"יש בדיחה שאומרת, מה ההבדל בין נוירוכירורג לאלוהים? שאלוהים לא חושב שהוא נוירוכירורג", הבדיחה הזאת אותה מספר ד"ר נתי בן שלום, מתמחה לנוירוכירורגיה בבית החולים בילינסון, מתארת היטב את הלך הרוח של מנתחי המוח - יש שיגידו בצדק רב, שהרי מדובר באחת ההתמחויות הארוכות והקשות ביותר.

מהצד השני נמצא ד"ר יוני ראובן, מתמחה באף אוזן גרון בבילינסון, שגם הוא נדרש לניתוחים מורכבים ומצילי חיים לא פחות. הוא אמנם מעריך את עבודתם של הנוירוכירורגים, אבל יש לו מה להגיד על גאוותם. "נוירוכירורגים הם חבר'ה שמאוד מודעים ליכולות שלהם ולא מפחדים להראות את זה", טוען ד"ר ראובן, "זה פחות השקפת עולמי באופן ספציפי וגם לא השקפת המחלקה שדוגלת טיפה יותר בצניעות".

הערב ב"המתמחים" (ראשון, אחרי החדשות, ערוץ 12), נתי ויוני יצטרכו לשלב כוחות כדי להציל חיים בניתוח להסרת גידול מסוכן. "זה ניתוח ששני תחומים מעורבים בו", מסביר נתי, "כיביכול אנחנו חולקים את אותה טריטוריה, ראש-צוואר, רק שההבדל הוא שאף אוזן גרון מתעסקים באיברים שמובילים אל המוח ובנוירוכירורגיה מתעסקים באיבר עצמו. אנחנו צריכים להסיר את הגידול בלי לגרום נזק לקרום המוח. אין עניין של תזוזה במילימטר, צריך להיות מדויק". איך יסתיים הניתוח המשותף הראשון של ד"ר בן שלום וד"ר ראובן ומה הם ילמדו זה מזה על הדרך?

ד"ר נתי בן שלום וד"ר יוני ראובן (צילום: מתוך "המתמחים", קשת 12)
ד"ר נתי בן שלום וד"ר יוני ראובן | צילום: מתוך "המתמחים", קשת 12