ברוך בן יגאל, איש חינוך ששכל את בנו עמית בפעילות מבצעית בכפר יעבד שבצפון-מערב השומרון, התארח הבוקר (שישי) בתוכנית "כמעט שבת שלום" עם אביב כאכון וסיפר על התקופה הקשה מאז האובדן הטרגי. 

"אני אדם מאמין, אני מאמין בקוד ברוך הוא. הוא נתן לי אותו ושם אותו בפטל, 120 שנה צמצם ל-21 שנים. אני מדבר המון עם בורא עולם, סובבים אותי אנשים נפלאים. משפחה וחברים, אני מקבל תמיכה ממשרד הביטחון סיוע מאוד אישי וצמוד. עוטפים אותי הרבה אנשים אין לי סיכוי לעבור את כל הסיוט הזה לבד". 

כאכון סיפר לברוך כי התלבט רבות עם עורך התוכנית לגבי הראיון בגלל מידת הרגישות הנחוצה, ולכן החליטו השניים להפתיע את בן יגאל ולהזמין לאולפן את מרים פרץ, אשת חינוך גם היא, ששכלה את שני בניה, אוריאל ואלירז. כשנכנסה מרים לאולפן, השניים התרגשו עד מאוד, התחבקו ופרצו בבכי. איזה חיים. ראיתי את המחבל היום, מה אני עובר. גיהנום", אמר לה ברגע הפגישה. 

מרים פרץ מנחמת את ברוך בן יגאל (צילום: השיעור השבועי עם סיון רהב מאיר, קשת12)
מתוך "כמעט שבת שלום" עם אבי כאכון | צילום: השיעור השבועי עם סיון רהב מאיר, קשת12

"אתם יודעים חברים, של פי חוק אסור להתחבק", אמרה פרץ, "איך אפשר? תראה מה הקורונה לקחה מאיתנו. אנחנו זקוקים למגע אנושי, אנחנו זקוקים ליד הזאת, לנחמה, לאיזו מילה ודורשים מאיתנו להיפרד. אבל יש מצבים שאי אפשר. אני מצטערת, זו לא דוגמה אישית, שנינו מחנכים, שנינו עוסקים בחינוך, אבל אני רוצה שיבינו שיש רגעים שאי אפשר". 

"עכשיו יש משימה גדולה לברוך ולאמא של עמית והמשימה היא לקחת את הרוח של עמית ולדבוק בה", אמרה פרץ, "לקחת את הרוח של הבן שלו ולא לתת לה להיעלם. לקחת את הרוח ולהציף את הארץ, המדינה והנוער. כוח החיים הוא גדול יותר מכוח המוות. את עמית היקר, ברוך לא יוכל להחזיר לעולם. איך אמר דוד המלך? 'הילד איננו. האוכל להשיבו?", זה בלתי אפשרי. אנחנו הולכים לחיים ועכשיו לברוך יש בחירה, איזה חיים הוא רוצים לבחור". 

עמית בן יגאל לוחם צה"ל שנהרג ליד ג'נין (צילום: באדיבות המשפחה)
צילום: באדיבות המשפחה

בחודש שעבר צויין 50 שנה מאז נכתב "שיר לשלום" על ידי יענקל'ה רוטבליט, שביצעה מירי אלוני שנכחה באולפן. כשנשאלה עד מתי לדעתה תשכול האדמה את בניה ענתה: "עד מתי שהצוואה הזאת, שנמצאה מוכתמת בדם גופו של יצחק רבין בכיס בגדו, תקויים. כל גוף אורגני צריך מערכת הגנה, אנחנו צריכים צבא, אבל אנחנו מצווים, כמו שכתוב בתהילים פרק ל"ד, פסוק ט"ו: 'בקש שלום ורדפהו'. לא סתם תבקש את השלום, תעשה הכל כדי להשיג אותו". 

בתחילת יוני נתפס על ידי כוחות הביטחון נמזי אבו כבר (49), המחבל שהשליך את האבן שגרמה למותו של עמית, ובשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום. "אנחנו הולכים לתבוש עונש אחד למחבל והוא מאסר עולם", אמר אז ברוך, "הוא לקח לך את החיים ויימק בכלא".