במהלך הקריירה שלה, הדס שטייף, עיתונאית ותיקה בגלי צה"ל ומהשמות הבולטים במאבק בהטרדות מיניות, פגשה בעשרות מקרים של נערות ונערים במצוקה אך סיפור אחד הצליח להיכנס אליה הביתה. "היא נכנסה למקום, לא של הדס העיתונאית. היא קסם של בן אדם, היא אינטילגנית, היא יפה, היא מוכשרת, היה בה הכל. אתה נשאב גם לכריזמה הזאת", מספרת שטייף ב"הנערה בעלת חמשת הפרצופים", סרטו של חיים אתגר ששודר הערב (א') בערוץ 12, "לקח לי אני חושבת חצי שנה להרגיש שזה מאחוריי, להרגיש שאני יכולה להסתכל עליה ולהגיד - נוכלת".

על פי הסרט, במשך תקופה של כמה שבועות נפגשה העיתונאית עם נערה בשם עדי, שהוצגה לה והציגה את עצמה כבת 14, אילמת וחירשת שעברה לכאורה אירוע של תקיפה מינית. בפגישות ביניהן, השתיים מתקשרות בקריאת שפתיים והתכתבויות. "אחד הדברים שמאוד מטרידים אותי, זה כשאני עוזבת אותה בתל אביב, כעבור כמה שעות בעצם אני לא יודעת לאן היא הולכת. וזה הרגע שאני אומרת, לא יכול להיות שאני עוזבת ילדה ברחוב ובאה לבית שלי. זה לא נראה לי הגיוני ולכן אני מחליטה לעשות מעשה ולאמץ אותה".

בביתה של שטייף, לנה עדי במשך חודשים כשלושה לילות בשבוע וביתר הזמן התגוררה בביתה של מכרה משותפת, זו שגם יצרה את החיבור בין השתיים, בחורה שענתה לשם מיקה. במהלך אותה תקופה, שטייף מפגישה את עדי עם עורכת הדין רויטל סויד, על מנת שזו תכין אותה להגשת תלונה במשטרה.

"זאת הייתה שעת לילה יחסית מאוחרת. היינו רק שלושתינו במשרד, הגיעה נערה צעירה ועכשיו צריך להתחיל לתקשר והיא חירשת- אילמת, זה לא פשוט", מספרת בסרט עו"ד רויטל סויד, "כשהתגברתי על המחסום שיש בסיפור, פתאום הדברים התחילו לא כל כך להתיישב לי. לא התיישב סיפור הילדות, איך היא גדלה ואיפה, איך היא מפרנסת את עצמה, איך היא מתקיימת. וגם התלונה עצמה נשמעה לי לא כל כך ברורה. משהו בחושים הפנימיים אמר לי עצרי. ולכן אמרתי לה וגם להדס שאם אני מייצגת אותה אני רוצה לראות עובדות. היה סרטון אך הוא לא מאשש את מה שהיא אומרת".

רויטל סויד
"הדברים התחילו לא כל כך להתיישב לי". עו"ד רויטל סויד על המפגש שלה עם "עדי" והדס שטייף

על אף הספקות שהטילו בסביבתה, חמותה המנוחה ובן זוגה גיורא שפר, לשטייף לוקח זמן לפקפק בעצמה בדמותה של עדי. "אני לא הייתי הדס שטייף העיתונאית", היא מסבירה בסרט, "אפילו לא רגע. הייתי לגמרי הדס שטייף האמא, האישה, המכילה. לא רציתי את הסיפור. רציתי שהיא תהיה בסדר".

עם השתלשלות האירועים, שטייף מתחילה להטיל ספק בעדי, כפי שהציגה את עצמה. "משהו התחיל להציק. מיקה נעלמה ולא יצרה איתי קשר בימים שעדי הייתה פה. ואיך שעדי הייתה יוצאת מפה והולכת, היא פתאום התקשרה. היא נהגה להתקשר אליי כשעדי הייתה יורדת לעשן או לקנות משהו. היו לה (לעדי) שני טלפונים והיא לא נפרדה מהם. אחר כך, מיקה סירבה לאורך כל התקופה להיפגש איתי".

כששטייף משתפת מכר בספקות שלה לגבי עדי, זה מציע לשכור חוקר פרטי ועד מהרה מגיעים הממצאים. "הילדה הנערה עדי היא לא בת 15, היא בת 30", היא מפרטת את ממצאי החקירה הפרטית כפי שהכו בה, "הילדה-נערה עדי, היא גם לא אילמת ובוודאי לא חירשת. זאת אומרת שישבה אצלי בבית בחורה בת 30, שמעה וראתה הכל. היא גם לא יתומה מאב ואם, יש לה הורים. הם מתגוררים במרכז הארץ, בעצם לשם הייתי מביאה אותה. אבל המכה הכי קשה, הייתה שהילדה הזאת היא כל הדמויות שהיו איתי בקשר".

הדס שטייף מתוך סרטו של חיים אתגר (צילום: המתחזים)
"היא נכנסה למקום, לא של הדס העיתונאית". שטייף מציגה מזכרות שנותרה בביתה | צילום: המתחזים

במהלך תחקיר של חדשות אולפן שישי ביוזמתה, שטייף מתעמתת עם המתחזה ובהמשך יוצרת קשר עם גורמים מקצועיים רפואיים שמאבחנים את "עדי" כבעלת הפרעת אישיות. בלב כבד, שטייף מחליטה שלא להגיש תלונה במשטרה.

"המתחזים": סדרת סרטים של חיים אתגר משודרת בקשת, ערוץ 12