כל סלב שמחזיק במספר עוקבים שנמדד ב-K יודע שפרופיל אינסטגרם מוצלח מתחלק לשניים: החלק ואסתטי והמפולטר שעולה לפיד הנצחי והחלק הריאלי, האנושי אם תרצו, שעולה לסטוריז ונעלם ביום שאחרי. סלפיז מדויקים, בתים מעוצבים וחופשות מפנקות נכנסות תחת הקטגוריה הראשונה, כמובן, ואילו עולם הבישול נמצא עמוק בתוך הקטגוריה השנייה.

זה לא שאוכל הוא לא דבר אסתטי, אבל לפני שהוא דבר יפה ומגרה, הוא מעיד על אותנטיות, ויותר משהסלבס עצמם רוצים לשדר לנו שהם אותנטיים, אנחנו רוצים לדעת שהם אכן כאלה. תמונות מפולטרות מחופשה במלדיביים? למי אכפת. סיר קציצות מבעבע? תנו לנו עוד, והרבה בבקשה. אנחנו רוצים לראות את הסלבס שלנו קוצצים, מתבלים, אופים, מטגנים ומזיעים מעל הבישולים לשבת ויש לנו לא מעט סיבות טובות לכך.

View this post on Instagram

I was young and needed the money , this Saturday come to see me burn the kitchen@masterchefisrael @keshet12

A post shared by Itzik Cohen (@itzikcohenofficial) on

בעידן שבו כל מפורסם הוא "מוביל דעת קהל", אנחנו לא רוצים רק להיראות כמוהם, ללבוש את הבגדים שהם לובשים או לטוס אחריהם למיקונוס. אנחנו רוצים לבשל כמוהם, כי סלבס הם קודם כל מודל לחיקוי אידיאלי שהיינו רוצים לשאוף אליו. סלבס שמצליחים לתחזק קריירה מצליחה לצד משפחה פוטוגנית, וגם מתקתקים ארוחות מפוארות במטבח גורמים לנו להרגיש שאם רק נרצה, גם אנחנו מסוגלים לעשות את זה. יותר משהם גורמים לנו להרגיש שהם ממש כמונו, הם גורמים לנו להרגיש שאנחנו ממש כמוהם.

שחקנים, זמרים – כן, אפילו מנחים ומגישים, הם בראש ובראשונה אמנים. לעמוד מול מצלמה או מול קהל דורש מקצועיות, התמדה ובמידה מסוימת גם אומץ. קל לזלזל בזה, אבל זו עבודה קשה וסיזיפית. בדומה לכך, כל מי שניסה אי פעם את מזלו במטבח, יודע שכדי להגיש מנה שתרגש את הטועמים ותעשה להם נעים בפה ובלב צריך להעז, לזנוח את המוכר ולצאת מהקופסה. בישול הוא סוג של אמנות, ככה שהחיבור בין סלבס לסירים ולמחבתות הוא אפילו יותר טבעי ממה שנדמה לנו.

אנחנו אוהבים לראות סלבס מבשלים כי זה מחזיר אותנו לקרקע. קל לדמיין אותם יושבים בפסגת האולימפוס, משלמים לשף פרטי ואוכלים בקעריות מזהב, אבל האמת היא שאנחנו במדינת ישראל, וכמו שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לאכול שלוש ארוחות ביום במסעדות יוקרה, סביר להניח שגם הם לא. מעבר לעניין הכלכלי, אוכל הוא כבר מזמן לא צורך בסיסי, אלא הדבק שמחבר אותנו אחד לשני, וגם להיסטוריה ולשורשים שלנו. כמו שאנחנו זקוקים לאוכל של הסבים והסבתות שלנו כדי להזכיר לעצמנו מי אנחנו, סביר להניח שגם הם, על אחת וכמה בתום יום צילומים מפרך או אחרי הופעה מלחיצה.

קל להתנשא ולחשוב שבגלל שהם עסוקים כל כך בקריירה שלהם, היכולות הקולינריות של הסלבס מגיעות לשיאן בחביתה-גבנ"צ-סלט, אבל האמת היא שזה פשוט לא נכון, והמפורסמים שמתחרים בספיישל ה-VIP של מאסטר שף (שבת, 21:15 בקשת 12), מוכיחים את זה יותר מתמיד. יש לא מעט סלבס שמסוגלים להוציא תחת ידיים מנות שלא היו מביישות טבחים מצוינים במסעדות יוקרתיות.

הרשתות החברתיות יצרו מציאות מקבילה שבה הכל פוטוגני ומושלם, ודווקא עולם הבישול עוזר לנו להבין שזה לא תמיד ככה. גם לסלבס העוגה לפעמים גולשת, נשפך יותר מדי מלח והקציצות מתפרקות, אבל מצד שני, גם הם מסוגלים להיות מאסטר שפים. אז בפעם הבאה שאתם נתקלים בסטורי של מרק מהביל או לזניה נימוחה בחשבון אינסטגרם של סלב, תנו לו קצת קרדיט. האמת? מגיע לו.