זה התחיל בשיחת טלפון שקיבלה ערב אחד דליה בר תקוה. מהצד השני הציג עצמו רב בשם מנחם שמדרה מבית שמש. בשיחה הזו התברר לו כי גרושה, והוא מיד הציע לשדך לה איש עסקים מצליח מגרמניה. שמדרה סיפר לדליה כי מדובר באחד התורמים הגדולים שלו, אדם בשם שמעון בן חמו שהתגרש לפני פחות משנה ומעוניין לשוב ארצה. דליה סירבה בהתחלה, אבל בעקבות התעקשותו של הרב נאותה לבסוף להצעה.

מיד לאחר שיחת הטלפון מהרב הגיעה שיחת הטלפון מבן חמו. הוא הציע לדליה שיעלה על טיסה מיידית מגרמניה לישראל, בהצעת הרב כביכול. אלא שאז היא התחרטה וביטלה את הדייט. מהר מאוד הרב התקשר אליה וטען כי חבל לוותר על בחור טוב וישר: "זה הזיווג שלך, לא הגעתי סתם, אימך זיכרונה לברכה שלחה אותי, אני לא רוצה שתפספסי בחור זהב" אמר לה המקובל, ודליה השתכנעה ויצאה לדייט עם בן חמו.

>> פספסתם את הפרק? בואו להשלים ב+12 אפליקציית הסטרימינג החדשה של ישראל

גם אידית הרוש קיבלה שיחה דומה ממקובל קשיש שהציע לה שידוך במיוחד בשבילה. הרב סיפר לה על בחור גרוש מגרמניה עם שלושה ילדים. בהמשך קיבלה גם אידית שיחת טלפון מבן חמו שהציג את עצמו כד"ר לכלכלה, וגם שלח תמונה עם התעודה שלכאורה קיבל, גם אידית כמו דליה נפגשה בן חמו אולם בהמשך היא תגלה הודעות ששלח בקביל לעשרות נשים.

אידית הרוש (צילום: המתחזים, קשת 12)
אידית הרוש | צילום: המתחזים, קשת 12

במהלך הקשר ביניהם, דליה הגיעה גם לביתו של בן חמו באשדוד ולהילולה שערך בביתו. בן חמו הציג אותה בפני האורחים והמשפחה, אבל אז, שיחה אקראית שלה עוררה את חשדה לגבי המשודך הטרי. היא דיברה עם אחיו של בן חמו על מגוריו בנהריה, לפי המידע שקיבלה מבן זוגה, אבל זה טען שהוא ואימו גרים באשדוד. היא התעמתה עם בן חמו על השקר אך הוא סיפר כי לאימו יש גם בית בנהריה.

חשדה של דליה התחזק והיא פנתה לרב השדכן, אך זה לא ענה לה. היא עלתה אליו לרגל לבית שמש ובמשך שעות חיפשה אחר אנשים שמכירים אותו, ללא הצלחה. המסע בעקבות הרב שנעלם עורר אצלה סימני שאלה בקשר לשידוך שלו.

אבל אז הגיע לביתה "המיליונר מגרמניה" כדי לנסות לזכות מחדש בליבה, וטעות גדולה אחת שעשה בשיחת טלפון הובילה את דליה לפתרון התעלומה. היא הבינה כי הרב שמדרה אינו קיים וכי בן חמו הוא למעשה מי שעומד מאחורי קולו של הרב. "הרגשתי שחרב עליי עולמי. הרב הזה שבטחתי בו, שסיפרתי לו, שהאמנתי לו, זה בעצם שמעון. זה אותו קול" סיפרה.

דליה ואידית, שתי הקורבנות של בן חמו מצאו אחת את השניה ויצאו למשימה לדאוג שאף אישה נוספת לא תפגע ממנו. הן פרסמו פוסט בפייסבוק שקורא לנשים להיזהר מרב שמבקש לשדך להם איש עסקים מגרמניה. בבוקר למחרת, הן התעוררו למבול של הודעות. לא פחות מ-30 נשים טענו כי התקשר אליהן רב מסתורי עם הצעה כפי שתיארו. את העדויות האלה הן מסרו לחוקרי משטרה שפעלו מיידית. הם איתרו את קו הטלפון של הרב השדכן מנחם שמדרה, וגילו כי הוא שייך לבן חמו.

אידית ודליה  (צילום: המתחזים, קשת 12)
אידית ודליה | צילום: המתחזים, קשת 12

במהלך החקירה התגלה כי בן חמו אינו בן 52 כפי שהציג את עצמו, אלא בן 68. הוא גרוש למעלה מעשור, אינו נכדו של הבאבא סאלי, לא התגורר בגרמניה והוא אינו ד"ר לכלכלה. בתום חודשיים של חקירה ניתן היה לומר בבירור כי בן חמו התחזה לרב שמדרה, הוליך שולל את הנשים ושיקר להן לאורך כל הדרך. אלא שאז, המסע האמיץ של דליה ואידית ספג מכה אנושה. הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגד המתחזה בן חמו מחוסר ראיות. "האיש הזה לקח לי את הנפש. לעולם לא אוכל לחזור למי שהייתי" אמרה אידית.

חיים אתגר וצוות "המתחזים" ערכו בדיקה לזיהוי קול אצל מומחה, שם התגלה כי אכן מדובר באותו אדם. מיכל (שם בדוי), חוקרת פרטית, התחזתה לבעלת עניין בקניית ביתו של המיליונר מגרמניה. הוא בחר לנסות את מזלו מולה והציע לה דייט. היא הזמינה אותו לביתה שרושת במצלמות נסתרות בזכות צוות "המתחזים".

