אחרי שנות פעילות רבות, חיים אתגר מודה שאין לו כוח יותר. לא לעשייה כמובן, אלא לאנשים שמנצלים פעם אחר פעם את החולשות של האחר. "נמאס לי מזה שאין כאן צדק, נמאס לי מפעילות המשטרה, שהיא ברוכה בדרך כלל, אבל היא לא מספיק נוקבת ונמאס לי מזה שהאנשים האלה חוזרים שוב ושוב ויש קורבנות בשולי הכביש. אין לי כוח לאנשים מהסוג הזה", אמר אתגר בראיון לחדשות הבוקר, " מה אפשר לעשות? להיות יותר אקטיביים, כמובן במסגרת החוק והאתיקה העיתונאית, אבל זה בהחלט קו שאני אנסה לנקוט אותו גם בתכנית – ללכת על הכסף של אותם קורבנות ולהשיב אותו. מה שיוצא דופן בפרק הזה הוא שלא רק הגענו אל המתחזה, בסוף הוצאתי ממנו כסף".

הערב (אחרי החדשות, קשת 12) ישודר תחקיר "המתחזים", על האיש שמגיע דרך פרופילים פיקטיביים אל האוכלוסיות המוחלשות בחברה בטענה שבא לעזור. קהל היעד שלו הוא בעיקר אימהות חד הוריות. "לאמא אחת יש ילד שסובל מקשיים כאלה ואחרים, אמא אחרת נאבקת לשלם על התרופות", פירט אתגר, "אחד הפרופילים הפיקטיביים מגיע כפרסונה שרוצה לעזור, לוקח מהם כסף בטענה לא טענה שתשנע את תהליך העזרה ואז נעלם עם הכסף. הוא חוזר, נכנס לחייהם וממרר אותם. הוא מצטלם למשל עם אחת הנשים שרצה לעזור לה, ואז מעלה שהיא אישה מופקרת, נערת ליווי. הוא מתקשר להבהיל חלק מהאנשים האחרים, מפחיד אותם בצורה כזאת או אחרת והפוך את החיים של אותם אנשים, שבאמת נאבקים על החיים, לגיהינום".

כך למשל המתחזה מציע סיוע לנשים שאיבדו את אב המשפחה, וכבר במהלך השבעה עוקץ אותן. הוא מגיע אל המשפחה בטענה שאחד מהקרובים לו נפטר גם כן, וזו הסיבה שהוא רוצה לסייע עם שיפוץ הרכב שמשמש כמזכרת מאב המשפחה. "הוא בא אמר לי ארבע אלף (שקל), אמרתי לו 'לא אין לי את הכסף הזה", משתפת שירן בקטע מתוך התוכנית, "התחלתי לבכות לו, והוא אומר לי 'הכל בסדר, אני אתקן לך את זה'. הכי שמחתי שיהיה לי אוטו והוא יסדר לי את זה. הוא אמר לי: 'תסמכי עליי, המזכרת של אבא שלך תחזור'".

שירן (צילום: מתוך המתחזים, קשת 12)
"הוא אמר לי - 'המזכרת של אבא שלך תחזור'" | צילום: מתוך המתחזים, קשת 12


אלא שמהרגע שבו הנוכל מקבל את המפתח, הכל משתנה. הוא דורש כסף כדי להחזיר אותו, ומתחיל באיומים על המשפחה המתאבלת. "אני מאחל לכם להיחנק עם האוכל ולמות", נשמע קולו של המתחזה מאחת השיחות עם בת המשפחה, "את בן אדם מסכן, את ואמא שלך שתי עלובות מסכנות. תכינו כסף, מה שמגיע לי – לא תכיני כסף? אין אוטו. הוא אוטו חמוד דווקא, אני אשפץ אותו".