הישראלים מגיעים לריאליטי שמשגע את העולם: "הבוגדים", הריאליטי שהפך למדובר ביותר בעולם בשנה החולפת, ייצא לדרך בקרוב מאוד בערוץ 12 בהגשת אסי עזר ורותם סלע. במסגרת המשחק, 22 ישראלים יתכנסו בטירה אירופאית מפוארת ומכושפת, כשהמטרה שלהם תהיה להישאר אחרונים בתחרות ולקחת את כל הקופה.

אלא שזה לא הולך להיות פשוט. ביום הראשון אסי ורותם יבחרו כמה מהם לתפקיד סודי - הבוגדים, כשמשימתם תהיה להוציא בזה אחר זה, באמצעות שקרים ומניפולציות ומבלי שזהותם תתגלה, את שאר חבריהם לקבוצה אשר ייקראו הנאמנים. אם הנאמנים לא יעלו על זהות הבוגדים בזמן, הם יימצאו עצמם מחוץ לטירה ובלי הכסף הגדול.

"זה משחק כל כך קשה, שמשחק לך במוח בצורה כל כך קיצונית", מתארת רותם, "הוא מאוד מתאים לישראלים: לזהות מי מוציא אותך פראייר". אסי מוסיף: "אתה כל הזמן צריך להיות חשדן. אנחנו לא אוהבים שעובדים עלינו, זאת מהות המשחק".

אלא שתפקיד הבוגדים קשה ומורכב לא פחות מזה של הנאמנים. "להיות בוגד במשחק הזה, זו משימה לא פשוטה. מהבוקר עד הלילה, להסתיר מהחברים שלו שהוא בוגד. לשקר. לא כולם יכולים לעשות את זה. לפעמים אתה רואה קבוצה שלמה צולבת מישהו ומטיחה בו את זה שהוא בוגד, ואתה בלב יודע שהם בכלל הולכים על הבן אדם הלא נכון - שאחד האנשים שמחמם אותם עליו, הוא הבוגד".

רגע לפני שדלתות הטירה נפתחות, אלה הפרטים שחשוב שתדעו על "הבוגדים": ההצלחה הבינלאומית, הפרט שנשמר בסוד עד ליום הצילומים הראשון והפריט שהמשתתפים ייאלצו להיפרד ממנו בכניסה לטירה.

 1. פורמט "הבוגדים" נוצר בהולנד בשנת 2021 על ידי מפיק הטלוויזיה מארק פוס. ההצלחה הייתה מיידית ומאז הופקו, בקצב מסחרר, שש עונות הולנדיות: שלוש רגילות ושלוש מיני-עונות, שתיים מהן ספיישלים להאלווין.
 2. חוקי המשחק ב"הבוגדים" מזכירים את אלה של משחק החברה "המאפיה", המוכר גם בשמות ובגרסאות נוספות כמו "הרוצח" ו"העיירה".
 3. חובבי הגיימינג שביניכם אולי חשבו כי "הבוגדים" נוצרה בהשראת משחק המחשב הפופולרי "Among Us", אבל לא: פוס החל לעבוד על הפורמט שהמציא בשנת 2014, ארבע שנים לפני שיצא המשחק.
  "הבוגדים", מחזור א' (צילום: מתוך "הבוגדים", קשת 12)
  מי הבוגדים ומי הנאמנים? | צילום: מתוך "הבוגדים", קשת 12
 4. התוכנית נקראה בהתחלה "המורדים" ולא "הבוגדים" ותוכננה להצטלם על ספינה במקום בטירה. במקור, המתמודדים שהודחו מהמשחק היו אמורים לצעוד על קורה ולקפוץ מהספינה אל מי האוקיינוס הקרים.
 5. ל"הבוגדים" הופקו בשנתיים האחרונות 22 גרסאות מקומיות ברחבי העולם, בין היתר בארצות הברית, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה, המדינות הנורדיות, צרפת, יוון ופורטוגל. בקנדה יש שתי גרסאות שרצות בו זמנית: אחת בצרפתית והשנייה באנגלית, כמו גם בבלגיה: אחת בהולנדית והשנייה בצרפתית.
 6. מרבית העיבודים הבינלאומיים צולמו על אדמת אירופה, בטירות מרשימות הממוקמות בסקוטלנד, צרפת, הולנד, הונגריה, דנמרק, ספרד ועוד. לעומת זאת, יש מדינות שצילמו את התוכנית על אדמתן כמו קנדה, אוסטרליה וניו זילנד.
 7. הלוקיישן שבו נמצאת הטירה שאליה ייכנסו המתמודדים, נשמר בסוד עד ליום הצילומים הראשון. זאת, כדי להבטיח שלמשתתפים לא תהיה אפשרות לבקר במקום מבעוד מועד, להיערך מראש ולצבור ידע מוקדם.
 8. מהרגע שהמשחק מתחיל, למשתתפי "הבוגדים" אסור לשאת עימם מכשירים אלקטרוניים מכל סוג שהוא כגון טלפונים סלולריים, מחשבים ניידים או שעונים חכמים, זאת על מנת לבודד אותם מהעולם החיצון בזמן שהם נמצאים בטירה.
 9. "הבוגדים" הישראלית תהיה הגרסה הראשונה בעולם אותה יגישו צמד מנחים ולא מנחה אחד או אחת.
  "הבוגדים" (צילום: מתוך "הבוגדים", קשת 12)
  "לפעמים קבוצה שלמה צולבת מישהו ומטיחה בו שהוא בוגד, ובלב אתה יודע שהם הולכים על הבן אדם הלא נכון" | צילום: מתוך "הבוגדים", קשת 12
 10. בעונה הראשונה בגרסה האוסטרלית נשבר שיא משתתפים: 24. הכי מעט שחקנים שהשתתפו במשחק אחד: 12, באחת העונות ההולנדיות.
 11. בגרסה היוונית היו ארבעה מתמודדים ששמם הפרטי יורגוס בעונה אחת. שלושה מהם נבחרו לתפקיד הבוגדים.
 12. בלגיה הייתה הראשונה שהכניסה למשחק שני משתתפים שמכירים אחד את השני עוד מלפני, צמד אחים. בהמשך זה קרה גם במדינות נוספות כשזוגות ובני משפחה נכנסו לטירה, חלקם בחרו לשמור את הסוד הזה מפני חבריהם למשחק.
 13. בנורווגיה הגדילו לעשות והפיקו עונה שבה השתתפו זוגות בלבד. לטירה נכנסו שמונה זוגות בהם חברים טובים, קולגות, הורים וילדים וזוגות נשואים. עם זאת, כללי המשחק היו דומים לעונה רגילה וכולם שיחקו עצמאית.
 14. בעונות מסוימות שיחקו אנונימיים מול מפורסמים או מול בוגרי ריאליטי והיו עונות שלמות שכולן VIP. בעונה האמריקאית הראשונה השתתפו בין היתר סירי פילדס וסטפני להגרוסה קנדריק מ"הישרדות", ברנדי גלנוויל מ"עקרות בית אמיתיות: בוורלי הילס", קודי קלאפיורי ורייצ'ל ריילי מ"האח הגדול" וארי לוינדיק מ"הרווק".