ינואר 2020, אדווה (שם בדוי) מבינה שנפלה קורבן להתחזות ופונה למערכת "המתחזים", כמו גם למשטרה. היא מספרת על בחור בשם עידן ציון, שהציג עצמו בפניה כאלמן טרי שנאבק לגדל את ביתו הקטנה, לאחר שאיבד את אשתו למחלת הסרטן. דווקא כשהאהבה בין השניים מתחילה לפרוח, עידן מגלה שהוא חולה בסרטן, ובתום מאבק ממושך במחלה נפטר. מותו מותיר את אדווה מרוסקת, אבל כבר בזמן ההתאבלות היא מגלה שהגבר עמו ניהלה מערכת יחסים בחמשת החודשים האחרונים, חי ונושם. מסתבר, שזו רק ההתחלה של רצף גילויים מפתיעים.

חמישה חודשים קודם לכן, אדווה ועידן מכירים דרך הטינדר. היא גרושה ואם לילדים מצפון הארץ, המכונה בקרב החוקרים הממונים על התיק כמתלוננת מהצפון, והוא כאמור, אלמן ואב לילדה בת ארבע. עידן מספר לה על עבר קרבי מפואר, שירות ביחידה הסודית 504 והצליעה שלרגלו, לדבריו, מפעילות צבאית במדינת אויב. במהרה, הקשר בין השניים מבשיל לכדי יחסים, אך אדווה לא זוכה להכיר את בתו, בטענה שזו נמצאת בטיפול פסיכולוגי בעקבות האובדן שחוותה.

כעבור שלושה חודשים, ערב ראש השנה, אדווה מקבלת טלפון שמשנה את כל תמונת המצב. עידן מבשר לה שמחלת הסרטן התגלתה אצלו בגוף, ועלות הטיפול במחלה מגיעה לסכום של 3.1 מיליון שקלים. "לצערי הרב במדינה שלנו אין מימון, אני מכירה את זה מקרוב, אז זה לא נשמע לי תלוש", מבהירה אדווה בשיחה עם חיים אתגר, "הרגשתי שאני לא מפנה לו עורף, שאני הולכת להיאבק מכל מקום שרק אפשר".

בסיומו של מבצע גיוס כספים, בהם עידן נעזר בביטוחי הבריאות ובהלוואות מקרובי משפחה וחברים, הוא מספר לאדווה שהצליח לגייס את מלוא הסכום. הוא מתחיל בטיפולים, וכך פעם בשבוע לפחות טס לבלגיה, וכשנוחת בחזרה בארץ נדמה שהמחלה נותנת את אותותיה. כעבור זמן מה, עידן מספר לה על אחד מחבריו שלווה כספים מהשוק האפור, וכעת מאיימים עליהם שיחזירו את הכסף. "הוא מתחיל להילחץ כביכול", חוזרת אדווה אל השיחה, "ואני אומרת שזה כבר לא רק הוא, זאת גם הילדה. כאמא, לא יכולתי להישאר אטומה לזה. פה אמרתי שאני אבדוק מה אני יכולה לעשות ולקחתי הלוואה".

את ההעברה הבנקאית על סך 70 אלף השקלים, עידן אומר לה להעביר לרשות בחורה, שאת שמה הוא מזהה בפניה כבת למשפחת פשע. אלא שמחקירת המשטרה עולה כי אותה בחורה, מאיה (שם בדוי) או לדברי החוקרים – המתלוננת מהמרכז, נפלה גם כן קורבן לאותה תרמית. מאיה, רווקה ממרכז בארץ, משחזרת בשיחה עם חיים את האירועים מנקודת המבט שלה. "הוא כתב שהוא אלמן ואב לילדה בת ארבע, סיפר שאשתו נפטרה מסרטן. הנושא הזה מאוד קרוב לליבי, אמא שלי נפטרה מהמחלה לפני שלוש שנים. זאת הנקודה הכי רגישה בחיים שלי".

עדות נוספת על המתחזה עידן ציון (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
עידן ציון - הציג עצמו כאלמן טרי שאיבד את אשתו למחלת הסרטן | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

הפרטים הנוספים שעידן מספר למאיה זהים – הוא עובד כמנהל מחלקת פיקוח ורישוי העסקים במושבה מגדל, למד עריכת דין, שירת ביחידה הסודית 504 ונפצע בעת שירותו הקרבי. כבר בפגישה הראשונה הוא מודה שאינו מרגיש בטוב, ושופך בפניה את החששות שגם הוא, כמו אשתו המנוחה, חולה בסרטן. למחרת בבוקר מאיה מקבלת הודעה שאכן קיבל את המחלה. לאור האובדן של אימה, היא מחליטה לעזור. כבר בהמשך השיחה, הוא מספר לה על תרופה ביולוגית שסיכויי ההצלחה שלה עומדים על 95 אחוז, בעלות של 3.75 מיליון שקלים. בלעדיה, לדבריו, נותרה לו שנה בלבד לחיות.

