צביקה הדר צילום רונן אקרמן (2) (צילום: רונן אקרמן)
לקחתי את עצמי בידיים. צביקה הדר | צילום: רונן אקרמן

זה קרה לפני קצת פחות משנה: צביקה הדר מצא את עצמו שוכב על רצפת קופת חולים אחרי בדיקת מאמץ, כשהוא מחוסר הכרה וקרדיולוגית מעסה את ליבו שסרב להמשיך לפעום באותו קצב. בתוך זמן קצר הוא עבר שני אירועים לבביים חמורים, בזה אחר זה, ובילה ימים ארוכים בטיפול נמרץ ובמחלקות קרדיולוגיות.

מי שריחף באזור הזה, שבין חיים למוות, וחזר כדי לספר, יעיד ברוב המקרים על החלטות ושינויים מרחיקי לכת בעקבות החוויה המפוקפקת. רבים מחליטים להאט את הקצב, לעשות את הדברים אחרת, לאמץ דרך חיים חדשה – להתמודד עם המציאות שנכפתה עליהם. אצל הדר, ההתמודדות עם המאורע הפכה  למופע סטנד אפ חדש, שבמסגרתו הוא עומד לבד על הבמה לראשונה מאז ימיו המתולתלים של ז'וז'ו חלסטרה.

"זה מופע שנולד בחדרי טיפול נמרץ", הוא מסביר, "אני בודק עם הקהל, ובעיקר עם עצמי, מה לעזאזל גורם לגבר יחסית צעיר לקבל אירוע לב כל כך טראומתי. הלחץ? העבודה? הגירושים? הילדים? האוכל שאכלתי כל החיים? הילדות בבאר שבע? יש 1,001 שאלות, ואת התשובות אני בוחן על הבמה, במעין שיחה שאני מנהל עם הקהל ועם עצמי. בז'וז'ו חלסטרה לבשתי פאה והייתי דמות. עכשיו זה אני, בלי כלום, שמספר על מה שקרה לי מזווית אישית".

אל דאגה, הדר, 47, לא הפך לגורו מואר וטבעוני של סגנון חיים אלטרנטיבי. "אני חולה על אנשים שאומרים 'עכשיו אני אחיה אחרת, כאילו כל יום זה היום האחרון'", הוא מגחך, "אבל זה לא נכון. במציאות יש שגרה, יש חיים ויש חלומות, וחלק מהחיים פחות נוצצים. אני מספר את נקודת המבט שלי על כל מה שקרה שם – מה הרגשתי, מה עבר עליי, איך מסתכלים עליי. אחרי שנים שאני מככב בכל מקום, אנשים מסתכלים עליי כאילו אני איזה ראש ממשלה, וזה נורא מוזר. אני מרגיש רגיל, כולה עובד בטלוויזיה, ופתאום אנשים שאני לא מכיר באים אליי ושואלים אם ראיתי אור לבן או לא ראיתי אור. בזה אני עוסק במופע הזה. זו הדרך היחידה שאני מכיר, אין לי דרך אחרת".

למרות הגיחוך שמסתתר בדבריו, עשרת הקילוגרמים שהשיל ממשקלו בהחלט מעידים על השינוי המקיף שערך בסגנון החיים. "דוגמני התחתונים נורא בלחץ עכשיו", הוא מעיר בציניות, "אנשים מתייחסים אלי כאילו עוד שנייה אני הדוגמן של פיקס. זה כל כך מוגזם. אתם לוקחים תמונה שהייתי דביבון בר, ותמונה שבה אני נראה אנורקסית, וכותבים שרזיתי 67 קילו. הורדתי 10 קילו בסך הכל, וישר כתבו שעברתי לקינואה בלבד. אבל האמת היא איפשהו באמצע".

איפה?
"אי אפשר להתעלם ממה שעברתי. שיניתי תפריט ולקחתי את עצמי בידיים, זה קשה, אבל זה אפשרי. אני עדיין מעשן מדי פעם, דופק איזה משהו שומני קטן, אבל בגדול אני ממש שומר".

כל זה לא אומר שהדר הוריד קצב: במקביל למופע הסטנד אפ החדש, הוא עמל גם על סיטקום פרי עטו, שבו גם ישחק בתפקיד הראשי; הוא הפרזנטור של קופת חולים מאוחדת, בעיקר בזכות האירוע והשינוי שעבר באורח החיים; הוא חוזר לככב בעונה השנייה של סדרת הדרמה "בלו נטלי", והוא עוד רגע חוזר לפריים טיים בעמדת השיפוט של  "הכוכב הבא". איש עסוק.

