בעקבות המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד סביב סוגיית התקציב, לא נקבעה ישיבת ממשלה גם ליום ראשון הקרוב, כך פרסמה הבוקר (שישי) דפנה ליאל. האפשרות לבחירות חדשות, רביעיות במספר, נראית קרובה יותר ויותר, וגם יושב ראש העבודה עמיר פרץ נערך לכך.

"ארוץ עם כחול לבן", הודיע שר הכלכלה והתעשייה באולפן "עושים טוב בשישי", "אנחנו בהחלט מגבשים רשימה משותפת של כחול לבן והעבודה. אני מרגיש מאוד בנוח שמה עם כל האנשים שהיו בעבר בעבודה - אבי ניסנקורן, חילי טרופר, מיכאל ביטון ומירב כהן. תפיסת העולם זהה וגם האנשים מאוד מחוייבים".

פרץ בירך על הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות עליו הכריז ראש הממשלה: "פתחנו את היום עם הסכם שלום, זה בהחלט מעשה טוב. לא בכל יום יש לי הזדמנות לומר לראש הממשלה כל הכבוד על המהלך. לא הייתי בסוד העניינים, אבל דבר כזה צריך להתנהל בדיסקרטיות מירבית. התקיימו יחסים שקטים מאוד ועכשיו נוכל למנף את זה הרבה יותר, צריך להיכנס לעניין בכל דרך".

שר הכלכלה התייחס לאחוז האבטלה הגבוה ועל המהלכים שבהם הוא מציע לנקוט כדי להפחית את כמות המובטלים: "חודשים אני מטיף לכך שמדינת ישראל חייבת לאמץ את המודל הגרמני. בגרמניה מ-20% אבטלה ירדו בבת אחת ל-6%. המודל הוא פשוט: כל אדם שמקבל היום חל"ת או אפילו דמי אבטלה, המעסיק יכול לקרוא לו ולהעסיק אותו בחלקיות משרה והממשלה תממן את החלק הנוסף".

למה בישראל לא אימצו את המודל?
"יש עמדה של משרד האוצר שאני חושב שצריך להפסיק איתה. ההנחה של האוצר היא שהאזרחים ובעלי העסקים מחפשים טריקים כדי לנצל מצב כזה או אחר, מספיק עם זה. בעלי העסקים שמצהירים על כך שהייתה להם הפחתת הכנסה צריך להאמין להם ובסוף השנה אפשר לבדוק אותם".

אתה שר בממשלה, למה אתה לא גורם לזה לקרות?
"תפקידי להילחם על מה שאני מאמין בו, אבל זאת ממשלה פריטטית ואנחנו לא מקבלים את כל מבוקשנו. אנחנו מכניסים לפעולה תוכניות לעבודה, קיבלנו קרוב למיליארד ומאה מיליון שקלים כדי לעזור למעסיקים ולעצמאיים. 40 מיליון שקלים מתוכם מיועדים לאוכלוסיות מיוחדות שכל מעסיק שיגייס אותם לעבודה יקבל סבסוד של 30% מהשכר קרוב לשנה".