בגן השילוב במרכז שלוה בירושלים, נעם יומטוביאן בן ה-26 עובד כבר שלוש שנים. העובדה שיש לו תסמונת דאון ממש לא מונעת ממנו לעבוד כסייע בגן שמחנך ילדים עם התפתחות נורמטיבית לצד ילדים עם מוגבלויות. בגן, נעם מעביר פעילויות הקשורות בגינון טיפולי, מסייע במשימות הגן השונות ומהווה דוגמה לשילוב אדם עם מוגבלות בתעסוקה באופן מותאם.

"אני כל כך אוהב וגאה בגן, זאת זכות בשבילי", מספר נעם בהתרגשות על מקום העבודה שעושה אותו מאושר, "הוא גורם לילדים לקבל יותר את השונה בצורה חיובית ומחבקת – מבחינתי זו סגירת מעגל".

על הגן השילוב המיוחד הזה אחראי ארגון שלוה שהוקם על ידי קלמן ומלכי סמואלס, שבנם יוסי הפך לחירש, עיוור ונכה בעקבות חיסון פגום. כיום, הארגון שפעל בתחילת דרכו מדירה שכורה בירושלים, מפעיל את המרכז הלאומי של שלוה, שנחשב למתקדם ביותר בישראל עבור אנשים עם מוגבלות.

גן הילדים המשולב של שלוה (צילום: עמית גירון)
צילום: עמית גירון

איך זה בעצם עובד? הגנים מיועדים לילדים בגילאי 4-6 ומנוהלים על ידי גננות, סייעות, אנשים עם מוגבלויות וצוות פרא –רפואי, המעניקים טיפול אישי וקבוצתי. 13 אלף שעות מוענקות לילדים עם מוגבלויות, אשר כוללות הוראה פרטנית, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, קילנאות תקשורת, טיפולים רגשיים ועוד, כאשר הדגש הוא על השילוב.

במרכז שלוה ניתן למצוא גם אולמות ספורט וכנסים, מכרזי הכשרה ותעסוקה, בריכות טיפוליות ובשבוע האחרון אף עלתה ב- makoTV סדרה חדשה "גיבורים - מהדורה מוגבלת", שהופקה בשיתוף ארגון שלוה. הסדרה מצטרפת למסע בדרך לשיוויון זכויות ומוקדשת לכל מי שאי פעם הרגיש שמגדירים אותו בגלל מוגבלות, נטייה מינית או מגדר. כאשר בקאסט השחקנים המפואר ניתן למצוא שחקנים מוכשרים עם מוגבלות.

>>לצפייה בסדרה הקומית "גיבורים - מהדורה מוגבלת"

מרכז שלוה (צילום: עמית גירון)
צילום: עמית גירון

"בשילוב יש עוצמה וכוח – ובעוד שבכל הארץ המגמה היא להפריד בין ילדים עם מוגבלויות לילדים ללא מוגבלויות אנחנו מתעקשים על השילוב והפעילות המשותפת נושאת פרי", מסבירים בארגון שלוה את המטרה החשובה שעומדת לנגד עיניהם, "בזכות השילוב ישנה סובלנות גדולה בכך הנוגע לקבל האחר, ישנה התקדמות תפקודית מבחינת הילדים עם המוגבלות ולמעשה כל הצדדים מרוויחים".