לאחר מבצע גיוס הכספים, עידן מעדכן את מאיה שנותרו לו 100 אלף שקלים בלבד, ושהפרופסור מבלגיה מוכן לוותר על 30 אלף השקלים הנותרים אם ישיג את הסכום. מאיה לווה מהבנק 70 אלף שקלים, אותו הסכום שביקש עידן מאדווה חודשים מאוחר יותר. באותם חודשים, אדווה מלווה לעידן 80 אלף שקלים נוספים. "בסה"כ בתקופה הזאת העברתי לו 150 אלף שקלים בערך", אומרת אדווה, "כשאני מסתכלת לאחור אני לא מאמינה".

"לצערנו, עידן ציון נפטר"

מאיה, המתלוננת מהמרכז, מתעדכנת מול עידן על הטיפולים הרפואיים בבלגיה, וזה שותל אפשרות שהניתוח הבא שיעבור יהיה קטלני. כמו רוב התחזיות של עידן גם זו מתממשת, וכשמאיה מסמסת לו, אחיו דור, עונה במקומו. "אני לא מבינה מאיפה צץ פה אח בסיפור", היא אומרת, "אני יודעת שהוא נסע עם גיסו, אז ביקשתי ממנו להתקשר אליי. הוא מתקשר, ואני שומעת את עידן בטלפון. הוא מתבטא כמוהו, כושל בלשונו כמוהו, אני מזהה את זה. אבל בגלל שהאופציה הזו איומה בעיניי, אני מכבה את כל הנורות ואומרת לעצמי שלפעמים אחים נשמעים אותו דבר בטלפון".

דור מספר לה על כשל בניתוח – כרגע עידן מורדם ומונשם. שלושה ימים מאוחר יותר, מאיה מקבלת ממנו הודעה בשתיים בלילה: "מצטער על השעה ואני מצטער להודיע לך שעידן ניסה ונלחם על חייו אך לצערנו הוא נפטר". מאיה מגלה לתדהמתה שעידן כבר נקבר בישראל לפני כשעה, באחת וחצי בלילה. "אני יושבת בסלון בוכה, כואב לי בנשמה שיש פה מישהו שהשאיר ילדה יתומה בלי אמא ובלי אבא", משחזרת מאיה את תגובתה הראשונית.

לאורך השעות הבאות היא לא מוצאת מנוחה, ומנסה לחפש רמזים נוספים בפייסבוק. לאחר שהיא לא מזהה פעילות חריגה בעמודים של הקרובים לו, היא מספרת לאחותה את הסיפור ויחד הן מחפשות את הקבר הטרי של עידן. מאיה מבקשת מדור שיכוון אותה אל בית הקברות, וכשזה מתקשר אליה בקולו של עידן, נופל לה האסימון שמדובר בבדיה. דור מתחמק מתשובה, ומאיה מראה את הפרופיל של אשתו המנוחה לאחותה, וזו שולחת אליה הודעה. שתי דקות מאוחר יותר היא עונה לה, ומאיה נדהמת לגלות שאשתו שכביכול נפטרה מסרטן, חיה וקיימת.

מתחזה מת מהלך (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
"אמא שלי נפטרה מהמחלה לפני שלוש שנים. זאת הנקודה הכי רגישה בחיים שלי" | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

"זה גורם לי לחשוב שאסור לי לסמוך על אף אחד בעולם הזה, הוא לקח את טיפות האמון האחרונות שהיו לי בבני אדם", מאיה משתפת, "נורא פחדתי מהביקורת, שאנשים יראו מהצד – מה היא תמימה? מה היא לא ראתה? לקח לי יומיים לרשום לו הודעה, כתבתי לו, 'היי עידן, עליתי עליך. אני שמחה לבשר לך שאתה לא מת, חי ונושם'. הוא מיד ענה לי. כתב שהוא ממש מצטער, ומאותו רגע מתחיל בינינו שיח של מתי הוא מחזיר לי את הכסף. אמרתי לו שאני לא מעוניינת בתשלומים, כמו שהוא קיבל את הכסף במכה ככה הוא גם יחזיר את זה".

כתב האישום

גם אדווה מתבשרת על מותו של עידן, שלמד את הלקח וביקש לתרום את איבריו למדע, כך למעשה, לא התקיימה הלוויה במקרה הזה. אבל הספקות מתחילים לנקר באדווה, ולאחר חיפוש על אודותיו של עידן, פונה למשטרה ולמערכת "המתחזים". במקביל למאמצי המשטרה, צוות תחקירנים של "המתחזים" נוסעים למושבה מגדל, ומוצאים שהאיש במדים שנוסע בניידת, הוא לא אחר מהמתחזה שהם מחפשים.

מסתבר שבזמן שכביכול עבר טיפולים בחו"ל, עידן היה למעשה פושט רגל עם צו עיכוב יציאה מארץ. ויותר מכך, הוא עבריין מורשע שנדון ליותר מארבע שנות מאסר בפועל, וישב בכלא לאחר שהורשע בשורה ארוכה של עבירות פליליות חמורות. למרות זה, עידן התקבל לעבוד במועצה כאחראי על האכיפה במועצה האזורית, תוך שהוא מתחזה גם בפני ראשי המועצה ומציג להם מסמכים מזויפים על עבר נקי. רק כאשר עידן נעצר, במועצה מבינים שהם מעסיקים מתחזה והוא מושעה מהתפקיד.

