תופעת סמי הפיצוציות שהתחילה ב"חגיגת" ואחרים, מבוססת היום ברובה על "נייס גאי". התערובת שמוברחת לישראל מדרום אמריקה באמצעות בלדרים, במכולות דרך הים ולעיתים ביאכטות, מכילה בתוכה אצטון, אקונומיקה, חומרי הדברה, K-400, K-300, רעל עכברים ומשחות שיניים. חומרים שאף אחד לא היה בוחר מרצונו החופשי להכניס לגוף שלו.

"ההשפעה של סם ה'נייס גאי' על גוף המשתמש כשמרססים עליו כאלה חומרים היא בעוצמה של פי 40 ו-50 משימוש בחשיש ואפילו מהרואין, קוקאין וקריסטל מת'. לרוב המשתמשים אינם יודעים על החומרים המסוכנים האלה", טוען קצין מודיעין ובילוש במשטרה. "אנשים התאבדו מהשימוש בחומר הזה או מתו מההזרקה שלו. אחרים אושפזו בבתי חולים פסיכיאטריים ואלפים התמכרו ומתקשים להיגמל. זה הסם הכי זול, הכי נגיש והכי קטלני בישראל".

בפרק הבכורה של "כחולים" שישודר הערב ב-21:00 בקשת (ערוץ 2), חושפים הבלשים מאיה שניטמן ודרור יחבאס, מעבדה לייצור "נייס גאי". בתוך שקים גדולים, מחזיקים הסוחרים כמויות אדירות של הסם ולצידו חומרי הריסוס הקטלניים שמפוזרים עליו לפני האריזה. עם הבקבוקים שנלכדו במצלמות אי אפשר להתווכח. גלון של אקונומיקה מונח לצד תרסיס ג'וקים ואצטון ולידם מיכל ריסוס שמאפשר את ההתזה של התערובת.

זול יותר, זמין יותר, רעיל יותר

איך הפך הסם הזה בשנים האחרונות למבוקש ביותר בישראל? התשובה פשוטה. הקמת גדר הגבול עם מצרים גרמה לירידה דרסטית מאוד בהיקף הברחות החשיש והמריחואנה מסיני לישראל והסוחרים נאלצו לאלתר פתרונות מהירים להצפת שוק הסמים מחדש כדי לגרוף רווחים. עשרות סוחרים הקימו מעבדות הידרו לגידול מריחואנה, אחרים עברו לסם הזול והרווחי יותר "נייס גאי".

ראשי רשתות שמתעסקים בסם הקטלני הזה מחביאים אותו במקלטים, בהאנגרים, באזורי תעשייה ובמחסנים במושבים. טרם אריזתו הסוחרים וחברי הרשתות מרססים אותו בחומרים כימיים כולל חומרי הדברה כדי להגביר את עוצמת השימוש בו ולגרום למשתמש להתמכר ולרכוש אותו שוב ושוב. אחרי הטיפול הכימי, הסם נארז בשקיות של כ-50 גרם ומחירו נע בין 50 ל-100 שקל לשקית. המחיר הזול והזמינות הפכה אותו לנפוץ בקרב סטודנטים, חיילים, תלמידי תיכון, ומכורים להרואין שעברו אליו בגלל מחירו ורובם החלו להזריק אותו.

בשלוש השנים האחרונות המשטרה תפסה למעלה משבעה טונות של "נייס גאי", מתוכם ארבעה במקלט ציבורי אחד בבאר שבע. "מי שנכנס לנייס גיא לא יוצא ממנו. אתה מכור עד המוות", אומר בכאב נ', תושב דרום הארץ, משתמש כבד של הסם. "כואב לי לראות ילדים משתמשים בזבל הזה. הם לא מבינים שהדרך למוות קצרה מאוד".

פרק הבכורה של "כחולים" ישודר הערב ב-21:00 בקשת, ערוץ 2