לא מעט דילמות צפות סביב פרשת "השוטרים הנוקמים" שהתרחשה בישראל ב-2006. האם לא הייתה להם ברירה? מה דרך הפעולה הלגיטימית? ואיפה בכלל היה מערך הפיקוד בכל הסיפור הזה? בפועל, יש שטוענים שהשוטרים לא היו יכולים אחרת, ויש גם שמבהירים שלא ככה פועל איש חוק. שלמה בלישה משתייך לקבוצה הראשונה. בלישה, לשעבר מפקד בית הספר למודיעין של משטרת ישראל ומי שמכיר אישית שניים מהמעורבים בפרשה, מדבר בפודקאסט "השוטרים" בהנחיית ניב שטנדל, על האירוע שהסעיר מדינה שלמה. "הפקירו את השוטרים בסיפור הזה", הוא מבהיר, "ואני רק אתן ציטוט של בית המשפט העליון על מה שהמערכת עשתה לטובת השוטרים המאוימים. שורה אחרונה של בית המשפט – 'במבחן התוצאה, מדובר בכישלון מערכתי של משטרת ישראל'. לא אני ולא אף אחד אחר, זה בית המשפט העליון, אז אין ספק שהפקירו אותם בפרשה הזאת".

נקודת האל-חזור

זמן קצר לפני שהפרשה התפוצצה, בלישה, שכיום מעביר הרצאות על פרשיות הפשע הגדולות בישראל, השתחרר מהמשטרה. הוא הופתע לגלות במסיבת העיתונאים בה חשפו את האירוע, שהוא מכיר שניים מהמעורבים בסיפור, יניב אשור ויוסי לוי. "איך יניב אשור בכלל הגיע לנהריה?", הוא משחזר את תחילת האירועים, "המשטרה לא תפקדה, משרד המודיעין והבילוש פחדו מהעבריינים ואז מפקד המחוז הצפוני הבין שיש בעיה. הוא זימן את יניב אשור, שהיה קצין מצטיין ביחידה המרכזית, ואמר לו שתוך יומיים הוא הולך לתחנת נהריה. 'אתה רוצה להחליף שוטרים שמפחדים שם? תזיז אותם הצידה. אתה רוצה אמצעים נוספים? תקבל מה שאתה רוצה. אני רוצה שתרים את התחנה על הרגליים'. תוך כמה חודשים הם גם הצליחו להכניס את מיכאל מור לכלא. אמנם רק לשבעה חודשים, אבל הכניסו אותו".

אז מה הייתה נקודת השבירה, מה גרם להם להגיד 'אנחנו לא יכולים לפעול באמצעים הלגיטימיים וצריך לשבור פה את החוקים'?
"נזרקו עשרות רימונים לבתי השוטרים, זה היה פחד אלוהים. כשישבתי עם החבר'ה ואמרתי 'תנו לי את הנקודה המסוימת ששברה אתכם', הם סיפרו לי שני דברים. דבר ראשון, זה שהתחילו לתצפת על הבית של אבא של יניב אשור, אבל זה עדיין לא שבר אותם, הם התמודדו עם זה. הדבר האמיתי ששבר את השוטרים היה כשתחנת נהריה הביאו ידיעה מודיעינית מצוינת, שבה אומרים שעומדים לפגוע באחד השוטרים, אלדד חדד. תחנת נהריה לא יכולה לטפל באירוע כזה".

השוטרים (צילום: מתוך: "השוטרים", קשת12)
"לא הייתה להם כוונה לפגוע במיכאל מור" | צילום: מתוך: "השוטרים", קשת12

"באחד הדיונים האחרונים בוועדה הוא אמר בפני כל הפורום: 'המשטרה בגדול הפקירה את השוטרים, כמעט לא עשו שום דבר כדי להגן עליהם חוץ מלחצן מצוקה מסכן'. כולם בוועדה הסתכלו עליו ואמרו שזה פוגע בתדמית המשטרה".