בחקירה עידן מודה בכל המיוחס לו, ובעימות מול מאיה ואדווה עונה שכל הדברים שהשתיים אומרות – אמת. "אנחנו כמשטרה המלצנו על הונאה בנסיבות מחמירות, מרמה, קבלת דבר במרמה, התחזות לאחר וכמובן המלצנו על עבירת אינוס", מבהיר רפ"ק עוזי בוטבול, קצין חקירות ומודיעין במשטרת טבריה, "הן אומרות בחקירה – אם היינו יודעות שהוא נשוי, לא היינו נכנסות לזה". למרות המלצת המשטרה, פרקליטות מחוז צפון מגישה נגד עידן כתב אישום הכולל שתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, כאשר סעיף האינוס לא נכלל בכתב האישום.

העימות

מאי 2020, עידן נמצא במעצר בית מאז הוגש נגדו כתב אישום, והוא מגיע לדיון בבית המשפט בטבריה. חיים יחד עם צוות "המתחזים" מגיע כדי לקבל ממנו תשובות על המעשים, אך עידן מסרב להגיב. לפתע מגיע גבר אלמוני שמנסה באגרסיביות למנוע מחיים להתקרב לעידן, יורק לעבר הצוות ואף דוחף את חיים. גם כשהדיון מתחיל, הגבר, שמזוהה כחתנו של עידן, מסרב להתפנות מבית המשפט ופותח בתגרה עם המאבטחים. כחודשיים לאחר מכן, מגיעה פנייה מפתיעה למערכת "המתחזים", מחתנו של עידן שמבקש להתראיין.

"אני מתנצל, אני מבקש סליחה מכולכם, אתם עושים עבודת קודש", אומר יוסי, שביתו הייתה נשואה לעידן למעלה משש שנים, "לכל מה שעשיתי לכם הייתה מטרה מסוימת. כל זה לצורך המטרה היחידה שהבת שלי תגיע לגט איתו, שתתגרש מהבן אדם הזה. אז הייתי חייב בקטע הזה שהיה בינינו לעשות את כל המשחק כדי לרכוש את אמונו". במשך שלושה חודשים, יוסי ואשתו אירחו את עידן בביתם כשהוא נמצא במעצר בית, והכל רק כדי שיסכים להתגרש מביתם כדת וכדין.

מתחזה מת מהלך (צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12)
העימות בין חיים אתגר למתחזה עידן ציון | צילום: מתוך "המתחזים", קשת 12

"פתחו לי תיק במשטרה, אני כנראה אעמוד לדין אבל אני מוכן לשלם את זה בשביל הילדה שלי שזה כל החיים שלי", בנקודה הזו יוסי פרץ בבכי למול המצלמות והודה: "הוא גמר את המשפחה, הוא פצע את הבת שלי הילדה שלי במצב קטסטרופה. את המשחק אני שיחקתי – אתה לא מתגרש באמת אלא רק על הנייר. החותמת האחרונה שהוא אמר שאין על חמי זה שאני תקפתי את חיים אתגר, וככה רכשתי את אמונו".

 

עורכת הדין מרציאל דיין ומשרד וישראל בורוכוב מסרו בשם עידן ציון בתגובה: "ראשית, חשוב להבהיר כי תגובתנו מתייחסת אך ורק לעובדות המוצגות בכתב האישום ובגזר הדין, מאחר שאין בכוחנו להגיב לפרק שלא ראינו. עידן ציון הביע חרטה עמוקה כלפי נפגעות העבירה. לא בכדי בית המשפט נתן ביטוי מוחשי להודאתו המהירה אשר חסכה עוגמת נפש ופגיעה ממושכת במתלוננת וזמן שיפוטי יקר. כמו כן, בבוא כבוד בית המשפט לגזור את דינו הוא לא ראה לנכון להחמיר עימו יתר על המידה. בעידן ציון פורע ויפרע את חובו לחברה, החל בפיצוי למתלוננת לאחר גזר הדין, וכלה בהליך שיקומי בשירות בתי הסוהר תוך ריצוי המאסר בפועל".

מהמועצה המקומית מגדל נמסר בתגובה: "עידן ציון התקבל כעובד המועצה לאחר שעבר וועדת קבלה והציג בפני הוועדה מסמכים שונים לרבות מסמכים המעידים על העדר רישום פלילי. לדאבוננו, הסתבר בדיעבד ולאחר פתיחת החקירה בעניינו, כי המסמכים שהוצגו היו מזויפים. מיד עם היוודע דבר החקירה, הושעה עידן ציון מעבודתו ובהמשך הגיש את התפטרותו. למען הסר הספק, המועצה המקומית מגדל לא היצה צד בחקירתו של עידן, וממילא לא נשאלה שאלה בנושא ע"י גורמי החקירה".