מחר (שלישי) ב-21:00 ישודר סרטו הדוקומנטרי של חיים אתגר, "חידת לפיד", המציג פרופיל חושפני של חבר הכנסת שלרוב מסתתר מאחורי מעטה ייצוגי וקשה לפיצוח. בין השאר, הסרט ייגע במערכת היחסים של יאיר עם ליהיא, או כפי שהוא נוהג לכנות אותה, "זוגתי שתחיה". לא כולם זוכרים, אבל הזוג שכבר הפך להיות מונח בתרבות הישראלית, עבר פרידה לפני קצת יותר מעשור, והסרט יחשוף את הסיבות למשבר.

"ככה הכרתי את ליהיא", מספר יאיר ומצביע על תמונה של אהובתו בצעירותה. "היא היתה בת 20 וחיילת. עשיתי כתבת בילויים ל"במחנה" והיא היתה הצלמת". שנתיים אחרי הקרדיט המשותף על הכתבה המקרית, השניים התחתנו. נולדו להם שני ילדים – ליאור ויעל. בשנותיה המוקדמות, אובחנה יעל כבעלת צרכים מיוחדים, מה שהשפיע מאוד על המשפחה בכלל ועל הזוגיות של ליהיא ויאיר בפרט.

ליהיא ויאיר לפיד, ארכיון (צילום: מיקי אלבו, חדשות)
היום הם הפאוור קאפל של ישראל | צילום: מיקי אלבו, חדשות

ברוריה אבידן-בריר, אחת העיתונאיות הוותיקות בישראל, התארחה בתכנית "מה אתם אומרים" וסיפרה על הפרידה ההיא של הזוג לפיד: "המשבר היה עד כדי כך שיאיר לפיד שכר דירה. הוא כבר קנה רהיטים. הוא היה צריך כנראה להיפטר מהרהיטים מהר מאוד מפני שהוא חזר". הפרשנות שלה לשרטון שעליו עלתה הזוגיות המתוקשרת לא אחרה לבוא: "המשבר היה, אני חושבת, מכיוון שהיא הטיחה בו שהוא לא נושא מספיק בעול. זאת לא משפחה רגילה, עם יעל וכל מה שקשור בזה, והבן אדם מתחיל כל בוקר בתרגילי כושר, הוא מאד עסוק בעצמו".

אבל לבסוף, מסכמת אבידן-בריר, הם מצאו את עמק השווה: "אני חושבת שבני זוג שיודעים סבל, הוא תמיד מצרף אותם. אין כמו סבל שגורם לך או להיפרד או להיות מחוזק יותר בזוגיות". ויש לה עוד מחשבה מעניינת: "תרשה לי לפנטז ולומר שהאיש הזה, יאיר לפיד, כל מה שהוא מתכנן מתממש, ואני לא אתפלא אם עוד כמה שנים הוא יהיה בבית ראש הממשלה. אמשיך בפנטזיה: והיה וליהיא לפיד תהיה בבית המתפורר בבלפור 2, תהיה לאשת ראש הממשלה – אם היא תצטרך לעלות על מטוס ולנופף לקהל המעריץ, היא לא תחשוב שהיא מישל אובמה, ולא תנופף בידיים כמו שרה. היא תמיד תישאר ליהיא לפיד. אני חושבת שאותה ההיבריס לא ישקר".

הסרט הדוקומנטרי "חידת לפיד", שידור מחר (שלישי) ב-21:00