אירוע השקה הכוכב הבא, 2013 (צילום: צ'ינו פפראצי)
בגדול אני ממש שומר. הדר | צילום: צ'ינו פפראצי

במקביל לקריירה, הוא מטפח ביחד עם בת הזוג ליאת גנון, מנהלת חשבונות בטדי הפקות, משפחה בת שבעה ילדים – שלושה שלו, שניים שלה, ושני ילדים משותפים (בן שנתיים ותשעה חודשים, ובת שנה ותשעה חודשים). "למזלי התברכתי בפרופורציות טובות כל חיי", הוא אומר, "אבל לפעמים הפער בין הפרסונה לבין החיים האמיתיים נראה לי כמו עלילה של טלנובלה. שמרתי יותר מדי בבטן עד היום. זה נכון גם לגבי מזון, וגם לגבי חששות ולחצים".

אז אתה עדיין חי חיים לחוצים.
"אין דבר כזה חיים רגועים, אבל הכל עניין של בחירות. החלום שלי היה משפחה גדולה, וחלמתי לעשות את מה שאני עושה, ובחרתי להיות שופט, ובחרתי לחזור לבמה בסטנדאפ, ואני במקום שאני מרגיש שאני יכול לעשות זה ולהרגיש בנוח, זה חלק מהתהליכים שאני עובר".

"עכשיו אני בלחץ אם המסך ייפתח"

ליום צילומי הפרומו לתכנית "הכוכב הבא" הדר מגיע בדיוק בזמן, מתוקתק להפליא ובמצב רוח מעורר קנאה. בעונה הנוכחית ילבש את גלימת השופט ויתיישב לצד אייל גולן, ריטה ורני רהב. ההחלטה להפוך לשופט נולדה תוך כדי תנועה, הוא מעיד. "אמרתי לעצמי, שכל דבר שנעשה ייראה 'מור אוף דה סיים' אם אנחה אותו – גם אם אטיס את כסאות השופטים לשמיים. אז רצינו לבדוק זווית ראייה אחרת. עשיתי טסט עם ריטה, ופתאום ראיתי משהו חדש וזה הדליק אותי. כשרני ואייל הצטרפו נהיה פה משהו שאנחנו נורא נהנים ממנו".

עם זאת, מינויו לשופט הוא לא משהו שהדר מרגיש איתו לגמרי בנוח: "אייל גולן הוא זמר מצוין, ריטה מדהימה, הם זמרים גדולים, אבל הקונספט שלנו דרש גם משהו אחר, לא רק שירה. אני חושב שאני יושב על הצד ההפקתי, אני יודע מה ההפקה מחפשת, אני מבין מה זה ליהוק, למי יש אופי ומי יכול להצליח. זה מה שאני מביא לשולחן השופטים. גם רני רהב לא מבין חצי דבר במוזיקה, אבל הוא מבין בשיווק. הוא יודע לראות זמר שהוא אולי בינוני, אבל אפשר לשווק אותו".

אתה חושב שהיום אתה יודע לזהות כוכב?
"בסופו של דבר, מדובר בטעם אישי. יש משהו ברגע שאתה רואה את הבן אדם, שקשה לנו להגדיר. היום כולם שרים יפה. אנחנו חיים במדינה שבה 80 אחוז מאזרחיה הם זמרים. והרבה פעמים דווקא בשלב של האודישנים יכולים להגיע עשרה זמרים, שכולם שרים יפה באותה מידה, ורק אחד מהם יכול להעיף לך פתאום את הסכך, בזמן שכל היתר אפילו לא יכולים להיות קישוט לסוכה".

איזה אודישן הכי העיף לך את הסכך?
"אני לא אשכח את האודישן הראשון של נינט, שהיא באה לבושה במדים עם הלשון בחוץ כי היא הגיעה ברגע האחרון, ואני לא אשכח את האודישן של סקעת, ואני לא אשכח את האודישן של התאומים מקרית גת ששרו לאמא שלהם 'עוף עם צ'יפס', ואני לא אשכח את האודישן של חגית יאסו שבאה בלילה ברגע האחרון כי היא לא רצתה. ומה שמשותף לכולם הוא הרגע הזה שאתה מרגיש ששערות ידיך סומרות ואתה עובר איזשהו סוג של ריגוש. זמר טוב כל פעם שר את הדבר הזה מהתחלה".

מה זה אומר מבחינתך לעבור להיות שופט?
"מצד אחד זה מאוד הדליק אותי, מצד שני זה חשש מאוד גדול. בעיקר המקום הזה שאני הולך לאכזב אנשים. תמיד הייתי האיש שאומר: 'לא נורא, לא נורא', אבל עכשיו אני פתאום אהיה נגד, ויש לי כוח והשפעה. אמרתי לעצמי שאני נכנס פה לפינה אבל נתתי לעצמי אישור כי זה נראה לי מאוד מעניין. אנשים קיבלו אותי בתור מי שנמצא בצד המחבק. אני חושב שיש פה פתח לזווית אחרת בהיכרות ביני לבין הקהל, ולבין המתמודדים".

