מפעל הפיס הכריז היום (ב') על הזוכים בפרס לנדאו לשנת 2019. "פרס לנדאו נחשב לאחד מהפרסים היוקרתיים בתחומי המדע, המחקר, התרבות והאמנות", אמר רו"ח אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס, "מעבר לערכו הכספי הגבוה, הוא מהווה אות להערכה ,הכרה והוקרה למדענים, אנשי אקדמיה ותרבות על תרומתם והשפעתם למדע, המחקר ולחיי התרבות. אני מברך על בחירתם והצטרפותם לשורה מכובדת של אמנים, אנשי תרבות, מדענים וחוקרים מהשורה הראשונה בתחומם".

יגאל מירטנבאום (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

כשמונה זוכים וזוכות הצטרפו השנה לזוכים בשנים הקודמות. בתחום המדעי, ארבעת הזוכים שנבחרו הם פרופ' עמי איילון, על עבודתו בתחום חקר המזרח התיכון, פרופ' מאיר טייכמן, על מחקרו בנושאי ההתמכרויות, פרופ' רן נתן, על עבודתו בחקר האקולוגיה ופרופ' מיכל אירני, על מחקרה בתחום הבינה המלאכותית.

בתחומי האמנויות נבחרו מיכל אביעד, קולנוענית מובילה, יגאל אלכסנדר ליסנסקי, מבכירי מעצבי התפאורה בתיאטרון הישראלי, יגאל מירטנבאום, שזכה בפרס על תרומתו למוזיקה האלקטרונית וכן על פיתוח טכניקות שונות בתחום לימודי המוזיקה ואורי ניר, מאמני המיצב החשובים ביותר שפועלים בישראל.

פרופסור עמי איילון (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

"החשיבות של הפרס נובעת מעצם ההכרה וההוקרה", אמרה דולין מלניק, מנהלת אגף התרבות והאמנות של מפעל הפיס, "בכל שנה אנחנו משנים את הקטגוריות של הפרס במטרה להקיף כמה שיותר תחומים ולהגיע לכמה שיותר אישים שתרמו תרומה משמעותית לתחומי המדע, המחקר והאמנות. הפרסים שמפעל הפיס מעניק לאמנויות ומדעים ע"ש לנדאו הם דרך נוספת להכיר, להוקיר ולתמוך במצוינות, הן בתחומי האמנויות השונים והן בתחומי המדע".