ספק אם הייתה סדרה שהצליחה לפרוט על האמוציות של הישראלים ולעסוק באומץ באחת הטראומות הכי גדולות שלנו כמו הסדרה "הנערים". הדרמה לוקחת אותנו בחזרה לאירועים המטלטלים של קיץ 2014, לפני צוק איתן, ועוקבת אחרי חקירת רצח הנער מוחמד אבו חדיר, שהתרחש מיד לאחר חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הישראליים גיל-עד מיכאל שער, יעקב נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל.

הסדרה הישראלית הצליחה לעורר דיון ציבורי סוער וגררה תגובות מעורבות שנעו בין אהדה גדולה לסדרה, שעומדת על 92% ביקורות חיוביות באתר הביקורות המוביל "Rotten Tomatoes", לבין טענות שמדובר בסדרה אנטי-ישראלית. במהלך מערכת הבחירות האחרונה בספטמבר, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את הסדרה בטענה שהיא תעמולה, ועודד את הציבור הישראלי להחרימה. חציו כוונו אל קשת 12 – שלא במקרה היתה זאת שבמהדורת החדשות שלה דיווחה על הטענות המאשימות אותו בשחיתות. 

מימין: תאופיק אבו ואיל, חגי לוי ויוסף סידר,יוצרי ה (צילום: NYT photos - Maria Baranova)
מימין: תאופיק אבו ואיל, חגי לוי ויוסף סידר,יוצרי הסדרה "הנערים" | צילום: NYT photos - Maria Baranova

"הנערים" נוצרה על ידי חגי לוי (זוכה גלובוס הזהב על "הרומן"), יוסף סידר (מועמדות לאוסקר על "בופור" ו"הערת שוליים") ותאופיק אבו ואיל (זכה בפרס הביקורות בפסטיבל קאן היוקרתי על הסרט "עטאש"). היא הופקה על ידי ענקית התוכן העולמית HBO, שאחראית בין השאר על יצירות מופת כמו "הסופרנוס", "אוז" ו"משחקי הכס", בשיתוף קשת 12 וחברת ההפקה מובי פלוס. 

זו הסדרה השנייה של הרשת האמריקאית בשפה זרה, ולאחרונה נבחרה על ידי הניו יורק טיימס לאחת מעשר הסדרות הבינלאומיות הטובות ביותר של 2019. "היוצרים הצליחו לתאר את האירועים שהובילו לרציחתו של אבו חדיר בצורה מפתיעה, שהיטיבה לחקור פחד, פנאטיות ואלימות", נכתב. 

שלומי אלקבץ (צילום: Jeff Kravitz_Filmmagic for HBO)
שלומי אלקבץ | צילום: Jeff Kravitz_Filmmagic for HBO

"זו יצירת אמנות מאתגרת הסובבת סביב הבעיה העיקשת של זהות" כתבה זוכת פרס פוליצר אמילי נוסבאום במאמר ביקורת שהתפרסם במגזין הניו יורקר בספטמבר האחרון. "היא מציגה את המאבק של כל אדם לשמור על ערכי הליבה שלו כשהעולם דורש אך ורק סולידריות המבוססת על קורבנוּת משותפת. הסדרה מפגינה אומץ יוצא דופן בכך שהיא מאפשרת לאי-נוחות מוסרית לשהות לא פתורה על המסך, ומצליחה לעורר רגשית מבלי להציע תקוות שווא – הישג נדיר אפילו בדרמות הטובות ביותר".

אז מה היה בסדרה הזו שהוציא כל כך הרבה אמוציות, איך דרמה שאורכה עשר שעות בלבד מצליחה להציף כל כך הרבה סוגיות חברתיות רגישות - הסכסוך הישראלי פלסטיני, המתיחות בין דתיים לחילוניים, ימין ושמאל, ומה כל זה אומר עלינו? 

על השאלות שעולות מתוך הדרמה המדוברת של השנה ועל התהליכים המשמעותיים שעוברים על החברה הישראלית בימינו, ידונו חוקרים, אנשי קולנוע ותקשורת, ביום עיון מיוחד שיתקיים הערב (חמישי, ה-2 בינואר) במכון ון ליר  (ז'בוטינסקי 43, ירושלים). בין האורחים: יוצרי הסדרה, חגי לוי ותאופיק אבו ואיל, פרופ' שי לביא, מנהל מכון ון ליר, אבי ניר מנכ"ל קשת , פרופ' אווה אילוז, חויתה דויטש והעיתונאים איריס לאעל  אלי ביתאן ונוספים. הכניסה חופשית.

הנערים HBO (צילום: מתוך "הנערים", באדיבות HBO)
צילום: מתוך "הנערים", באדיבות HBO