זה גדול עליהם.
"בטח גדול עליהם. מי שאמור לטפל בדבר כזה זאת היחידה המרכזית. אז יניב אשור מרים אליהם טלפון ואומר להם: 'עומדים לפגוע בשוטר שלי, אני רוצה שתטפלו בזה'. באמת אחרי כמה ימים, מגיע צוות עיקוב לתחנת נהריה לטפל בנושא. שבועיים ימים החבר'ה מהיחידה הסמויה עושים מעקבים אחרי מיכאל מור. כל יום אלדד היה מקבל טלפון מיניב, שהיה מתעדכן מהסמויה, אם הוא יכול לישון בבית. כאשר היה איזה מידע קונקרטי שמתקרבים, היו אומרים לאלדד 'היום אל תישן בבית, תהיה במקום אחר'. וזה מה שהוא עשה. אחרי שבועיים, אלדד בבית עם אמא שלו, זורקים רימון לתוך הבית. כל הזכוכית מתפוצצות שם, זה פחד אלוהים. אלדד מיד מדווח ליניב, יניב מיד מתקשר לקצין עיקוב ומה הוא אומר לו? 'תשמע שכחתי להגיד לך, אבל הייתה לנו פעילות בעיר אחרת אז הלכנו'. זה שבר אותם".

ומה עשו מכאן?
"הם אמרו 'אוקיי, אז מה עושים?', הרי אי אפשר להמשיך ככה ואי אפשר לסמוך על המשטרה, תראה מי אומר את זה. אז היו להם שלוש דילמות. דילמה ראשונה הייתה לא לגעת במיכאל מור, אבל הם בחיים לא יסכימו לדבר כזה. הדילמה השנייה שהתחבטו בה רבות, והציעו 'יודעים מה, בואו כולנו נתפטר מהמשטרה, נשים את התעודות על השולחן, אולי זה יזעזע את מערכת הפיקוד, אולי זה יעשה להם משהו'.

אבל הם לא עשו את זה.
"ולמה הם לא עשו את זה? הם אמרו 'איזה מסר אנחנו מעבירים לשאר השוטרים? שמה שאנחנו מפחדים? איזה מסר הולכים להעביר לציבור? שהעבריינים מנצחים את השוטרים? בשום פנים ואופן', הם לא היו מוכנים. לצערי הדילמה האחרונה שחשבו עליה וזה מה שעשו –  פשוט לקחת את החוק לידיים".

תדמית המשטרה?

לדברי בלישה, השוטרים לא התכוונו לפגוע במיכאל מור. הם רצו להעביר לו מסר שידבר אליו בשפה שלו – תפסיק להתעסק איתנו. גם בדרמת "השוטרים" (שני אחרי החדשות קשת 12) , שנכתבה בהשראת הפרשה, המסר הוא דומה. במרכז העלילה עומדים אנשי יחידת הבילוש של משטרת נהריה, שיוצאים למלחמה בפשע. הם מתכוננים להוציא לפועל תכנית שיכולה להפיל את ארגון הפשע בהנהגתו של מאור עזרא, או להפיל את עצמם. אמנם עדיין מוקדם מדי לדעת לאן הסיפור העלילתי יתפתח, אבל בפרשה האמיתית, בלישה כבר יודע את סוף הסיפור. "לא סתם הם הגיעו לקבל את ההחלטה שהם קיבלו", הוא מסביר, "הרי במה שהשוטרים עשו הם הרסו את החיים שלהם. כל הקריירה נהרסה, הם נכנסו לכלא, כסף הלך להם לעורכי דין. הם איבדו את החיים שלהם בקטע הזה".

