ביום חמישי הקרוב (30/10) תעלה בקשת סדרה דוקומנטרית המתעדת 100 זוגות משלב ההחלטה על כניסה להריון ועד ללידה עצמה. הסדרה תעקוב אחרי מגוון רחב של זוגות, החל מזוג שחולם על ילדים אבל לא מצליח ועד זוג שבכלל לא ממהר להביא לעולם ילד וגם לא ממש מבין את הלחץ של ההורים ("אני בן 35 אבל מרגיש כמו ילד"). אושרי וליאת למשל הם מהזוגות האלה - רוצים ילד אבל חוששים מהידרדרות במערכת היחסים שלהם: "יש לנו חברים שאחרי שהם הביאו ילד לעולם, הם הפכו מהחברים הכי טובים לבני זוג שלא סובלים אחד את השני".

אחת הסוגיות שהכי מטרידות את אושרי, היא סוגיית הסקס במהלך ההיריון: "כל כך הרבה דברים משתנים, הבטן גדלה והאישה משתגעת, איך אפשר לזוז בכלל?". מזל שלא כולם חושבים כמוהו, ויש לו חברים שמרגיעים אותו: "יש דבר יותר סקסי מאישה בהריון? הגבר מתייחס לאישה במהלך ההריון כאל משהו עילאי".

עוד בנושא:

אושרי לא לבד, למרות שיחסי מין בזמן ההריון הם דבר מהנה (גם אם הם דורשים קצת גמישות מחשבתית ופיזית), זוגות רבים נכנסים לחרדה מהאקט, אחרי ששמעו מפה ומשם על הנזק שעלול להיגרם לעובר. קבלו 5 תשובות לשאלות סקס מתבקשות בזמן ההיריון:

יש תנוחות שצריך להימנע מהן בהריון? 
"בעיקרון לא, אבל כמובן שצריך להפעיל היגיון מינימלי בבחירה. אישה בחודש תשיעי לא ממש בנויה לתנוחה מיסיונרית, שתגרום לה ולבן הזוג בעיקר סבל ומבוכה".

האם סקס עלול לגרום להפלה?
"לא. כל עוד ההריון תקין, גם יחסי מין נמרצים ביותר לא יגרמו לעובר לזוז ממקומו".

גבר מנשק בטן של אישה בהריון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
גם יחסי מין נמרצים ביותר לא יגרמו לעובר לזוז ממקומו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

האם יחסי מין עלולים להעביר זיהומים לתינוק? 
"אישה בהריון היא עדיין אישה, ויכולה להידבק בכל מחלת מין שהיא. לרוב המחלות והזיהומים לא משפיעים על התינוק, אבל במצבים כמו הרפס האישה תיאלץ ללדת בניתוח קיסרי, כדי לא להדביק את התינוק בזמן שיעבור בתעלת הלידה".

מתי אסור לקיים יחסי מין בהריון?
"ישנם מספר מצבים שבהם סביר להניח שהרופא שלכם ימליץ על הפסקה יזומה ביחסי המין. נשים עם שליית פתח (כאשר השליה נמצאת על פתח צוואר הרחם ומכסה אותו באופן מלא או חלקי), נשים שחוות דימומים מתמשכים, נשים שצוואר הרחם שלהן חלש ומתקצר טרם זמנו, נשים עם היסטוריה של לידות מוקדמות וכל אישה שיש ספק באשר לתקינות ההריון שלה תתבקש לוותר על יחסי מין, לפחות לתקופה מסוימת".

האם סקס יכול להפריע לעובר או לגרום לו חוסר נוחות? 
"לא. העובר אמנם מרגיש התכווצויות ברחם בזמן האורגזמה, אבל הדבר לא מסב לו כאב או אי נוחות כלשהי".

>> סייע בהכנת המדריך: ד"ר בני שכטר, גינקולוג ומטפל מיני www.ohbaby.co.il

 

"9 חודשים" – פרק הבכורה: חמישי (30/10) ב-21:00

>>  המדריך המלא להריון ולידה מחכה לכם באתר תשעה חדשים