בן חמו היה משוכנע שמי שחיכתה לו היא עוד אישה שהאמינה לשקריו ולא חוקרת פרטית שידעה על כל מעשיי ההתחזות שלו. מיכל הציגה בפניו את הטענות נגדו והוא מצידו הכחיש את כל מה שיוחס לו. הוא צלל לשפל חדש וסיבך עצמו לעיניי המצלמות כשהציג למיכל תמונות אינטימיות של אחת מקורבנותיו, שנמצאות במכשיר הטלפון שלו.

שמעון בן חמו (צילום: המתחזים, קשת 12)
שמעון בן חמו | צילום: המתחזים, קשת 12

המפגש עם מיכל החוקרת קיבל תפנית מפתיעה, כאשר קורבנותיו של בן חמו נכנסו לדירה לעימות איתו. במפגש הזה הרוחות התלהטו מהר, בן חמו השתלח בקורבנות, וירד הכי נמוך שאפשר. אחרי שהמפגש יצא משליטה הוא גורש מהדירה בלי שידע שהכל תועד במצלמות. 

חיים הגיע לעימות עם בן חמו. הוא הציג בפניו את ממצאי התחקיר לפיהם הוא התחזה לרב קשיש בעזרתו שידך לעצמו נשים. בן חמו טען שאכן היה רב כזה שגר אצלו תקופה, הוא לא החזיק במספר הטלפון שלו והמתחזה ברח מחיים. זמן קצר לאחר השיחה בן חמו נעצר, מכשיר הטלפון שבו הציג תמונות אינטימיות הוחרם. אבל מאוחר יותר באותו יום, הוא שוחרר כשאת הימים הבאים העביר בוילה שלו במעצר בית.

עו"ד קובי בן שעיה, עורך דינו של שמעון בן-חמו מסר בתגובה:
כבר בפתח הדברים, ייאמר כי מרשי הינו איש עסקים מכובד, סא"ל במילואים אשר רם את גופו ואת חייו במשך שנים רבות לביטחון המדינה. המגיע ממשפחת שכול, נצר לשושלת רבנים ידועה, הסבא רבא של מרשי הינו רבי דוד אבוחצירא שהינו אחיו הבכור של הבבא סאלי. כמו כן מרשי הינו הנין של הרב יצחק אבוחצירא שהינו הדוד של הבבא סאלי.
זאת ועוד, מרשי הגיש תביעת לשון הרע כנגד הנשים ששמותיהן מפורסמים בכתבה, זאת בשל פרסומים שקריים כנגדו, הן בכלי התקשורת והן ברשתות החברתיות. התביעה מתנהלת בבית המשפט מזה כשנה.
הנשים נשוא הכתבה משתמשות בתוכנית "המתחזים" ומנצלות פלטפורמה זאת, במטרה אחת ברורה – להכפיש ולפגוע בשמו הטוב של מרשי.
יודגש כי עיקרי הדברים המובאים בכתבה הינם שחזור של חומרים "לעוסים" אשר שודרו לפני כשנה וחצי בערוץ מתחרה.
מרשי ניהל מערכת יחסים זוגיות לגיטימית, מתוך רצון חופשי. המערכת הזוגית כללה בין היתר, בילויים משותפים, טיולים והנאות רבות. למותר לציין כי מרשי נשא מרצונו הטוב בכלל ההוצאות הכספיות מרשי הכניס את הנתבעות לביתו והכיר להן את משפחתו.
הנתבעות הן בבחינת מוצא שלל רב אשר וידעו גם ידעו לנצל ולהנות ממיטב כספו של מרשי. מרשי סרב להכיר בנתבעות כידועות בציבור וכל שכן לא לחלוק את ביתו ונכסיו השייכים לילדיו.
הטענה כי מרשי טען כי הינו הנכד של הצדיק בבא סאלי היא פתטית, ובנקל יכלו המתלוננות לברר פרט עובדתי זה. הנתבעות ידעו את כלל פרטיו של מרשי וגילו עניין רב באילן היוחסין המכובד של משפחתו.
באשר לטענות כי הנתבעות שוחחו עם דמות רבנית אשר שיבחה את מרשי, הרי שעסקינן בטענות תמוהות, חסרות היגיון ומשוללות כל יסוד. אין חולק כי הנתבעות הכירו לפפני ולפנים את מרשי, ידעו את כלל הנתונים אודותיו ומתוך בחירה חופשית בחרו להיקשר עימו בקשר זוגי.
זאת ועוד, גם טענת אחת הנתבעות לפיה מרשי הציג בפניה סכום כספי הזויה ומקוממת ומעידה עד כמה תלונתה תלושה מן המציאות ואף עשויה להצביע על חמדנותה של הנתבעת אשר לא זכתה כפי שציפה לקבל את ה"דג השמן" לו ייחלה.
במהלך הקשר הנתבעות נהנו מכספיו של מרשי ואף אחד מהמתלוננות הגדילה לעשות כן עת הגיעה עם ילדיה לביתו של מרשי והתנחלה שם עם בני משפחתה. גם בתקופה בה שהה מרשי בחו"ל, אחת המתלוננות לא הרפתה ממנו, והפעילה עליו לחצים רבים ומגוונים, בכדי שיקצר את חופשתו וישוב ארצה לזרועותיה.
כלל טענותיהן של הנתבעות נבחנו ע"י גורמים מוסמכים בכירים בפרקליטות ובסופו של יום הוחלט לגנוז את כנגד מרשי.

תגובת פרקליטות המדינה:
"לאחר בחינה מעמיקה ויסודית של כלל חומרי החקירה שנאספו, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי על אף שמעשי החשוד הם בזויים וראויים לכל גינוי, בנסיבות תיק זה אין בהם די להעמדתו לדין פלילי. על החלטה זו הוגש ערר, אשר נמצא בטיפול במחלקת עררים בפרקליטות המדינה".