מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ופוליטיקאי צעיר, אידיאליסט ורומנטיקן: יוצרי סדרת המתח "השוטרים" מודים בפה מלא כי כשיצרו את הדמות דניאל קלנר, שתצטרף לעונה השנייה שיוצאת לדרך הערב (שלישי, אחרי החדשות, ערוץ 12), הם ייעדו אותה ליפתח קליין. בכל זאת, התפקיד יושב על השחקן האהוב ממש כמו כפפה ליד.

"דניאל רץ ומתמודד על ראשות עיריית נהריה. הוא מגיע עם הרבה כוח, אמונה ותנופה, רוצה להחליף את השלטון המושחת", מתאר קליין בשיחה עם mako, "אבל כמו הרבה אנשי צבא, הוא תמים. הוא לא מבין למה הוא נכנס. הוא לא יודע מה זה באמת פוליטיקה".

"רוב הציבור לא מבין עד כמה הפוליטיקה זה תחום מסובך, מלוכלך, מניפולטיבי וטקטי, שדורש ללכלך את הידיים. אנחנו רואים כמה הפוליטיקה הופכת ליותר ויותר אלימה, דורסנית ואישית. כשמחליטים למחוק מישהו, אין גבולות. יש משהו במערכת הצבאית ששומר אותך תמים ואידיאליסט. נהריה יקרה לליבו של דניאל, הוא מאמין שהוא הולך לעשות שינוי - אבל לא מבין מה באמת צפוי לו בדרך ומה זה ידרוש ממנו".

נזכיר: ב"השוטרים" שולט בנהריה ביד רמה מזה 30 שנה ראש העיר הנצחי ניסים בנימיני, שאף מעורבב עם הגורמים העבריינים בעיר. "אני בחיים לא הייתי נכנס לפוליטיקה, זה הדבר האחרון שמתאים לי", מצהיר קליין, "הסיפור המטלטל בסדרה קרה במציאות. חבורת שוטרים הקריבה את היקר לה מכל, כולל את חייהם וחיי משפחותיהם, כדי להילחם בפשע המאורגן בעיר שלהם. הם לא קיבלו גב למעשים ולפעולות שלהם, נדחקו לקצה ונאלצו לבצע פעולות עברייניות. הם נכנסו לכלא ושילמו על זה מחיר יקר. זה סיפור מוסרי אדיר".

"הפרוטקשן במדינה משתולל. האם היה לי האומץ לצאת כנגד הפרוטקשן וללכת להתלונן במשטרה? ממש לא בטוח. זה בדיוק העניין: האם יש לך או אין לך גב בתור אזרח, שוטר או תושב. האם אתה יכול לצאת כנגד כוחות האופל, בידיעה שהמדינה תיתן לך גב - או שתזרוק אותך לכלבים. זה מסר מאוד חזק למעלה, לשלטון".

ארגון הפשע של מאור עזרא (צילום: רן מנדלסון)
איזו קבלת פנים הם מכינים לו? | צילום: רן מנדלסון

איך התכוננת לקראת הדמות הזאת?
"יוצרי הסדרה - רותם שמיר, יובל יפת ודן סחר כל כך מוכשרים, שכשהם באו עם התסריטים קראתי, נהניתי וזה עורר אצלי כיווני מחשבה. עשינו פגישות על הליין העונתי של הדמות הזו, היה שיתוף פעולה מרתק ומדהים. תענוג לעבוד עם אנשים כל כך מוכשרים ופתוחים. העבודה על הסצינות עצמן הייתה טובה וחזקה".

יש איזשהו דמיון בינך לבין דניאל?
"יש גם בי משהו תמים. אנחנו, השחקנים, תמימים. אני גם אידיאליסט. לפני כמה שנים עזבתי קריירה בשיאה בתיאטרון הקאמרי והלכתי לנהל את תיאטרון מראה, תיאטרון קטן בקריית שמונה, מתוך הרצון לעבוד בפריפריה ולהגשים את עצמי שם".

נהנית לצלם בנהריה?
"כן - זה לצאת מהטריטוריה שלך וללכת לאזור האמיתי שבו הדברים באמת התרחשו. זו הייתה חגיגה".

פעם ראשונה שעבדת עם שני כהן?
"אנחנו גרים באותה השכונה, מיודדים, אבל לא היה לנו מעבר לזה במשותף. זו הפעם הראשונה ששיחקנו ביחד. שני פרטנרית נהדרת, היא הייתה אדירה. העבודה איתה הייתה קלה, פשוטה ונעימה, הייתה בינינו כימיה טובה. היא דאגה שתהיה לי קבלת פנים חמה. זה הרגיש כמו להצטרף למשפחה".

שני כהן ויפתח קליין (צילום: אורטל דהן)
"שני פרטנרית נהדרת, היא הייתה אדירה". שני כהן ויפתח קליין בפרמיירת "השוטרים 2" | צילום: אורטל דהן

בשנים האחרונות מריץ קליין את ההצגה המצליחה "ערב שקופיות" אותה כתב, ביים ומשחק בתפקיד הראשי. "זו דרמה קומית רומנטית, מתוקה, סוערת ומצחיקה, שמתעסקת בחיי זוג בשנים שבהן מגדלים ילדים", הוא מתאר, "מי שמגדל ילדים מכיר את ההתמודדות הזאת: השחיקה, הגעגועים להתחלה, הריחוק, הרצון למצוא מחדש אחד את השנייה".

"זו הצגה שהתחילה ממש בקטן, בפסטיבל עכו, ועד עכשיו ראו אותה מעל 30 אלף צופים. אנחנו מציגים אותה בכל רחבי המדינה בהצלחה גדולה. תענוג לראות כשבאים זוגות או חבורות נשים ומתרגשים מאוד. ההצגה הזו, זו מתנה שקיבלתי. לא תיארתי לעצמי שתמשיך לרוץ כל כך הרבה שנים. זה נושא שמדבר להרבה אנשים".

חששת לכתוב מחזה כל כך אישי וחשוף, שמבוסס על חייך שלך?
"לא הפריע לי. אני מאמין בכנות. כולנו עוברים את אותם הדברים, אין לנו מה להסתיר. זה דבר מאוד יפה ומקרב. עובדה שהחוויה הפרטית והאישית שלי מוצאת מקום בלב של הרבה אנשים. אני תמיד מופתע ומרוגש לראות את האולמות מלאים. זה לא מובן מאליו".