השוטרים (צילום: מתוך: "השוטרים", קשת12)
"אי אפשר להמשיך ככה ואי אפשר לסמוך על המשטרה". מאור עזרא בדרמת "השוטרים" | צילום: מתוך: "השוטרים", קשת12

"יניב מתקשר לקצין העיקוב ואומר לו 'תגיד לי, איפה אתם? עכשיו ניסו לחסל את אלדד חדד'. מה אומר לו קצין העיקוב? 'תשמע שכחתי להגיד לך, אבל הייתה לנו פעילות בעיר אחרת אז הלכנו'. זה שבר אותם"

במשפט שנערך בשנת 2009, הורשעו ארבעת השוטרים בעברות של היזק בחומר נפיץ, עבירות נשק מרמה ובהפרת אמונים. "רוב המטענים היו מורכבים מאמצעים פירוטכניים של זיקוקי דינור, אבל היה טיפה של חומר נפץ ועל זה נפלו השוטרים הנוקמים במשפט עצמו", בלישה מפרט, "הם הניחו שני מטענים. אחד מתחת לאדן החלון של בית ששייך למיכאל מור, ומטען אחד מתחת לרכב ששייך למיכאל מור. המטען מתחת לאדן החלון התפוצץ, אף אחד לא נפגע, נזק מועט אבל זה עשה בום גדול וכולם יצאו החוצה. הם חיפשו אם יש עוד ומצאו את המטען מתחת לרכב. אז למי מתקשרים העבריינים? למשטרה. באה משטרה, מנטרלת את המטען וזה היה נושא נורא חשוב במשפט".

למה?
"כי 'השוטרים הנוקמים' אמרו 'חבר'ה, לא הייתה לנו כוונה לפגוע במיכאל מור, רצינו להעביר מסר, והראייה הכי חשובה לכך שהמטען מתחת לרכב, כוון לשעה ארבע וחצי בהנחה שאף אחד לא יהיה בו. אם הם היו רוצים להרים את מיכאל מור, היו שמים מטען וברגע שפותחים את הדלת היה מתרומם. לא הייתה להם כוונה לפגוע בו. הייתה להם כוונה להעביר מסר 'תפוס מרחק מאיתנו'. חבל שבית המשפט לא קיבל את זה".

בסיום הפרשה, בית המשפט דרש להקים ועדת חקירה פנימית לעניין הזה.
"נכון, השוטרים טענו שהמשטרה לא הגנה עליהם, אז בית המשפט העליון החליט שתוקם ועדה בראשות הסמפכ"ל, שתחקור ותציג דו"ח – מה המשטרה עשתה כדי להגן על השוטרים? יום אחד, אחות של אחד השוטרים, שכבר ישבו בכלא, אומרת לי שהם מבקשים שאבוא לבקר אותם. באתי בתור אזרח, ואני רואה את החבר'ה עם סרבלים כתומים, זה צבט את הלב. הם ביקשו ממני שני דברים. דבר ראשון לראות אם אני מכיר את נציג המודיעין בוועדה, ודבר שני אם נכונה השמועה שהולכים לטייח את המסקנות של הוועדה. יצאתי החוצה, עשיתי טלפון שניים וקצין המודיעין של הוועדה הסכים להיפגש איתי. באתי אליו באיזה סיפור בהפוכה, אמרתי לו 'תקשיב, התקשורת עומדת לעשות כתבה, הולכים לרדת עליך שם אז אם אתה רוצה להציל את העור שלך בוא תספר את האמת'. הוא אכל את זה".

מדהים שאתם עושים תרגילים אחד לשני.
"אבל הוא הסכים לפתוח את הפה. באחד הדיונים האחרונים בוועדה הוא אמר בפני כל הפורום: 'המשטרה בגדול הפקירה את השוטרים, כמעט לא עשו שום דבר כדי להגן עליהם חוץ מלחצן מצוקה מסכן'. כולם בוועדה הסתכלו עליו ואמרו שזה פוגע בתדמית המשטרה. כלומר, לא משנה ששוטרים נרקבים בכלא, זה יפגע בתדמית המשטרה. בסופו של דבר, לא רוצה להגיד שזה היה דו"ח שקרי אבל הוא בכלל לא שיקף שהשוטרים הופקרו על ידי המשטרה".