנת? אחרי השעה ה-30 הפסקתי לספור...

הפעם הראשונה שהצלת חיים: גיל 16. התנדבתי במוקד "נוער עונה לנוער" ודיברתי עם נער שממש היה צריך מישהו שיקשיב לו. במקרה המישהו הזה היה אני.

הרגע הכי קשה בעבודה: הרגע בתורנות כשבת הזוג שולחת הודעה שהילדים הלכו לישון והיא מתפנה לעצמה, ואני מבין שנשאר לי עוד לילה שלם לפני.

מטופל/ת שנכנס/ה לך ללב: בחודש הראשון להתמחות הייתי חסר ביטחון בטירוף. פחדתי לעשות טעויות שיעלו למישהו ביוקר. פגשתי מטופל אחד ותיק (עם כרטיסיה מלאה אצלנו במחלקה) ששם לב לחששות שלי ולקח אותי תחת חסותו. הוא לימד אותי על המחלקה, על הנפשות הפועלות ותמיד הפציר בי לעשות הפסקה. נקשרנו מאוד לאורך האשפוזים שלו. לצערי הרב, כחצי שנה מאוחר יותר הוא נפטר אחרי מאבק ממושך. התמזל מזלי להיפרד ממנו ביום לפני שנפטר, לחבק אותו ולהודות לו על התמיכה שלו. המוות שלו נשאר איתי עד היום אבל יותר מכך, טוב הלב והחיוך שלו לא יעזבו אותי לעולם.

מה הטריק שלך להישאר עירני במשמרת ארוכה? אין טריק. אחרי לילה שלם ללא שינה, יש מעט דברים שיכולים לעזור לך.

ד"ר יוני ראובן (צילום: מתוך "המתמחים", קשת 12)
צילום: מתוך "המתמחים", קשת 12

האם יש לך טקס או אמונה תפלה לפני ניתוח? בניתוח אתה יודע מתי אתה נכנס, אבל אתה אף פעם לא יודע מתי תצא ממנו. פעם זה היה מאוד מתסכל אותי עד שאחד האחים בחדר ניתוח אמר לי את המשפט: "ניתוח לוקח בדיוק את הזמן שהוא צריך לקחת". מאז אני חוזר על המשפט הזה לעצמי שוב ושוב בזמן רחיצת הידיים שלפני הניתוח.

על איזה הרגל לא בריא הרופא שלך היה מעיר לך? לא צריך רופא. בת הזוג שלי מתחננת שאפסיק עם הקולה.

איך אתה נרגע בסוף יום עבודה? מוזיקה תמיד עוזרת לי להירגע. יש לי פלייליסט מוכן לימים עמוסים.

המקום הכי הזוי שנרדמת בו? בקורס צניחה בצבא עלינו למטוס לקראת הצניחה הראשונה. נרדמתי בדרך למשטח הצניחה והעירו אותי שנייה לפני שזרקו אותי מהמטוס.

מה היית אם לא היית רופא? היסטוריון.

השילוב הכי טוב במכונות האוכל בבית החולים: קולה עם ופלה לימון.

האוס או מקדרימי? ריצ'רד וובר

המטופל הכי מפתיע שפגשת? החיסיון רופא-מטופל מונע ממני לשתף, אבל לא חסר ולא מפסיקים להפתיע.

הדבר הכי מפתיע שקרה לך בתורנות? בכל פעם שאני שולף גוף זר מאף או גרון של מישהו אני מופתע מחדש, כמו סוללות, חלקי משחק או עצמות דג של שישי.