אריה ורבקה, אחד הזוגות שמשתתפים בפרויקט התיעודי "9 חודשים", עברו כבר שלוש הפלות, אחת מהן בחודש תשיעי: "הדבר הכי קשה היה להיות בחדר לידה, לשמוע תינוק אחר תינוק בוכה, ואתה יודע מה הולך לקרות לך". הפלה בחודש מתקדם נקראת "לידה שקטה" - לידה לכל דבר, רק בהעובר מת. "הביאו לי אותה והיא הייתה כמו מלאך ישן, היא הייתה ממש דומה לנו"

מאחורי ההגדרה "לידה שקטה" רוחש עולם שלם של כאב, פחדים וטראומות. המונח הרפואי מתייחס ללידה של עובר שנפטר במהלך ההריון או במהלך הלידה, המתרחשת מהשבוע ה-20 להריון ואילך. הסיבות למוות של עוברים ברחם יכולות להיות מומים או מחלות שונות של העובר, טראומה חיצונית (כמו תאונת דרכים או נפילה קשה של האם), בעיות בשליה, בעיות בחבל הטבור או זיהום.

בניגוד להפסקת הריון מוקדמת, בגרידה או בשאיבה, לידה שקטה היא לידה לכל דבר, שמתחילה בהשראת לידה באמצעים תרופתיים, ממשיכה לצירים וללחיצות ומסתיימת, במקום בבכי מבורך, בשקט מקפיא דם, שמעניק לה את שמה. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2011 אחת מכל 200 לידות הייתה לידה שקטה.

עוד בנושא:

"שאלתי את השם למה זה קורה לנו?"

"שאלתי את השם למה זה קורה לנו? למה זה מגיע לרבקה? זה לא מגיע לה, אולי לי, אבל לא לה", מספר אריה על משבר האמונה, "כשאתה עובר שלושה דברים כל כך נוראיים איך אתה יכול להמשיך ולהאמין?". "את כועסת עליי?", הוא שואל את רבקה, והיא מגלה הבנה: "חס וחלילה, זה מובן, אני רק מקווה שתחזור".

ביום חמישי הקרוב (30/10) תעלה בקשת סדרה דוקומנטרית המתעדת 100 זוגות משלב ההחלטה על כניסה להריון ועד ללידה עצמה. הסדרה תעקוב אחרי מגוון רחב של זוגות ותיתן הצצה נדירה לרגעים אינטימיים ומרגשים במסע הזוגי המורכב שבסופו ישתנו חייהם. האם רבקה ואריה יצליחו להיכנס להיריון וליצור חיים חדשים?

"9 חודשים" – פרק הבכורה: חמישי (30/10) ב-21:00

>>  המדריך המלא להריון ולידה מחכה לכם באתר תשעה חדשים