פרשת "השוטרים הנוקמים" הסעירה את המדינה במהלך שנות ה-2000, כאשר שוטרים בתחנת נהריה לקחו את החוק לידיים והניחו מטענים בביתו וברכבו של ראש ארגון הפשיעה, מיכאל מור. היום, השיח הציבורי סביב הפרשה שב לכותרות לאחר עליית דרמת "השוטרים" (הערב אחרי החדשות, קשת 12), שנכתבה בהשראת האירועים האמיתיים שקרו בעיר הצפונית. "אני ביקרתי בבית של אחד מהשוטרים לאחר שרימון רסס מרסס את סלון הבית ונועד כל כולו לבצע הרג בבני הבית", סיפר ניצב בדימוס יעקב בורבסקי, לשעבר מפקד המחוז הצפוני ומי שהעיד במשפטם של השוטרים, "אני לא שופט את הראייה הסובייקטיבית של אותו שוטר, אם היא נכונה או לא נכונה, אבל להבין מה מניע אותו - בוודאי שכן".

עוד מבהיר בורבסקי כי יש לו ביקורת קשה כלפי התנהלות המשטרה באותה תקופה, ומתייחס גם כן לנקודת המגע בין שוטרים לעבריינים כיום. "המתח הזה בין משפחות פשע לבין שוטרים, לפני המשפט ובמהלך המשפט, קיים כל הזמן. האיום הזה הוא איום מתמיד, זה פרסונלי. זאת תופעה ארצית, צריך להניח שארגוני פשע הולכים לכסף, במקום שיש כסף - מתקיימות התופעות האלה. גם היום, לא לפני 20 שנה ולא לפני חמש דקות, ברגע זה משפחות פשע שולטות כמעט בכל מכרז של המדינה. בדיוק מה שקורה כעת, זה מה שהיה לפני 20 שנה".

מתוך הסרט השוטרים הנוקמים (צילום: טל שחר מתוך הסרט "השוטרים הנוקמים")
מתוך סרט הדוקו "השוטרים הנוקמים" | צילום: טל שחר מתוך הסרט "השוטרים הנוקמים"

>>  לכל הפרקים של פודקאסט "השוטרים" לחצו כאן

גם דנה סנדר, בעליה של חברת "ארנו-קפיטל", פתרונות מימון למיזמי נדל"ן בישראל, התייחסה לחדירתם של ארגוני הפשיעה ללב המכרזים. "זאת תופעה עולמית. כשאתה מסתכל על קבלנים ויזמים, לפעמים המחזורים שמתגלגלים שם והיכולת לסחרר כספים שהם נעלמים מן העין, מסתכמים במיליונים, עשרות מיליונים ולפעמים גם מאות מיליונים. לצערי הרב אנחנו פוגשים הרבה פעמים יזמים שצריכים מימון לפרויקטים שלהם, ולא פעם נתקלתי באנשים שנחתו אצלי במשרד בטענה שיש להם אחיזה בפרויקט שאתה לא רואה את זה בשום מקום, ואתה מגלה את זה בדרכים לא נעימות".

למרות הדברים, סנדר הסתייגה בטענה שלא בכל הפרויקטים נתקלים בתופעה הזו, אבל כשמדובר במכבסה של כספים, ארגוני הפשיעה לוטשים בה עיניים. גם בורבסקי התייחס לתופעה הגדלה, וטען: "ישראל היום יותר מושחתת מבעבר. הפער בין השחיתות השלטונית לפשע המאורגן הולך ומצטמצם, אם שואלים מי נותן היום משקל גבוה יותר לשחיתות, אז ברור שהפשע המאורגן. מדובר פה במכרזים. צריך להניח שבכל מקום שיש כסף, ארגוני הפשע מגיעים לשם. פעם היינו רגילים שמשפחות פשע עוסקות בזנות ובסמים - זה נגמר. משפחות פשע מתקיימות כמו כל ארגון כלכלי".