אתה חושב שיהיו לך חילוקי דעות עם שופט מסוים?
"מהימים שכבר בילינו ביחד התשובה היא חד משמעית כן. בדיוק כמו שכל אחד בא ממקום אחר, הראייה שלי היא ראייה טלוויזיונית, ראייה שמכניסה זווית שהיא לא רק 'הוא שר טוב, אז בואו ניתן לו צ'אנס', אלא הרבה מעבר".

מה אתה יכול להגיד על השופטים החדשים?
"אין פה התנצחות של 'אני יותר מגניב', ו'אני אביא אותו לגמר'. אין מצב שהשופט יהיה גיבור הפורמט. שמים את האגו בצד, נותנים את ההכנה למתמודד שיוכל לבוא לקהל, והקהל הוא זה שמחליט. אצל אייל רואים את הקילומטרז' הטלוויזיוני הגדול שלו. יש לו טעם, הוא מאוד חד משמעי, וזה הפתיע אותי. ריטה היא גם שלושת רבעי מורה לפיתוח קול, וכשמישהו שר, אתה רואה את ריטה כאילו שרה איתו. רני הורס אותי. הבן אדם הוא היחצ"ן של מדינת ישראל. הוא הולך להיות הפתעה מטורפת כי אנשים לא מכירים את רני, אנשים לא יודעים כמה הוא מצחיק וכמה הוא פטריוט, לפעמים ברמות שאני אומר: 'חלאס, די רני, יש פה בן אדם והוא לא מייצג מדינה'".

במהלך שנות שידורה, עברה "כוכב נולד" לא מעט שינויים וריענוני פורמט. שופטים באו והלכו, שלבים התווספו ונעלמו, אבל המשחק נשאר זהה. עכשיו כל הפורמט משתנה. "הכוכב הבא", שתעטר את לוח השידורים של עונת הטלוויזיה הקרובה, היא לא רק תוכנית שזכתה לשם חדש, עם שופטים חדשים ומנחה חדש. האודישנים ייערכו בשידור חי באולפן, והקהל יבחר בשידור חי אם המתמודד ימשיך לשלב הבא או לא. "כל השנים הקהל התרגל שמביאים לו מתמודדים לאודישנים והשופטים בוחרים אותם", מסביר הדר, "הקהל עצמו מתחיל לבחור רק בחצי השני של העונה, בהצבעות. בתוכנית החדשה אתה בעצם עומד לאודישן מול כל המדינה. כולם ביחד הופכים להיות השופטים, שמחליטים באותו רגע, בשידור חי, אם אתה עולה או לא. במידה שהמסך נפתח – עברת אוטומטית. זה דבר חדש, אין דברים כאלה בעולם. זה גם מאוד מורכב טכנית, ובתור מפיק זה גורם ללבלב שלי לפרכס, אבל אנחנו מאוד אוהבים אתגרים".

נשמע מלחיץ.
"לגמרי. תחשבי שעד היום כל השלב של האודישנים היה ערוך, היינו יכולים להוציא את המשפטים הכי טובים של השופטים, את הביצועים הכי טובים של הזמר, היינו יכולים להראות את הרגע שבו ההורים מתרגשים. הייתה לך אפשרות לשלוט בהרבה מאוד דברים טכניים, שעכשיו הם ממש על הקשקש, כי אתה עושה אותם בעצם בשידור חי. עכשיו אני בלחץ אם המסך ייפתח ומה יקרה טכנית, ושמיטלמן ייכנס עם המוזיקה, כי ברגע שהמסך נפתח כל התזמורת מצטרפת לביצוע וזה הופך להיות ביצוע מטורף. אני כל הזמן במלח מים מלח מים. אבל זה מה שכיף, זה גם אתגר טכנולוגי מגניב".

מי שייאלץ לנווט בתוך הפורמט החדש והמורכב הזה לא יהיה הדר, אלא המנחה החדש שנבחר אחרי חיפושים ארוכים– אסי עזר. "כבר שנים שאסי מסומן בתור אחד האנשים הכי מוכשרים בתעשייה", מפרגן הדר, "להגדיר מה הופך מנחה טוב לכזה זה מאוד קשה. יש המון אנשים מוכשרים שלא יכולים להנחות ולהחזיק תוכנית. אסי הוא בדיוק כזה. כולם אומרים 'נעליים גדולות, נעליים גדולות'. זה נורא מחמיא לי, אבל אסי הולך לקחת את זה אליו. כולנו באים עם משהו חדש".

