אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופה מורכבת, מבלבלת ומלחיצה. החדשות שמשודרות מסביב לשעון והידיעות על התפשטות נגיף הקורונה בישראל שוטפות אותנו מכל עבר, אבל דווקא עכשיו חשוב להפסיק לרגע את ההתעדכנות השוטפת, לעצור ופשוט לצחוק. למזלנו, יש מי שהרים את הכפפה עבורנו וכתב בהתנדבות מלאה מופע סטנד אפ קורע שיגרום לכולנו לשכוח מהמציאות. אדיר מילר, הקומיקאי האהוב בישראל ויוצר "רמזור" ו"צומת מילר" יעלה הערב על הבמה (אחרי החדשות בקשת 12) למופע בלי קהל – אבל עם הרבה אהבה ותחושת שליחות.

"ישבתי בבית, ראיתי את החדשות ואת הרופאים שנלחמים כל כך והבנתי שזו שליחות. המילה הזאת שליחות בעבעה בי – והבנתי שאלוהים נתן לי את המתנה לשמח אנשים, ובמצבים כאלה, מצווה עליי עוד יותר לעשות את זה", אומר מילר. "אמרתי שאם אפשר לרומם את מצב הרוח של עם ישראל, אני אעשה כל מאמץ לעשות את זה".

במשך שלושה ימים ישב אדיר וכתב מופע סטנד אפ על הקורונה – כאמור, לא בדיוק הנושא הכי מצחיק שיש, אבל הרצון להצחיק אותנו דווקא בעת הזאת, הביא אותו לעשות זאת למרות כל הקשיים. "זה לא הנושא הכי מצחיק, אבל ניסיתי להוציא ממנו את המיטב. כל מה שהוביל אותי ועלה לי בראש בזמן הזה זה שאנשים ישבו אחרי החדשות המדכאות, המלחיצות והמפחידות, ופתאום אני אוציא להם את האוויר מהבלון, אני אתן להם הפוגה מהמצב ואתן להם לראות את הזוויות הקומיות בסיטואציה המטורפת שאנחנו נמצאים בה. ככל שראיתי וכתבתי, הבנתי כמה אנחנו מוצפים בזה, וכמה חשוב גם קצת לצחוק על זה", הוא מסביר. "זה נעשה באמת מתוך תחושת שליחות, בהתנדבות מלאה. כל מה שהיה לי בראש זה לעשות טוב לעם ישראל".

כאמור, מדובר במופע שונה לחלוטין ממופע סטנד אפ רגיל, מכיוון שמדובר במופע ללא קהל. לדברי אדיר, מדובר בעובדה מכרעת שמשפיעה לא רק על אופי המופע, אלא גם על ההתנהלות שלו כאמן. "הרבה חברים שלי, קומיקאים גם, כותבים לי שאני משוגע שהסכמתי להופיע בלי קהל, כי בתחום שלנו זה נחשב התאבדות. זה כמו לראיין בלי מרואיין, זה כמו מכונית בלי דלק", הוא אומר. "בשביל הסטנדאפיסט, הקהל הוא לא רק הדלק של ההופעה, הוא ממש מנהל את ההופעה. כשאני מופיע מול קהל, דרכו אני יודע איפה לתת גז ואיפה להוריד את הרגל מהגז, זה כמו ריקוד טנגו, ולהופיע בלי קהל זה לרקוד עם עצמך".

אז איך בכל זאת מתגברים על הקושי הזה?

"כל הזמן חשבתי על זה שאולי מולי אין קהל, אבל בבית יש קהל, וזה מה שהוביל אותי. גם צורת ההופעה, האנרגיות, אפילו הווקאליות שלך בלי קהל משתנה, בהופעה אני מדבר אחרת. דבר נוסף שלא יכולתי לעשות זה את האלתורים שלי, כי בהופעות אני מאלתר הרבה ובלי קהל זה קשה. חשוב להגיד שבמשדר הזה, מעבר לבדיחות הקורונה, אני הולך להראות כמה דקות מאחת ההופעות האחרונות שלי כשעוד היה אפשר להופיע, ויש שם אלתורים חדשים שטרם נראו. זה מזכיר לנו מה היה כאן רק לפני שלושה שבועות".

 אדיר מילר מאלתר- חלק ב
"כותבים לי שאני משוגע שהסמכתי להופיע בלי קהל". אדיר מילר | צילום: קשת 12

מעבר לעובדה שהוא קומיקאי ויוצר, אדיר הוא גם אב לשלושה ילדים שנאלצים להישאר בבית בימים אלו, וכמו כל הורה בישראל, גם עבורו לא מדובר במצב פשוט. עם זאת, הוא בוחר להתמקד בצד החיובי של העניין: "אנחנו כל היום עם הילדים, מייצרים משחקים יחד. יש בזה גם משהו נחמד, פתאום אתה שומע את הילדים, בלי מייל שיפריע לך, בלי לבהות בנייד, אתה פשוט איתם. יש בזה משהו קסום ומרגיע", הוא אומר. "אולי מישהו למעלה אומר לנו – אתם כל כך עסוקים בדרך כלל, אז הפעם אני אגרום לכם להיות עם הילדים. כמו בכל דבר, יש בזה מינוס ופלוס, ואני בן אדם שאוהב להסתכל על החיובי".

ולסיום, עם מי מהדמויות בצומת מילר היית מוכן להיכנס לבידוד?

"עם עופר, כי הוא הכי מצחיק אותי בסדרה. כשאני נותן לשחקן גל זייד טקסטים לסצנות שבהן הוא צריך להתעצבן, כולם על הסט יודעים שאני צוחק וצריך לעשות קאט. אני חושב שרואים את זה גם בפספוסים. יכול להיות שהייתי בוחר בעופר, אבל גם מתקשר לחפר אם הוא עדיין זוכר אותי, ומצרף אותו גם".