יום האודישנים הגדול נבחרת השופטים של הכוכב הבא (צילום: רונן אקרמן)
הקאסט של הכוכב הבא. זה פורמט שונה לגמרי | צילום: רונן אקרמן

יש לך עצות בשבילו?
"הדבר היחיד שאני יכול להגיד לאסי זה להיאחז בדברים שהוא גם ככה מעולה בהם, והוא לא צריך אותי בשביל זה. אני חושב שהגיע הזמן שהוא באמת יפרח, ואנחנו ניתן לו בסיס מעולה, אדנית רחבה ופריחה מטורפת".

"לא בא לי טוב לעזוב, בא לי להמשיך כאן"

עם שלל פרויקטים בקנה, נראה שלהדר אין שום עניין להאט את הקצב. "זו העבודה שלי", הוא מבהיר, "זה מקצוע כזה שאני עוסק בתחביב שלי, אני מתפרנס ממנו. אני נמצא עכשיו ליד ריטה ואייל גולן ואנחנו מדברים על מוזיקה. אמנם אנחנו כאן מהבוקר עד הלילה, אבל נהנים מכל רגע. זו ברכה שאין כמוה, למה להאט את הקצב? להפך, אם לא הייתה עבודה זה היה נורא ואיום, נורא מבאס. אבל ככה, טפו- חמסה, תענוג".

אתה גם חוזר לתפקיד בבלו נטלי. שינוי דרמטי מההתעסקות במוזיקה.
"בלו נטלי זו אחת הסדרות האהובות עליי. פתאום בכל האטרף של 'כוכב' יצאתי לחודש צילומים למרגלות ים המלח, אתה והנופים, ופתאום עלילה אחרת. זו סדרה אותנטית שהביאה אמת מאוד חזקה בדלת האחורית ואני גאה בה. העונה השנייה מצולמת ברמה של פיצ'ר, ומאוד נהניתי מהעשייה שלה". 

ואיזה מקום יש לשבעה ילדים עם כל העבודה הזאת?
"זה כמו כל עבודה, יש תקופות שאתה נמצא יותר בבית ופחות. גם הילדים שלי, גם המשפחה שלי, גם אשתי – זה מה שהם מכירים, וזה בסדר. עכשיו היינו בשבוע חופש כל המשפחה, יש גם סופי שבוע, מוצאים את הזמן. הילדים שלי מגיל שנה וחצי, עד גיל 20. חמישה ביולוגיים ועוד שניים של אשתי שאני אוהב אותם כמו את הילדים שלי. יש אצלנו שפע של ילדים מוצלחים חמסה עליהם. הם נולדו לדבר הזה. אם נלך להצגות חנוכה הם יתפלאו אם לא נגיד שלום לחברים שלי מאחורי הקלעים. 

ואיך המשפחה התמודדה עם האירועים הבריאותיים שלך?
"איך היא התמודדה? בגבורה. כמו שכל משפחה מתמודדת עם דבר כזה. מן הסתם הם נלחצו, זה לא פשוט. זה אירוע קשה ותקשורתית לא חסכו עליי. דווקא בדיעבד בגלל כל העניין התקשורתי, איכשהו זה התרכך ואמרתי להם עזבו אתכם זה רק תקשורת, הכל בסדר". 

פסטיגל 2011 צביקה הדר ואשתו (צילום: אלעד דיין)
עם האישה. רוצה שייצג את ישראל באכילת סלט | צילום: אלעד דיין

לחצו עליך לשנות הרגלים?
"אשתי זה לא דוגמה, היא שמונה שעות כל יום בחדר כושר ואין לה זמן לשום דבר אחר מעבר לזה. לא סתם מרגול אומרת שלאשתי קוראים לאתי סלטי, וככה גם קוראים לה בחבר'ה. אם זה היה תלוי בה, אז ברור שהייתי אצן מתחרה באולימפיאדה ומייצג את ישראל באכילת סלט וריצה למרחקים ארוכים". 

עד כמה אתה הושפעת מהאירועים האלה?
"זה עשה משהו, עובדה שלקחתי את עצמי בידיים והתחלתי משטר תזונתי. מה לעשות, יש לי משפחה וילדים ויש לי עוד הרבה דברים לדאוג להם, לא בא לי טוב לעזוב, בא לי להמשיך כאן. אבל זה באמת ככה, אין מה לעשות יש עניין גנטי. זה לא שאני משבית את החיים וחי באימה ופחד והולך כל יומיים לרופא. יאללה, הלאה. הסקנו מסקנות, הבנו מה קורה. אני נותן גז". 

שידור חי של מסיבת העיתונאים שבה יוצג הפורמט החדש של ה"כוכב הבא" - יום א' הקרוב, 09:00, ב-mako  

>> לכל כתבות המגזין